Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Líska

Líska Lískový keř toho může nabídnout mnohem víc než jen lískové oříšky.
Jana Konečná
5,0 5
9

Líska zdroj: pixabay.com

Lískový keř nebo strom známe především kvůli vynikajícím lískovým oříškům, které plodí. Takové vánoční cukroví nebo různé raw dezerty a jiné laskominy si bez nich nedokážeme představit. A co teprve olej, který se z lískových oříšků lisuje? Líska však může nabídnout mnohem více než „jen“ ořechy (i když o těch si také povíme). Roste vám takový lískový keř na zahradě nebo někde blízko ve vašem okolí? Pojďte si přečíst, na co všechno jej můžete využít.

Na lísce je zajímavé, že kvete ještě před tím, než jí narostou listy (v únoru až v březnu). Její květy jsou ve tvaru typických žlutohnědých jehněd, jimiž obsypané větvičky si trháváme na jaro do vázy. Díky brzkému kvetení patří květy lísky mezi ty nejranější zdroje potravy pro včely. Kromě lískových oříšků, které se sbírají především pro potravinářské využití, se dá využít i lískové listí či kůra na léčivé účely. Listy se sbírají v období mezi květnem a červencem a pro sběr kůry je nejvhodnější období ještě před tím, než na lísce vyraší první listy.

K čemu je dobré lískové listí a kůra

Listí a kůra z lísky jsou pro naše zdraví prospěšné hlavně díky vysokému obsahu silic a tříslovin. Třísloviny se stahujícímu účinky je předurčují k tomu, že se nejlépe uplatňují při střevních potížích. Uklidňují rozbouřený žaludek, působí proti průjmům, křečím, nadýmání a zmírňují i záněty střev. Svíravé účinky najdou využití i při různorodé krvácivosti – při hemoroidech, paradentóze a dalších menších (i zevních) krváceních. Čaj z lísky je vhodný také při onemocněních dolních cest močových. Má totiž močopudné účinky a urychluje tak vyplavování škodlivin z těla.

Čaj si uvaříte ze dvou lžiček sušeného listí či kůry a čtvrt litru vroucí vody. Zalijte směs vodou a nechejte 10-15 minut louhovat. Přeceďte a můžete popíjet. Podobně si můžete připravit i odvar na obklady.

Lískové oříšky

Lískové oříšky nejen skvěle chutnají, ale mají také opravdu vysoký obsah tuku. Zdravého tuku! V tom předčí i takové vlašské ořechy. Jsou proto výborným zdrojem energie. Kromě tuku obsahují vitaminy z řady B a dokonce i vitamin C. Z minerálů v nich můžeme najít draslík, hořčík, vápník a železo. Lískové ořechy celkově posilují nervovou soustavu, zvyšují odolnost vůči stresu a posilují paměť. Jsou proto vynikající zdravou svačinou nejen pro školáky, ale pro všechny, kteří se při práci potřebují dobře soustředit či pracují ve více stresujícím prostředí.

Líska

Olej z lískových oříšků

Protože jsou lískové oříšky plné tuku, dá se z nich vylisovat hodně oleje. Lískový olej je pak skvělým pomocníkem nejen při péči o pleť. Má velmi nízkou komedonicitu, a je proto vhodný i pro mastnou pleť. Zároveň má skvělé regenerační účinky, což ocení jak stárnoucí pleť kvůli vráskám, tak aknózní pleť, kterou trápí výsev nepříjemných pupínků. Olej z lískových oříšků můžete použít i na masáž. Jeho přirozeně nasládlá vůně bude zároveň působit i aromaterapeuticky na vaše smysly.

Lískový olej je taktéž skvělý v kuchyni (především té studené). Své účinné látky totiž tepelnou úpravou bohužel ztrácí. Ale i tak se s ním v kuchyni vyřádíte dost. Můžete jej použít do různých raw dezertů, pro které jej jeho nasládlá chuť přímo předurčuje. Lžička lískového oleje do smoothie mu přidá extra výživnou hodnotu. Nebojte se ho však použít ani jako zálivku na salát – tomu dodá opravdu neobvyklou chuť. A proč vlastně olej z lískových oříšků užívat vnitřně? Obsahuje samozřejmě podobné účinné látky jako lískové oříšky jen v koncentrované podobě. Pomáhá harmonizovat hormonální nerovnováhu, je proto skvělý při nepravidelné menstruaci nebo život znesnadňujícímu PMS. Podporuje také regeneraci plic, což se opravdu hodí, pokud jste kuřáci nebo žijete ve městě se silně znečištěným ovzduším.

Související produkt
Mléčná čokoláda s lískovými oříšky 30 g
Dolfin / 53 Kč
Tradiční chuť mléčné čokolády s oříšky může být ještě lepší díky kvalitním surovinám a pečlivému zpracování. Obsah kakaa je minimálně 38 %.
Detail produktu