Přejít na sekci článku:
Jakým způsobem se hřebíček využívá v kuchyni?
zdroj: pexels.com
V kuchyni se hřebíček musí přidávat pouze v malém množství, neboť by snadno zatlačil do pozadí chuť jiných druhů koření. Je vhodný do sladkých i pikantních jídel. Skoro na celém světě se dává do pečiva, např. do perníku, vánočního cukroví, dezertů, sirupů a zavařenin. V Evropě se přidává do nakládané zeleniny či do svařeného vína. V Severní Americe a na Středním východě se hřebíček přidává do kořenicích směsí k ochucení rýže či masových pokrmů, nejčastěji v kombinaci se skořicí a kardamomem. Na většině území Asie tvoří součást mletých směsí kari, v Indii je základem pro garam masalu, v Číně pro mletou směs pěti koření a ve Francii spolu s černým pepřem, sušeným zázvorem a muškátovým oříškem pro směs čtyř koření quatre épices.
Hřebíček je výborný v kombinaci s jablky, červenou řepou, červeným zelím, mrkví, čokoládou, cibulí, pomerančem, dýní, tykví či sladkými bramborami. Vhodně a chutně se kombinuje s bobkovým listem, novým kořením, kardamomem, chilli, skořicí, plody koriandru, fenyklem, muškátovým květem i oříškem, zázvorem či s tamarindem.
A jak poznáte kvalitní hřebíček? Když ho stisknete nehtem a podaří se vám vytlačit malé množství oleje, určitě máte hřebíček vysoké kvality. Hřebíček můžete skladovat ve vzduchotěsně uzavřené sklenici až po dobu 1 roku. Jelikož je tvrdý, je třeba ho mlít v bytelném mlýnku. Mletý hřebíček by měl mít tmavohnědou barvu, světlá barva značí, že obsahuje nejspíš stopky a kalichy bez korun a také méně silice. Mletý hřebíček poměrně rychle ztrácí na své síle, proto by se měl mlít těsně před použitím.