Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

4 důvody, proč jíst jablka každý den

4 důvody, proč jíst jablka každý den Jablka vypadají jako zdánlivě obyčejné ovoce, mají však naprosto výjimečné účinky na naše zdraví i stav pleti.
Jana Konečná
5,0 5
5

4 důvody, proč jíst jablka každý den zdroj: unsplash.com

„Jedno jablko denně udrží doktora pryč“, tak praví známé přísloví. A má pravdu. Existuje spousta druhů jablek. Liší se od sebe barvou i chutí. Příznivé účinky na naše tělo jsou jim však společné. Toto zdánlivě obyčejné ovoce v sobě skrývá spoustu zdraví prospěšných látek, které z něj dělají téměř nadovoce. Nezapomeňme, že to bylo právě jablko, kterým sváděla Eva Adama v ráji. Jablka patří mezi jeden z nejkonzumovanějších druhů ovoce ve světě vůbec. Výborné na nich je i to, že se dají dobře skladovat, takže si je můžeme dopřávat nejen na podzim, kdy většina druhů dozrává, ale i po celý rok.

1. Jablka jsou napěchovaná účinnými látkami

Nejvíce je v jablkách zastoupen vitamin C a ve vodě rozpustná vláknina pektin. Pouze jedno středně velké jablko dokáže pokrýt až 20 % doporučené denní dávky vlákniny. Nejvíce vlákniny je ve slupce, proto je lepší jíst jablka v celku a neloupat. Kromě vlákniny a vitaminu C je jablečná slupka bohatá i na železo, fosfor, draslík či hořčík. Celá jablka pak obsahují navíc ještě antioxidační flavonoidy a organické kyseliny, jako například kyselinu jablečnou, citronovou, mléčnou či salicylovou. Ovocné kyseliny mají paradoxně zásadité účinky a pomáhají zmírňovat překyselení organismu.

2. Pojistěte si jablky zdravé zažívání

Jablka pečují o celé zažívací ústrojí. Začínají už v samotné dutině ústní. Pravidelné chroupání jablek působí blahodárně na dásně, zuby zbavuje plaku a zároveň je i mírně bělí. Pektin pak o kousek dál v zažívacím ústrojí pracuje na řádné očistě střev. Působí také jako prebiotikum – je potravou pro zdraví prospěšné střevní bakterie. Jablka působí také jako univerzální prostředek na řešení zažívacích potíží. Díky vysokému obsahu vlákniny účinně bojují proti zácpě. Mají však i schopnost podle potřeby vázat vodu, a mohou vám tak pomoci i od nepříjemného průjmu.

3. Jablka vykouzlí krásnou pleť

Jablka si dokáží výborně poradit s nečistou pletí. Dělají důkladnou očistu těla zevnitř, což už samo o sobě pomáhá. Za aknózní pleť totiž často může zanesený organismus. Lze z nich vyrobit také skvělou domácí masku, která bojuje s nedokonalostmi přímo na pleti. Má protizánětlivé a hydratační účinky. Díky obsaženým ovocným kyselinám poskytne maska pleti i jemný chemický peeling. Ten zanechá pleť krásně rozzářenou a navíc urychlí i hojení pupínků. Jako pleťovou masku můžete použít přímo jablečné slupky, a přiložit je jen tak na pleť. V tomto případě si však dávejte velký pozor na to, aby se jednalo o jablko z bio produkce. S konvenčním, pesticidy postříkaným jablkem byste si pleť moc nevylepšili. Masku můžete umíchat i z nastrouhaného celého jablka smíchaného s medem, který protizánětlivé účinky ještě více umocní a navíc působí i proti vráskám.

4. Jablečný ocet – univerzální zázrak

Pokud nemáte zrovna přístup k čerstvým a kvalitním jablkám, ujistěte se, abyste v kuchyni měli láhev jablečného octa. Tento úžasný přírodní zázrak se vyrábí z jablečné šťávy. Má vynikající účinky při vnitřním i vnějším užívání. Pro začátek vaše tělo obohatí o minerální látky, jako je draslík, vápník, fosfor či sodík. Jablečný ocet ráno na lačno dokáže výborně nastartovat metabolismus a urychlit odchod odpadních látek ze střev. Je skvělým pomocníkem při hubnutí. Právě jablečný ocet dokáže „rozpustit“ ta poslední kila, která ne a ne jít dolů. Jablečný ocet je super i jako první pomoc na kloktání při bolestech v krku. Naředěný jablečný ocet můžete použít i jako pleťovou vodu na dočištění opravdu nečisté pleti. Neředěný jablečný lze použít i jako dezinfekci po bodnutí hmyzem. Jako bonus, přestane ranka i svědit. Jablečný ocet se používá také jako oplachová kúra při no poo metodě mytí vlasů.