Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zázračný elixír - čaj čínských císařů

Přejít na sekci článku:

Příprava pu-erhu

Příprava pu-erhu zdroj: shutterstock.com

Pu-erh lze připravit jako jednonálevový ale i vícenálevový nápoj. Jednonálevový si můžete připravit například tímto způsobem: Podle toho, jak chcete mít čaj silný, se na půl litru 90°C horké vody použijí 1 - 4 lžičky. Nechá se louhovat 2 - 4 minuty. Čím použijete větší množství čaje a čím déle ho necháte louhovat, tím více chuti se z něj uvolní. Pro dosažení lepší chuti je vhodnější spíše čaj přidávat než ho delší dobu vylouhovat. Kvalitní pu-erh má tmavou hnědočervenou barvu a silně zemitou až kouřovou chuť. Pu-erh si v případě zájmu můžete připravit i vařený. Použije se stejné množství a lístky se povaří ve vroucí vodě. Získáte tak tmavohnědou trpkou tekutinu s vyšším obsahem kofeinu.

Nejlépe je pu-erh podávat neslazený, případně ho dochutit medem nebo přírodními sirupy, například javorovým. Každému totiž nevyhovuje jeho zemitá chuť a aroma. Proto doporučuji odvar zpočátku připravovat slabší. Lze ho pít i vychladlý. Minimální léčebná dávka pu-erhu je čtvrt litru za den připravená z 15 gramů. Maximální denní dávkou jsou tři litry pu-erhu připravené ze 30 gramů. Pokud si doma vyrábíte nápoje z Kombuchy, pu-erh je velmi vhodnou variantou černého čaje pro tyto účely.

Zajímavostí pro vás může být fakt, že jako černé čaje, mezi které pu-erh rozhodně patří, jsou v podstatě označovány čaje červené. Pu-erh se ve východních zemích často nazývá čínským penicilínem. Před tisíci lety byl pu-erh považován nejen za čaj, ale používal se dokonce jako platidlo. Stará legenda vypráví o tom, že buddhističtí mniši tento čaj pili při dlouhodobých půstech a meditacích, aby předešli hladu. To bývá uváděno jako hlavní důvod jejich dlouhověkosti.