Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Hřebíčkovec vonný

Hřebíčkovec vonný Hřebíček je sušený nerozvinutý kalich s poupětem hřebíčkovce vonného.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Přejít na sekci článku:

Jakým způsobem se hřebíček užívá a pár receptů

Jakým způsobem se hřebíček užívá a pár receptů zdroj: pixabay.com

Hřebíček se nejčastěji podává v podobě éterického oleje po pár kapkách či formou lihové tinktury, a to v množství 10 kapek. Ve formě prášku se užívá na špičku nože obvykle 2x denně před jídlem. Odvarem z hřebíčku nebo tinkturou můžete vymývat špatně se hojící zanícené rány, popřípadě bolestivé kožní infekce. Pokud trpíte dnou nebo revmatem, rovněž vám pomůže nakapat pár kapek tinktury a masírovat bolavá místa. Jelikož má hřebíček anestetické působení, v případě bolestí zubů a dásní potírejte vatičkou, na niž jste předtím nakapali pár kapek hřebíčkové silice. Působí blahodárně též při citlivosti zubního nervu.

Hřebíček můžete žvýkat, pokud máte problémy s trávením či se zápachem z úst, v případě bolestí hlavy si vmasírujte párk kapek hřebíčkového oleje do spánků. Vlastní kloktadlo si můžete připravit následujícím způsobem: 10 gramů hřebíčku a 1 menší kousek celé skořice naložte do půl litru čisté pálenky a nechte uležet alespoň 14 dní. Poté tinkturu sceďte a můžete si s ní mazat dásně až 6x denně. Působí skvěle při parodontóze, tlumí citlivost a bolestivost zubního nervu.

Hřebíčková ústní voda:

Jednu lžičku hřebíčkové tinktury smíchejte s 2 dl destilované vody. Tuto směs můžete používat k výplachům ústní dutiny 2x denně.

Čaj z hřebíčku mj. i na zácpu:

Jednu čajovou lžičku hřebíčků přelijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte asi 10 minut vylouhovat. Pak sceďte a ještě teplé popíjejte.

Hřebíčkový olej

není nutné připravovat doma, protože se vyrábí z čerstvých plodů stromu a je běžně k odstání v bylinářstvích a prodejnách s biokosmetikou. Vždycky by se měl ředit s nějakým rostlinným olejem, jedním z nejvhodnějších je olej ořechový. V této kombinaci působí jako likvidátor roztočů. Hřebíčkový olej se využívá se k mazání na bolavé klouby a lze ho užívat i vnitřně, ovšem stačí 1 kapka na sklenici vody. Buďte opatrní s používáním hřebíčkové silice a nezopomeňte ji vždy před aplikací na kůži naředit!

Na masáž je vhodné přidat 1 - 2 kapky hřebíčkového esenciálního oleje do 30 ml slunečnicového či sezamového oleje. Jemně vtírejte olej do bolestivých a postižených míst.

Hřebíček k masáži pro těhotné ženy

Pokud použijete 1 kapku hřebíčkového éterického oleje, 2 kapky éterického oleje ze skořice, 2 kapky oleje z verbeny a 1 kapku zázvoru do 4 lžic základového rostlinného nejlépe bio panenského oleje, můžete tuto směs využít k masáži podbřišku a kříže při slabých stazích děložního svalstva před porodem. Masíruje se po dobu 15 minut.

V kosmetice

lze hřebíček používat pro aknózní a mastnou pleť či proti pupínkům a vřídkům. Pokud chcete, můžete si připravit kořeněnou pleťovou masku tak, že smícháte 1/2 lžičky skořice, 2 tlučené hřebíčky, 1 nadrcený badyán, 2 lžíce tvarohu a 2 kapky citronové šťávy. Vzniklou směs naneste na obličej a dekolt a nechte působit asi půl hodiny.

Hřebíčkový olej proti vráskám

Rozehřejte 2 dl sezamového či mandlového oleje. Jakmile začne probublávat, přidejte asi 10 ks tlučených hřebíčků. Povařte asi 2 minuty, poté odstavte a nechte cca 10 hodin louhovat. Poté přeceďte, nalijte do sklenice a uchovávejte v ledničce.

K inhalaci

se doporučuje smíchat hroznový nosní olej a 1 kapku hřebíčkového éterického oleje tak, že si trošku hroznového oleje vlijeme do dlaně, kápneme hřebíček a vdechujeme. Je zapotřebí, abyste byli opatrní a nedošlo ke kontaktu s očima.

V rámci aromaterapie lze kombinovat hřebíčkovou silici s citrusovým esenciálním olejem, bazalkou či jalovcem. Tato směs je vhodná do aromalampy, difuzéru, do filtru vysavače, do napařovací žehličky či jako vůně do auta.

Jednoduchá je též příprava směsi do rozprašovače:

Do malé lahvičky s rozprašovačem kápněte 1 kapku hřebíčkové silice a 1-2 kapky citronu, naředí se vodou a může se rozprášit po místnosti, kde se nachází např. nemocná osoba.

Pro přípravu léčivé koupele

smíchejte 2-3 kapky hřebíčkového esenciálního oleje se základním rostlinným olejem a proudem vody ho nechte rozplynout do vany. Tato koupel vám umožní odpočinek, pomůže při celkovém vyčerpání, nervovém a svalovém vypětí a též na zmírnění revmatických bolestí.

Pro kuřáky,

kterým se nedaří skoncovat s jejich zlozvykem, se doporučuje cucat hřebíček. Prý nahrazuje chuť nikotinu a pomáhá zbavit se této závislosti. Neužívejte však poupata hřebíčku vnitřně, protože by vám mohly podráždit trávicí trakt.

Prohřívací mazání na bolavé klouby:

Smíchejte 1 lžíci hřebíčků, 1 lžíci skořice, 2 lžíce nastrouhaného zázvoru a zalijte 1/2 litrem 60% lihu nebo pálenky. Nechte asi 3 týdny uležet, denně protřepávejte. Po uplynutí doby sceďte a využívejte k prohřátí namožených svalů, bolavých kloubů či studených nohou a rukou.

Hřebíčkovec vonný je též součástí preparátů tradiční čínské medicíny (TČM). Ta ho využívá např. k posílení nedostatečného jangu ledvin nebo jsou sušená květní poupata součástí vegetariánských kapslí, užívaných při eliminaci parazitů na základě zkušeností dr. Huldy Clarkové (Zapper). Užívají se 1 - 2 kapsle 3x denně před jídlem.

Vynikající proti parazitům je též kombinace v kapslích ořešák americký neboli černý, pelyněk, hřebíček a chilli.