Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

ZERO WASTE díl druhý: Jídlo a pití

ZERO WASTE díl druhý: Jídlo a pití Zero waste tentokrát pohledem stravování. Jak uchovávat a přenášet jídlo a pití a do čeho nakupovat potraviny.
Anna Nádvorníková
4,6 5
12

Zero Waste v jídle a pití zdroj: unsplash.com

Potraviny a pití patří mezi oblasti, které ze svého života vážně nevyřadíme, a ani nechceme. Pokud nežijeme z prány, nezbývá nám, než si kontrolovat odkud jídlo pochází a jaká je jeho kvalita. Nejlepší je pěstovat si zeleninu a ovoce vlastní, popřípadě kontaktovat k odběru nejbližšího farmáře. Stále ale musíme řešit, v čem jídlo převážet a jak ho uchovávat.

Nerezové boxy

Také si rádi vaříte a nosíte jídlo s sebou? V zimě si můžeme polévku nalít třeba do termosky a oběd uložit do krabiček. To je takový základ. Vyhneme se balení do alobalů a igelitových sáčků. Na trhu jsou různé velikosti potravinových boxů, a některé mají dokonce dělení na více částí. Je to praktické, pokud si chceme dát zvlášť třeba přílohu a salát nebo oddělit ovoce od hlavního jídla. Termosky i svačinové (či obědové) boxy nabízí například nizozemská firma Made Sustained.

Jejich cílem je snížit tvorbu odpadů a zlepšit stav životního prostředí. Krásné, že? Pokud chceme jít cestou Zero Waste, měli bychom hlavně omezit používání igelitových sáčků, tašek a plastů. Igelitové tašky už mnohé státy zakazují, v EU dochází k jejich regulaci díky zpoplatnění. Vzhledem k znečištění planety není divu. Snad už všichni znají fotky uhynulých ryb, které spolykaly pytlíky nebo jejich části. Do vody se navíc dostávají mikroplasty, které zatím nikdo neumí z vody úplně odstranit. Svačinové boxy od firmy Made Sustained jsou vyrobeny z kvalitního nerezu a jsou mimořádně odolné. Neuvolňují ftaláty a bisfenol jako boxy plastové a víčko s krabičkou do sebe perfektně zapadají.

Lahve a brčka

Nerezové termoláhve nabízí Made Sustained v několika velikostech. Vejde se do nich tekutina v objemu 500 ml, 750ml i 1 litr. Slovinská značka Equa vyrábí krásné lahve z borosilikátového skla. Její název vznikl spojením slov eko a aqua, a je všeříkající. Lahve se mohou plnit studenými i horkými tekutinami a na rozdíl od těch plastových netrpí nechtěným odérem. V jejich nabídce naleznete také lahve plastové, ovšem bez škodlivých bisfenolů. Lahve retapky jsou oblíbené díky svému širokému hrdlu, kam se dobře přelívají například smoothie.

Takzvaná protibrčková kampaň v Americe zvedla od stolu i politiky na nejvyšších místech. Mladý politik Demokratické strany v Kalifornii má totiž našlápnuto do Senátu a zákon o zákazu podávání brček v restauracích ho proslavil. Je to v ochraně přírody malý krok, ale v důsledku velký pro stav planety. Nerezová brčka si můžete v Biooo pořídit v celé sadě pěti kusů i s kartáčkem. Slánky po párty prostě umyjete a můžete chystat další:)

Na trh s výbavou

Ať už jdete do obchodu nebo na trh, vezměte si s sebou výbavičku – sáčky z rozložitelné síťoviny nebo prodyšné látky. Nakupovat do nich můžete ovoce, zeleninu i pečivo. Speciálně na bagety v Biooo seženete tašku na bagety od česko-slovenské firmy Casa organica za kterou stojí asi známější Tierra Verde. Casa organica nabízí textil pro domácnost z přírodních materiálů, jejichž pěstování je šetrné k životnímu prostředí. Pořídit si můžete bio bavlněné ručníky, osušky i utěrky, povlečení a prostěradla a také sáčky na nakupování.

Plátěné a síťovinové Re-Sack sáčky nabízí i Made Sustained. Tyto sáčky můžete použít kdykoli, když byste jinak sahali po sáčku mikrotenovém.

Na nákup se vám bude určitě hodit i látková taška z biobavlny, kterou si u nás můžete pořídit s logem Biooo.