zdroj: Shutterstock
Vitamín D je vitamín rozpustný v tucích a v lidském organismu zastupuje nespočet funkcí. Posiluje naši imunitu, přispívá k udržení normálního stavu kostí, svalů a zubů, napomáhá kvalitnějšímu vstřebávání vápníku, pomáhá vyrovnat hladinu cukru v krvi, podílí se na procesu dělení buněk. Přesto až 99 % české populace trpí jeho nedostatkem.
Naše tělo si ho jako jeden z mála vitamínů dokáže vytvořit samo - vzniká v důsledku přímého působení slunečních paprsků na naši pokožku. Když sluníčka ubývá, jeho produkce klesá. Pak přichází na řadu doplňky stravy s vitamínem D a konzumace stravy bohaté na vitamín D.
Když se řekne vitamín D
Nejde pouze o jeden vitamín, jedná se o komplex sloučenin, které jsou nezbytné pro celkové fungování našeho organismu. Vitamín D rozdělujeme na dva nejdůležitější typy: Vitamín D2 (ergokalciferol) a vitamín D3 (cholekalciferol). Vitamín D2 je rostlinného původu, v těle se nám přemění na vitamín D3, který naše tělo lépe vstřebá.
Nedostatek vitamínu D
Je alarmující, nakolik je vitamín D v populaci deficitní a jeho nedostatek může mít na tělo nepříznivý dopad.
Nízká hladina vitamínu D se může podílet na vzniku kardiovaskulárních onemocnění, rozvoji cukrovky II. typu, depresí či infekcí dýchacích cest. U těhotných žen se pak zvyšuje riziko vzniku těhotenské cukrovky.
Dlouhodobý nedostatek vitamínu D vede ke snížení hladiny vápníku, což se může projevit pocitem únavy, nevýkonností či oslabenou imunitou. Větší nedostatek může mít i vážnější důsledky, u dětí vede k rozvoji křivice, u dospělých ke vzniku osteomalacie (měknutí a deformita kostí).
Další příznaky nedostatku vitamínu D:
- vypadávání vlasů
- migrény
- bolesti svalů a kostí
- pomalejší hojení ran
- zvýšená kazivost zubů a lámavost kostí
- poruchy spánku
- vysoký krevní tlak
- sklíčenost, špatná nálada
Jaké jsou příčiny nedostatku vitamínu D?
Problém s nedostatkem vitamínu D nastává ve chvíli, kdy nejsme dostatečně na slunci. Je to dáno především dobou a stylem života. Zatímco naši předci trávili většinu života venku, na polích, my trávíme téměř veškerý čas za zdmi budov, v autech, halíme se do módních kousků oblečení a když už vylezeme na sluníčko, chráníme se před jeho paprsky opalovacími krémy. Druhou stránkou věci je pak naše stravování. Často se odbýváme fastfoody a polotovary, tam budeme vitamíny a jiné tělu prospěšné látky hledat marně.
Přírodní zdroje vitamínu D
Přírodní zdroje vitamínu D jsou značně omezené, a proto je jen málo potravin, ze kterých ho můžeme získat. Nejlepším přímým zdrojem z potravy jsou mořské ryby (losos, tuňák, úhoř, makrela, sledi, sardinky…), proto bychom je v našem jídelníčku neměli opomínat. Kromě vitamínu D jsou totiž bohaté i na další důležité látky jako esenciální mastné kyseliny, které si naše tělo nedokáže samo vytvořit.
- vajíčka - kromě vitamínu D jsou výborným zdrojem bílkovin a minerálů
- houby - šitake
- olej z tresčích jater
- hovězí játra
- krevety
- mléko
Potraviny obohacené o vitamín D:
- cereálie a ovesné vločky
- mléčné výrobky
- pomerančový džus
- příkrmy pro děti
Nadbytek vitamínu D
Jelikož jde o vitamín rozpustný v tucích, ukládá se do tukové tkáně a dochází k postupnému uvolňování do krve. To se může projevit jako nevolnost, zvracení, slabost či závratě. Předávkování vitamínem D ale není příliš časté, dochází k němu zejména u lidí, kteří dlouhodobě užívají doplňky stravy obohacené o vitamín D a nekontrolují si jeho hladinu v krvi. Většina lidí se tedy hypervitaminózy nemusí obávat.
Doporučený denní příjem
Doporučená denní dávka vitamínu D u dospělých do 70 let je stanovena na 2000 IU / den (25 - 50 mikrogramů). U starších osob by měla být ještě o něco vyšší.
Vitamín D by měl být užíván denně s jídlem nebo se zdrojem tuku, jako je rybí olej, kokosový olej nebo olivový olej a pobývat denně alespoň 20 minut na sluníčku, tělo tak získá až 90 % z celkového doporučeného množství přirozenou cestou. Vitamín D3 se nejvíce tvoří v období od května do konce září v čase mezi 11. - 15. hodinou.