Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Arálie mandžuská: Bylina života

Arálie mandžuská: Bylina života zdroj: unsplash.com

Že arálii, bylinu života, neznáte? Možná ani netušíte, že tuto rostlinu znáte, protože používáte třeba nějaký přípravek, v němž je obsažena. Rostlina s něžným názvem aralka má podobné účinky jako ženšen. Povzbudí i pohladí a ještě mnohem víc...

Arálie mandžuská, latinsky Aralia mandshurica, patřící do čeledi aralkovitých - Araliaceae, zahrnuje na 35 druhů rostoucích převážně v tropech a subtropických oblastech. Jde o menší stromy nebo velké rostliny se složenými listy. Arálie mandžuská je významným rostlinným adaptogenem, který harmonizuje organismus a dodává mu sílu fyzickou i psychickou. V podstatě se jedná o nízký - 1,5 m, ale může to být i vysoký strom, klidně 6 a více metrů, který má svůj kmen porostlý ostrými ostny. Je málo rozvětvený, jeho listy jsou až 1 metr dlouhé lichozpeřené a mají dlouhé ostnaté řapíky. Lístky vejčité nebo eliptické mají zubaté okraje. Protože listy vytvářejí na vrcholu kmene růžici, může vám tento strom trochu připomínat palmu. Květy arálie jsou malé, oboupohlavní a oválné korunní plátky bělavé či krémové barvy. Plodem je černá kulovitá peckovice s pěti semeny. Kořeny se nacházejí poměrně mělce v půdě a do vzdálenosti asi 2-3 metrů.

Arálie mandžuská roste především na Dálném východě, na jihovýchodě amurské oblasti, poblíž moře a na jihu Chabarovském kraje. Můžete se s ní setkat ovšem i na Kurilských ostrovech, Sachalinu, v oblasti bývalého Mandžuska, Číně a Koreji. Vyskytuje se do nadmořské výšky až 500 metrů. Arálie se dožívá 25-40 let věku. Kořeny, jež jsou hlavním předmětem sběru, se získávají z dostatečně vzrostlých rostlin, alespoň pětiletých zjara nebo na podzim - nejlépe v září. Vybírají se jen kořeny o průměru 1-3 cm, které se očistí, rozřežou na plátky a následně suší ve stínu do teploty 60 °C. Dalšími jmény pro arálii mandžuskou jsou aralka, mandžuský trn, plicní strom, kořen života, čertův strom, ďáblova hůl, mandžuský andělský strom apod.

Jaké prospěšné látky v arálii naleznete a na co se používá?

Kořeny arálie mandžuské obsahují hlavně triterpenoidní saponiny, tzv. aralosidy, glykosidy kyseliny oleanolové, cca 0,1-2 % silice, pryskyřice a cholin. V lidovém léčitelství jsou kůra, kořeny i květy arálie mandžuské využívány již dlouhou dobu. Arálie se často kombinuje s dalšími bylinami. Ve srovnání se ženšenem jsou adaptogenní účinky arálie poněkud slabší, ovšem má zase vyšší účinky stimulační, zejména na centrální nervový systém. Arálie mandžuská působí jako podpůrný prostředek při únavě, zotavování po dlouhodobých a těžších chorobách, při depresích, má tonizační účinky. Pomáhá snižovat hladinu krevního cukru, takže se dá užívat při diabetu. Dále posiluje svaly, potenci a vitální kapacitu plic. Arálie je výborným prostředkem v případě celkové slabosti a psychického vyčerpání, při léčbě neurastenie, posiluje nervový systém, blahodárně působí při nízkém tlaku.

Některé zdroje uvádějí, že arálie může mít vliv na snížení hladiny cholesterolu a lipidů v organismu a napomáhá zvýšení fyzické síly. Zabírá rovněž při revmatu, onemocněních žaludku, občas se používá k podpoře hojení při různých kožních onemocněních. V Číně se arálie používá k léčbě tuberkulózy a astmatu, v Japonsku ji využívají při rakovině zažívacího ústrojí. Na základě vědeckých výzkumů z posledních let bylo prokázáno, že preparáty obsahující některé z druhů arálií mají tzv. adaptogenní účinek, ale zároveň působí jako diuretikum, antidiabetikum, antiseptikum a karminativum - při chorobách zažívacího traktu, plynatosti a žaludeční nevolnosti , ale též je účinným kardiotonikem a afrodisiakem.

Nejčastěji se používá tinktura z arálie mandžuské (extrakt z kořenů v alkoholu), která je výborným adaptogenem. Zvyšuje tedy odolnost organismu, doplňuje fyzickou i duševní sílu, snižuje pocit únavy. Arálie stimuluje centrální nervovou soustavu, pomáhá v případě depresí a neuróz. Lze ji brát i při impotenci. Užívá se 30 kapek 2-3x denně. Tinkturu by neměli brát lidé, kteří trpí některým z autoimunitních onemocnění, malé děti a těhotné či kojící ženy. V Rusku je dobře známý a používaný přípravek Saparal, který se bere po 1 tabletě 2-6x denně. V případě silových sportů se užívá doplněk z arálie, který posiluje příčně pruhované svalstvo. Kontraindikacemi v užívání přípravků s obsahem arálie jsou vysoký krevní tlak, nespavost, zvýšená citlivost nervové soustavy a epilepsie. Arálie je též nevhodná pro lidi s poškozením jater a v případě přecitlivělosti na arálii a její složky. Výtažky z arálie mandžuské jsou obsaženy v různých potravinových doplňcích, v regeneračních kosmetických přípravcích pečujících o pleť - např. denní krém pro citlivou a suchou pleť, čistící mléko i na vlasy.

Související produkt
Levamin 50 ml
Diochi / 542 Kč
Bylinné kapky Levamin obsahují ženšen nepravý, který podporuje fyzické a duševní zdraví a také boldovník, který spolu s eleuterokokem přispívají k relaxaci a dobré náladě.
Detail produktu