Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Olivový olej - pro všechny a na všechno

Olivový olej - pro všechny a na všechno Olivový olej je jedním z nejdravějších a nejuniverzálnějších prostředků k péči o zdraví i krásu.
Pavlína Klaudová
5,0 5
2

Olivový olej - pro všechny a na všechno zdroj: shutterstock.com

Olivový olej je jedním z nejvíce oblíbených olejů nejen v kulinářství, ale také v lidovém léčitelství a kosmetické péči. Ne nadarmo se mu říká “tekuté zlato”, protože jde o velmi rafinovaného lékaře, plného antioxidantů, který dokáže zlepšit zdraví nejen pleti, ale i těla. Poskytuje ochranu, léčí a zkrášluje již po tisíce let. Stačí si vybrat ten pravý a zamilovat se.

Olivový olej jako tekuté zlato

Olivový olej se získává mechanickým lisováním (v horším případě hexanovou extrakcí nebo rafinací) z plodů olivovníku. Olivovník má botanický název Olea europea a roste hlavně v evropském Středomoří. V lidovém léčitelství, přírodní kosmetice a alternativní farmacii poskytuje mnoho zdravotních výhod, proto je velmi oblíbenou součástí výrobků pro pěstění pleti i zdraví. Olivového oleje je několik druhů. Rozlišujeme je následovně:

  • Extra panenský olivový olej je lisovaný za studena, nejlépe za teploty 25 °C pomocí šnekového lisu. Jedná se o vůbec nejkvalitnější olej, který můžete koupit a používá se v kulinářství a bio kosmetice. Je poměrně drahý. Má nejvýraznější chuť a vůni.
  • Panenský olivový olej se lisuje za teploty do 40 °C. 97 % jeho složení jsou tuky. Obsahuje polyfenoly, vitamin E, beta karoteny. Jeho aroma i chuť nejsou tak výrazné jako u extra panenského. Má také menší obsah kyselin.
  • Jako olivový olej se může nazývat směs rafinovaných olejů a není vhodný pro vaření. Lze jej použít v kosmetice, ale ne v té bio. Procesem rafinace prakticky přijde o veškeré prospěšné živiny. Je využíván nepoctivými obchodníky k pančování panenského olivového oleje. Může pocházet z pokrutin. Lampádový olivový olej je olej, který se používá do lampád, v Řecku i jinde se jím svítí při pravoslavné liturgii.

Olivový olej v kosmetice

Už od nepaměti se olivový olej používá při zkrášlovacích procedurách. Ve starém Řecku a Římě byl neodmyslitelnou součástí lázeňství. Jeho úžasné účinky si můžeme užívat i dnes. Jedná se o jeden z nejlepších hydratačních činitelů, který se stará o zdraví pokožky. Olivový olej obsahuje tři hlavní antioxidanty vitamin E, polyfenoly a fytosterol. Díky vitaminu E činí kůži poddajnou a pružnou, poskytuje jí ochranu před povětrnnostními vlivy a zabraňuje jejímu vysoušení. Jeho používání není vázáno jen na určitý typ pleti.

Olivový olej je vhodný jak pro pokožku stárnoucí, tak pro problematickou, mladistvou. Dá se výborně použít pro odličování i metodu OCM neboli olejové čištění pleti. Má silné antioxidační vlastnosti a napomáhá vylučování škodlivin z pleti a následně podporuje tvorbu nových kožních buněk. Má potvrzené protirakovinné účinky a funguje i jako prevence vzniku kožních nádorů. Na rozdíl od v komerčním kosmetickém průmyslu často používané vazelíny neucpává póry a nevytváří na pokožce neprodyšný film, takže nebrání jejímu přirozenému dýchání a vylučování škodlivin z těla.

Olivový olej je výborný pro vaše vlasy. Navrací jim zdraví, lesk, pomáhá proti výskytu lupů a vykazuje protiplísňovou aktivitu, vlasy zceluje a hydratuje, pomáhá omezit vypadávání. Pokud jste si zapomněli koupit balzám na rty anebo vám právě došel, ale máte doma kvalitní olivový olej, nezoufejte. Smíchejte ho s trochou hnědého nebo kokosového cukru a můžete ho použít na rty jako superzměkčovač. Nejlepší je směs aplikovat před tím, než jdete spát.

Olivový olej je také výborný při popraskaných a bolavých patách. Pokud si uděláte teplou vodní lázeň s citronovou šťávou a následně nohy ošetříte olivovým olejem, uvidíte, že vám vaše nohy poděkují. A pokud potřebujete nohy jenom oholit, ale zrovna jste zapomněli koupit svůj oblíbený holicí krém, jděte do toho s olivovým olejem. Poslouží stejně dobře jako klasické krémy nebo gely.

Olivový olej se také používá v péči o nehty. Zlepšuje jejich pružnost a pevnost, dodává jim chybějící vitamíny a minerály. Ať už chceme nebo ne, na nehtech se nejvíc pozná naše zdraví. Každá žena nesnáší, když se jí nehty lámou a nemají dobrou strukturu. Než zajdete do salonu, kde si necháte udělat umělé, dopřejte jim olivovou péči. Aplikujte olivový olej na tampónek a přetřete jím nehty nebo je přímo do oleje ponořte. Olej by měl působit na nehtech půl hodiny.

Související produkt
Prací gel olivový na vlnu a hedvábí Neutral 1 l
Sonett / 250 Kč
Olivový prací gel Neutral na vlnu a hedvábí je jemný díky vysokému podílu zmýdelněného olivového oleje. Přírodní složení bez přidané parfemace je vhodné i pro tu nejcitlivější pokožku.
Detail produktu