Přejít na sekci článku:
Reishi a její vliv na psychiku
zdroj: shutterstock.com
Reishi je vynikajícím adaptogenním preparátem, což znamená, že dokáže udržovat a obnovovat rovnováhu organismu, tedy nejen těla, ale i ducha. TCM neodděluje ducha od těla, jak to činí západní medicína a většina preparátů tak působí oběma směry. Reishi je možné použít v případě obtíží, na které se často chybně používají antidepresiva nebo léky na tlumení úzkosti (anxiolytika) jako jsou poruchy spánku nebo nespavost, nervové vyčerpání, ztráta chuti k jídlu nebo negativní následky stresu.
Taoističtí mniši používají reishi pro zlepšení meditace, protože dokáže zklidnit a projasnit mysl. Což se hodí i jindy než při meditaci, neboť s jasnou a klidnou myslí dokážeme většinou vyřešit velkou část našich problémů, případně nahlédnout, že toho k řešení až tolik není. Na jejím působení na psychiku je také dobře vidět, jakým způsobem preparáty holistických léčebných systémů fungují. Reishi totiž neobsahuje nic, co by nějak působilo přímo na mozek jako je tomu u valné většiny konvenčních léků na depresivní stavy. Většina látek v ní obsažených je sice velmi účinná a často i unikátní, ale stále můžeme říct, že se z našeho pohledu jedná spíše o působení na fyzické tělo.
Jenže tím, že reishi necílí na určité konkrétní symptomy, ale působí všemi směry, tak díky vzájemnému propojení těla a ducha má toto její působení blahodárný vliv i na věci, za které je dle západní medicíny zodpovědný pouze mozek. Princip je velmi podobný tomu, že jsme-li zdraví a plni síly, tak máme o dost lepší náladu, než když ležíme doma se zápalem plic. Léčit zvlášť tělo a zvlášť duši nemůže mít nikdy tak dobrý výsledek, jako když použijete něco, co působí oběma směry naráz. A jedním z nejkomplexnějších preparátů tohoto typu je právě reishi.