zdroj: unsplash.com
Konopí je jednoletá bylina pocházející ze střední Asie. Je to rostlina levná na pěstování, nenáročná na živiny a středně náročná na vodu. Díky tomu, že patří mezi měkké psychoaktivní drogy, je u nás pěstování konopí výrazně omezeno.
Konopí je multifunkční rostlinou, která je nenáročná na pěstování, jež má prokazatelné zdravotní účinky. Snižuje bolesti způsobené vážnými chorobami jako např. při roztroušené skleróze, zpomaluje postup Alzheimerovy nemoci, snižuje úzkost, je spojovaná s tím, že obsažený kanabidiol předchází šíření rakoviny a už od 70. let se ví, že konopí snižuje nitrooční tlak a zpomalují postup zeleného zákalu vedoucího k oslepnutí. Přesto za pěstování rostliny ve více kusech a za její distribuci může být člověk trestně stíhán. U nás to bohužel není nic výjimečného.
Množství větší než malé
Za neoprávněné přechovávání konopných drog pro vlastní potřebu v množství větším než malém může být uložen trest odnětí svobody až na jeden rok, zákaz činnosti nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty. Za neoprávněné pěstování rostliny konopí pro vlastní potřebu v množství větším než malém může být uložen trest odnětí svobody až na šest měsíců, peněžitý trest nebo propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty. Pokud byste chtěli pěstovat rostlin více než pět (s prokazatelným obsahem THC větším než 0,3 %), už by šlo o trestný čin. A kolik gramů konopí u nás můžete vlastnit? Nula, pokud jde o konopí s větším obsahem THC než 0,3 %.
Superrostlina konopí
Konopí mnozí považují za superrostlinu. Semena a oleje z nich vylisované byly součástí jídelníčku našich předků už tisíce let. Ve starověku se rostlina používala pro léčebné a spirituální účely. Tedy ona tady byla prokazatelně dříve, ale způsoby jejího užití je možné dokázat až s příchodem starověku. Vlákna rostliny slouží k výrobě látek, plachet a lan. Její přednosti ale objevují i moderní technologické postupy, které ji zařazují do takzvaných high-tech materiálů. Na rozdíl od ostatních průmyslových plodin, jako je například bavlna, je konopí nenáročné a lze ho pěstovat v různých půdních a podnebných podmínkách. Oproti bavlně nemá pěstování konopí tak velké požadavky na spotřebu vody a také spolkne mnohem méně pesticidů a chemikálií. Oblečení vyrobené z konopí dobře saje pot a je přirozeně antistatické a antibakteriální. Zajímavá je i jeho ochrana před UV zářením. Oblečení, které je vyrobené ze 100% konopí má také 100% ochranu před UV zářením, v porovnání s bavlnou, která má ochranu pouze 30% – 60%. A dále tu máme nanodestičky a biopalivo, konopí dokáže zastoupit plasty, je bezkonkurečním stavebním materiálem. No vážně, která další rostlina toto všechno umí?
Konopí je přirozeně odolné proti škůdcům a plevelu, která na rozdíl od jiných plodin nevyžaduje velké množství pesticidů ani herbicidů. Když se nad těmito výhodami zamyslíte, dost možná se podivíte, proč se konopí nevyužívá častěji. Správně, důvodem je dlouhotrvající prohibice a protikonopná politická propaganda.
Konopí v kosmetice
Kosmetika obsahující konopí, kterou seženete v České republice, obsahuje THC pouze do povolené koncentrace 0,3 %. THC ale není jedinou léčivou složkou. Konopí obsahuje více látek zvaných cannabinoidy, důležitá i pro léčbu kůže je látka CBD, tedy canabidiol. Ta je bohatě zastoupena i v takzvaném konopí technickém. Pokud jste ale zvyklí číst složení, než si produkt zakoupíte, bude vás zajímat, že na trhu naleznete především výrobky, které obsahují pouze olej z konopných semen. Ten je skvělý na zvláčnění pokožky a je vhodný i do salátů, ale pokud má jít o jeho zdravotní účinky a očekávané snížení bolesti, tam už olej nestačí. Pro využití léčebných vlastností je potřeba zpracovat část rostliny, která obsahuje cannabinoidy. Tedy zelenou část, která ze semen teprve vyrůstá. Proto je vhodné zvolit bio konopí českého zemědělství, například od české značky Delibutus nebo od skvělé slovinské značky HempTouch. Kvalitní konopná kosmetika v sobě má pouze malý obsah psychotropního THC, ale vysoký obsah ostatních účinných cannabinoidů. Pokud na jiných produktech uvidíte, kolik obsahuje procent konopí, jedná se pouze o procenta konopného oleje, který cannabinoidy neobsahuje. Vybírejte je pečlivě.
Konopná mast
Konopná mast se dává na popraskanou svědivou kůži, popáleniny i puchýře. Tonika z konopí jsou skvělá na pleť s akné i s rosaceou. Konopí obsahují i masážní masti vhodné též na opruzeniny, proleženiny i pohmožděniny. Konopí skvěle funguje na různé bolesti: svalů, špatně se hojící rány, naraženiny, při menstruačních bolestech, na revmatoidní artritidu, záněty šlach a kloubů a podobně. Působí analgeticky, protizánětlivě a hojivě, na některé dokonce afrodiziakálně.
Lék pro přírodu
Konopí navíc funguje jako lék pro přírodu. Omezuje totiž výskyt plevelů a k jeho pěstování není nutné používat pesticidy či herbicidy, takže tím nezatěžuje půdu. V Kanadě proběhla legalizace marihuany a v říjnu tohoto roku tento zákon vešel v platnost. Kanaďané u sebe mohou mít až 30 gramů rostliny. Příští rok mají být v Kanadě dostupné i potraviny s obsahem konopí. Není třeba se této rostliny bát, i když mediální masáž financovaná, hádejte kým, byla po dlouhá léta vydatná. Snad se legalizace dočkáme i my, a hlavně, oceníme nespočet variant pro použití, které nám konopí dává. S ohledem na přírodu i na nás.