Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Hřebíčkovec vonný

Hřebíčkovec vonný Hřebíček je sušený nerozvinutý kalich s poupětem hřebíčkovce vonného.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Přejít na sekci článku:

Jakým způsobem se hřebíček využívá v kuchyni?

Jakým způsobem se hřebíček využívá v kuchyni? zdroj: pexels.com

V kuchyni se hřebíček musí přidávat pouze v malém množství, neboť by snadno zatlačil do pozadí chuť jiných druhů koření. Je vhodný do sladkých i pikantních jídel. Skoro na celém světě se dává do pečiva, např. do perníku, vánočního cukroví, dezertů, sirupů a zavařenin. V Evropě se přidává do nakládané zeleniny či do svařeného vína. V Severní Americe a na Středním východě se hřebíček přidává do kořenicích směsí k ochucení rýže či masových pokrmů, nejčastěji v kombinaci se skořicí a kardamomem. Na většině území Asie tvoří součást mletých směsí kari, v Indii je základem pro garam masalu, v Číně pro mletou směs pěti koření a ve Francii spolu s černým pepřem, sušeným zázvorem a muškátovým oříškem pro směs čtyř koření quatre épices.

Hřebíček je výborný v kombinaci s jablky, červenou řepou, červeným zelím, mrkví, čokoládou, cibulí, pomerančem, dýní, tykví či sladkými bramborami. Vhodně a chutně se kombinuje s bobkovým listem, novým kořením, kardamomem, chilli, skořicí, plody koriandru, fenyklem, muškátovým květem i oříškem, zázvorem či s tamarindem.

A jak poznáte kvalitní hřebíček? Když ho stisknete nehtem a podaří se vám vytlačit malé množství oleje, určitě máte hřebíček vysoké kvality. Hřebíček můžete skladovat ve vzduchotěsně uzavřené sklenici až po dobu 1 roku. Jelikož je tvrdý, je třeba ho mlít v bytelném mlýnku. Mletý hřebíček by měl mít tmavohnědou barvu, světlá barva značí, že obsahuje nejspíš stopky a kalichy bez korun a také méně silice. Mletý hřebíček poměrně rychle ztrácí na své síle, proto by se měl mlít těsně před použitím.