Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Majoránka

Majoránka Majoránka se uplatní nejen na poličce v kuchyni, ale také v domácí lékárničce.
Jana Konečná
5,0 5
1

Majoránka zdroj: istockphoto.com

Majoránka je poměrně nenápadná rostlinka, bez které bychom si však třeba takové vaření nedokázali představit. Je totiž velmi důležitou ingrediencí a bez její charakteristické chuti by se neobešlo mnoho pokrmů, jako jsou například bramboráky a guláše. Pytlíček majoránky proto koupíte snad v každém supermarketu. Její dostupnost je zároveň její velkou výhodou, protože kromě vaření můžete sušené lístky majoránky upotřebit i při domácím léčení.

Léčí už při vaření

Kromě chuti se majoránka na vaření používá také proto, že usnadňuje trávení. Pomáhá tedy strávit hůře stravitelné pokrmy jako například luštěniny a mastnější jídla. Podporuje také chuť k jídlu a zmírňuje případné nežádoucí plynové následky. Zároveň eliminuje patogenní mikroorganismy (včetně parazitů), takže působí i preventivně proti vzniku různých střevních chorob, jako je například střevní chřipka.

Další léčivé účinky majoránky

Kromě podpory trávení je silnou vlastností majoránky její tišící působení na nervovou soustavu. Používá se proto při zvýšeném stresu, rozčilení, ale i nespavosti či migréně především stresového původu. Další její vlastnost ocení především ženy, protože majoránka dokáže usnadnit i průběh menstruace a PMS. Zmírňuje křeče v břiše a také uklidňuje rozbouřené nervy a pomáhá překonat střídavě plačtivé a výbušné období. Kojícím ženám zase přirozeně pomůže zlepšit tvorbu mléka.

Při těchto obtížích se výborně hodí majoránkový čaj. Připravíte ho tak, že zalijete dvě lžičky sušené majoránky čtvrt litrem vroucí vody a necháte patnáct minut vylouhovat. Poté sceďte a pijte jeden šálek denně.

Vroucí výluh z čaje můžete i inhalovat. Tato metoda se používá při prochladnutí, rýmě, astmatu a jiných dýchacích obtížích. Navíc podporuje vypocení a posiluje imunitu. Výluh z majoránky nalijete klasicky do mísy, přes hlavu přehodíte ručník a zhluboka vdechujete léčivé vonné silice. Také pomáhá, pokud si vložíte bavlněný kosmetický tamponek navlhčený v silném majoránkovém čaji do nosních dírek. Odvar z majoránky lze využít i jako kloktadlo při rýmě a bolestech v krku. Jako bonus odstraňuje zápach z úst. K inhalaci lze použít i majoránkový éterický olej a buď jej nakapat klasicky do aromalampy, nebo kápnout pár kapek do horké koupele.

Majoránka

V aromaterapii se majoránka používá nejen při dýchacích obtížích, ale podobně jako majoránkový čaj i při nervovém vypětí. Díky jejímu zklidňujícímu působení se ukázala jako dobrý pomocník při různých onemocněních psychosomatického původu. Pomáhá také harmonizovat hormonální systém a působí i jako mírné afrodiziakum. Majoránkový éterický olej můžete přidat do kvalitního rostlinného oleje a vytvořit si přípravek na masáž nebo k ošetření pleti. Majoránka totiž skvěle uvolňuje natažené a bolestivé svaly. Její protizánětlivost pak ocení hlavně problematická pokožka.