Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

5 tipů na využití rakytníku

5 tipů na využití rakytníku Rakytník je známý především svým vysokým obsahem vitaminu C a má velmi specifickou chuť.
Jana Konečná
4,6 5
13

5 tipů na využití rakytníku zdroj: pixabay.com

Podzim se neúprosně blíží a s ním i jeho radostnější část – sklizeň (nejen) rakytníku. Proto je dobré si zopakovat, co rakytník obsahuje a na co vše je vhodný. Rakytník je vysoce odolný keř, který plodí jasně červené plody, jež jsou plné vitaminu C a dalších mikroprvků. Ne nadarmo se rakytníku říká „citroník severu“. Hojně se totiž pěstuje v mongolských stepích i na Sibiři. V těchto nehostinných podmínkách se totiž mnoho rostlin neuchytí a o čerstvé ovoce a zeleninu je nouze. Geniálním řešením přírody je rakytník, jehož pouhý jeden kilogram pokryje doporučenou dávku vitaminu C až na půl roku! Rakytník je navíc velice univerzální surovina, která má nejen široké spektrum účinků, ale také mnoho rozličných způsobů použití.

Rakytník na jídlo (a pití)

Oranžové bobule rakytníku mají velice atypickou, sladkokyselou chuť. Především díky své chuti má rakytník velké množství zastánců, kteří na něj nedají dopustit, ale stejně tak odpůrců, již mu nemůžou přijít na chuť (i když by rádi pro jeho skvělé účinky). Pokud vám rakytník nechutná, ale nechcete svému tělu tuto vitaminovou bombu odpírat, vyzkoušejte třeba rakytníkovou marmeládu, šťávu nebo sirup. Ty bývají lehce přislazené a dochucené tak, aby chutnali i těm mlsnějším jazýčkům.

Pokud vám keř rakytníku roste na zahrádce, můžete si z jeho plodů či listů připravit čaj. Nejlíp chutná z čerstvých mladých lístků nebo ze sušených bobulí rakytníku. Při přípravě ze sušených bobulí jich budete potřebovat 2 lžíce na čtvrt litru vody a při přípravě z čerstvých lístků vám bude stačit 1 čajová lžička na stejné množství vody. Varianta z lístků chutí připomíná černý čaj. Nebo můžete doplňovat denní dávku vitaminu C a dalších účinných látek čajovou lžičkou rakytníkového oleje 2-3krát denně před jídlem. Lžičku rakytníkového oleje můžete přidat třeba i do smoothie a navýšit tak jeho výživovou hodnotu.

Při nemoci

Že máme rakytníkový olej nebo plody rakytníku pravidelně zařazovat do svého jídelníčku, to už dobře víme. Ale co přesně z toho budeme mít? Rakytník působí jako účinná prevence i přímo jako prostředek proti již probíhajícím nemocem. A jeho léčivý záběr je opravdu široký - od obyčejného nachlazení, přes různé záněty po celém těle, gynekologické obtíže až po podpůrný prostředek při léčbě rakoviny. Rakytník celkově zpomaluje stárnutí celého organismu a je údajně jedním z nejúčinnějších přírodních prostředků pro dlouhověkost.

Rakytník (nejen) na vrásky

5 tipů na využití rakytníku zdroj: pixabay.com

Rakytníkový olej je díky svým super regeneračním a vyživujícím účinkům velmi oblíbenou přísadou do kosmetických přípravků. Ne nadarmo je také rakytník jednou z vlajkových surovin kosmetické firmy Natura Siberica, která své know-how zakládá na používání sibiřských rostlin. Ty mají opravdu silné a unikátní účinky kvůli tomu, že musí každý den bojovat o své přežití v drsných klimatických podmínkách. Mohlo by se zdát, že je rakytníkový olej vhodný jen pro suchý a stárnoucí typ pleti. Rakytník je však vhodný na všechny typy pleti. Zralou a suchou pokožku vyživuje a regeneruje, citlivou posiluje a aknózní a ekzematickou hojí. Navíc má velice nízký komedogenní stupeň, takže neucpává póry a nezpůsobuje tvorbu nových pupínků.

Rakytník na vlasy

Že je rakytník super nejen na všechny typy pleti, ale i vlasů a vlasové pokožky, velice dobře ví i výše zmíněná kosmetická firma Natura Siberica. Ta výtažky z rakytníku přidává téměř do všech svých vlasových přípravků od šamponů přes speciální peelingy na pokožku hlavy až po tvarovací gely na vlasy. Pokud už máte doma nakoupený rakytníkový olej na užívání na lžičku i k mazání na pleť, můžete směle přidat i další způsob využití – zábaly na vlasy. Rakytníkový olej je super na všechny typy vlasů i vlasové pokožky. Vlasy skvěle vyživí, zregeneruje, stimuluje jejich růst, ale zbytečně je nezamastí ani nezatíží. Díky protizánětlivým účinkům je výborný i na problematickou pokožku hlavy, kterou neustále trápí nějaké to podráždění a svědění. Navíc si rakytníkový olej dokáže poradit i s lupy.

Před opalováním, po opalování

Rakytník je kromě vitaminu C vysoce bohatý i na karotenoidy (konkrétně beta-karoten), což stejně jako u mrkve signalizuje jeho jasně oranžová barva. Beta-karoten kromě toho, že slouží jako provitamin regeneračního vitaminu A, tak má i sám o sobě skvělé antioxidační a regenerační účinky. Dokáže také skvěle posílit pokožku před poškozením slunečními paprsky, a je proto skvělé si dát rakytníkovou kúru zhruba měsíc před tím, než se budete víc pohybovat na sluníčku. Takto posílená pokožka se pak i lépe opaluje, má menší sklony ke spálení a získané opálení jí i delší dobu vydrží. Při rakytníkové kúře můžete rakytníkový olej užívat klasicky i si jej mazat přímo na pokožku. Pokud jste prevenci zanedbali a slunce vám pokožku spálilo, i tady rakytník pomůže. Díky svému silnému regeneračnímu působení dokáže účinně napravit napáchané škody.