Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Super ovoce Camu camu

Super ovoce Camu camu Camu camu je díky vysokému obsahu vitaminu C významným antioxidantem bránícím předčasnému stárnutí a různým neduhům.
Iva Lhotská
5,0 5
2

Super ovoce Camu camu zdroj: flickr.com

Ovoce Camu camu napomáhá normální funkci cévního systému, optimální tvorbě kolagenu a prospívá zdraví našich dásní, zubů i pokožky. Camu camu podporuje energetický metabolismus a nervovou soustavu, posiluje imunitní systém, čímž vás udrží v dobré fyzické i psychické kondici. Pokud budete pravidelně popíjet nápoj z Camu camu nebo užívat potravinové doplňky s jeho obsahem, zajistíte si dostatek vitaminu C, a tím i lepší vstřebávání železa. 

Jak vypadá Camu camu a jaké látky obsahuje?

Camu camu jsou plody tmavě fialové barvy se šťavnatou, narůžovělou dužinou, charakteristickou vůní a kyselou chutí, které rostou na stromě Myrciaria dubia. Tyto stromy se nacházejí v deštném amazonském pralese, hlavně v oblasti Peru a Brazílie. Jde v podstatě o nízký strom s malými, bílými a sladce vonícími květy, z nichž posléze vznikají a dozrávají malé plody.

V angličtině se Camu camu nazývá Berry Camu nebo Super Fruits, českým ekvivalentem je "super ovoce". Je jedním z nejvýznamnějších zdrojů vitaminu C, ještě společně s acerolou a amalaki. V plodech Camu camu jsou dále přítomny vitaminy řady B, zejména B2 - riboflavin a B3 - niacin, betakaroten, minerály a stopové prvky, např. draslík, vápník, železo, fosfor, flavonoidy, esenciální aminokyseliny - leucin a valin, bílkoviny a jiné látky. Plody super ovoce Camu camu se zpracovávají do nápojů nebo se suší a drtí na prášek, který je též využíván v doplňcích stravy ve formě kapslí. V případě konzumace plodů i užívání přípravků s jejich obsahem nejsou známy žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Dají se bezpečně kombinovat třeba i s antidepresivy.

Na co všechno Camu camu zabírá?

Superpotravina Camu camu působí protizánětlivě, antivirově a antiskleroticky. Z hlediska tradiční medicíny a dokonce i vědy dokáží plody tohoto ovoce ochránit a posílit játra, předcházet zánětlivým chorobám a jsou velmi účinným prostředkem před nachlazením, chřipkou a infekcemi dýchacích cest. Ulevují při kašli, zánětu průdušek i zápalu plic nebo astmatu. Plody Camu camu snižují bolesti kloubů a pomáhají při artróze či revmatu, jejich užíváním se dá předejít očním onemocněním, neboť ochraňují oční nervy a sítnici. Ulevují též při bolestech hlavy, migrénách, ale rovněž snižují riziko vzniku cukrovky, hypertenze a pomohou zlepšit vaši koncentraci a paměť.

Camu camu vás včas ochrání před různými nemocemi neurovegetativního systému, předcházejí demenci, Parkinsonově a Alzheimerově chorobě. Jestliže potřebujete mít v dobrém stavu svůj srdečně-cévní systém, baštěte plody Camu camu. A pokud je nemáte k dispozici čerstvé, což předpokládáme, zkuste si pořídit prášek pro přípravu nápoje nebo kapsle. Krom jiného vám zlepší náladu, posílí nervy a uleví od deprese. Taktéž vám doplní tolik v dnešní době potřebnou energii a sílu. Camu camu lze užívat i při oparech a vředech. Toto nepříliš u nás známé ovoce se pyšní antimutagenními vlastnostmi, to znamená, že je účinné v případě předcházení genetickým mutacím a narušení DNA. Umí též zacvičit s bakteriemi a působí antisepticky. A to není zdaleka všechno!

K čemu se ještě Camu camu využívá?

Plody tohoto ovoce se uplatňují ke zvýraznění barvy a chuti u různých druhů dezertů, zmrzliny i cukrovinek. Z práškového extraktu si můžete připravit nápoj tímto způsobem: 1 zarovnanou ČL prášku rozmíchejte ve vodě nebo přisypte do ovocného džusu a pořádně rozmíchejte. Jeho chuť je mírně kyselá a skutečně osvěžující!

Téměř nenápadné plody Camu camu produkují obrovské množství vitaminu C, kterého obsahují až 30x více než pomeranče a 2-3x více než už zmiňovaná acerola neboli barbadoská třešeň. Takže pokud chcete stárnout pomaleji, s grácií a uchránit svůj organimus před nepříznivými vlivy vnějšího prostředí, jezte Camu camu ve formě, jaká zrovna vám vyhovuje. Díky obsaženým antioxidačním látkám v Camu camu předejdete různým zánětům, snížíte riziko vzniku aterosklerózy neboli kornatění tepen, zvýšíte si obranyschopnost a ochráníte své DNA. Jdete do toho?