zdroj: shutterstock
Srdce, mozek, cholesterol, krevní cukr, hypertenze, diabetes mellitus II., alergie, degenerace sítnice, vznik rakovinného bujení… Tohle všechno dokáže ovlivnit jediná ingredience – vyvážená kombinace nenasycených mastných kyselin omega 3, 6, 7 a 9. Ne nadarmo se jim říká esenciální nenasycené mastné kyseliny. Jsou totiž esencí našeho zdraví. Kde je najdeme? A co jsou vlastně zač?
OMG…. Omega!
ALA, EPA, DHA, DPA… To jsou zkratky pro kyseliny, které tvoří to, čemu říkáme Omega 3. Pak tu máme ještě Omega 6, 7 a 9. Rozdíl mezi nimi je v chemické stavbě a struktuře. Pro mladé chemiky – Omega 3 mají dvojitou vazbu na třetím uhlíku, omega 6 na šestém, 7 na sedmém a ano, hádáte správně, omega 9 na devátém! Obecně mají nenasycené mastné kyseliny, také přezdívané jako zdravé tuky, v našem těle nezastupitelnou roli pro správné fungování našeho srdce, mozku, cév a imunity. Pojďme se podívat, kde kterou omegu najdeme a co pro nás při správném užívání může udělat.
Omega 3 – rybí tuk nejen z ryb
Možná jste ještě z té generace, kdy nám rodiče každé ráno dávali lžíci rybího tuku pro doplnění vitamínu D a posílení imunity – právě díky obsahu Omega 3. Obsahuje kyseliny ALA, EPA a DHA, které přispívají ke správné funkci srdce a cév, k udržení normální hladiny triglyceridů a normálního krevního tlaku. Napomáhá správnému růstu malých dětí a vývoji mozku. Navíc nám pomáhá udržet dobrý zrak a mozek. Má také silně protizánětlivé účinky. Zlepšuje účinnost a snášenlivost chemoterapie. Kromě tučných ryb najdeme Omega 3 také v mořských řasách, tresčích játrech a kaviáru. Z rostlinných zdrojů se nachází ve lněném, konopném a olivovém oleji, chia semínkách a vlašských ořeších.
Omega 6 – polynenasycené mastné kyseliny
Omega 6 musí být z kvalitních zdrojů a v poměru 1:3 k Omega 3. Podporuje zdraví kostí a reprodukční soustavu, obnovu kůže a růst vlasů. Jsou to biologicky aktivní tuky, které mají podstatnou roli pro srážlivost krve a regulaci zánětů. Pomáhá při revmatoidní artritidě, diabetické neuropatii, ADHD a hypertenzi. Nekvalitní stravou a průmyslově zpracovanými potraviny do sebe dostáváme Omega 6 ve vyšším poměru, než je zdrávo, a ta pak působí prozánětlivě. Kvalitní Omega 6 najdeme v olivovém, konopném, slunečnicovém, kukuřičném, sojovém a brutnákovém oleji nebo v avokádu.
Omega 7 – kyselina palmitová, na palmě ji ale nehledejte
Je jedinou neesenciální mastnou kyselinou, která ale pomáhá našemu tělu celkově hydratovat. Pomáhá tedy zvlhčovat suché oči, odstraňuje přebytečnou kyselost, napomáhá léčbě vředů. Zároveň podporuje syntézu kolagenu v pokožce, čímž pomáhá hojit jizvy, vyrážky a akné. Snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi a snižuje koncentraci tukových buněk v cévách. Najdeme ji v rakytníkovém a avokádovém oleji, oleji z granátového jablka, lososu a sardinkách.
Omega 9 – vyrob si sám
Jako jedinou mastnou kyselinu si naše tělo dokáže z přijatých rostlinných i živočišných tuků vytvořit Omega 9 samo. Díky tomu ji máme v našem těla dostatek z potravy a není nutné ji samostatně doplňovat. Vyskytuje se především v rostlinných olejích a ořeších, olivách, avokádu a mandlích. Omega 9 je stěžejní pro správnou funkci mozku a vedení nervových vzruchů. Věděli jste, že mozek je z větší části tvořen právě tukem?
Kouzelný olej Terranova Health
Všechny výše zmíněné zdravé tuky najdete v jedinečné kombinaci rostlinných olejů ve vyvážených poměrech Omega 3-6-7-9 od Terranova Heatlh. Díky obsahu lněného, olivového, konopného, brutnákového, rakytníkového a rýžového oleje nabízí vyvážené poměry všech nenasycených mastných kyselin. Je obohacen i o vitamín E (tokoferol), který chrání buňky před volnými radikály, oxidačním stresem a zpomaluje jejich stárnutí. Zkuste tento lahodný olej jako zálivku na váš oblíbený salát nebo ho přimíchejte do guacamole! Vyzkoušet můžete i náš skvělý recept na avokádovou pomazánku se zázvorem.