Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přeslička rolní

Přeslička rolní Přeslička rolní má široké využití ve zdravotnictví i v kosmetickém průmyslu.
Jana Konečná
5,0 5
4

Přeslička rolní zdroj: shutterstock.com

Přeslička patří mezi byliny s opravdu dlouhou historií. Její předkyně daly před několika miliony let základ obrovským zásobám černého uhlí. Tyto pravěké přesličky dorůstaly až do velikosti deseti metrů. Oproti takovým obrům působí dnešní přeslička opravdu miniaturně – dorůstá do až do výšky sedmdesáti centimetrů, ale v porovnání s ostatními bylinkami to rozhodně žádný zakrslík není. Z botanického hlediska je přeslička podobná kapradinám, což je patrné i na jejím vzhledu.

Přesličky patří mezi vytrvalé rostliny. Mají široké využití ve zdravotnictví i v kosmetickém průmyslu. Pokud si chcete přesličku nasbírat, nasušit a uchovat pro zimní období, jaro je pro její sběr tou nejvhodnější dobou. Mladé výhonky přesličky mají totiž ty nejlepší účinky. Později už totiž starší rostliny obsahují vysoké množství křemičitých krystalů, které mohou působit dráždivě na naše ledviny.

Přejít na sekci článku:

Vnitřní účinky přesličky

Přeslička rolní zdroj: wikipedia.org

Přeslička rolní je charakteristická svým vysokým obsahem křemíku. Tento minerál patří mezi takzvané esenciální prvky, to je ty, které si naše tělo neumí samo vytvořit. Jeho nedostatek se zpočátku projevuje zvýšenou citlivostí na chlad. Pokud se nám jej nedostává dlouhodoběji, hrozí zvýšené riziko lámavosti kostí. U malých dětí potom může docházet i k deformaci právě rostoucích kostí. Naopak k předávkování křemíkem dochází spíše velmi vzácně. Z ostatních látek je u přesličky významný také obsah saponinů a flavonoidů.

Přeslička má vynikající odvodňující a močopudné účinky. Používá se proto při různých onemocněních vylučovacího ústrojí. Uvařte si přesličkový čaj, pokud vám znepříjemňuje život zánět ledvin, močového měchýře, či vás trápí ledvinové kameny nebo písek (jen si musíte dávat pozor na to, abyste používali opravdu jen mladé výhonky přesliček, protože jinak by mohlo dojít spíše ke zhoršení stavu). Účinek přesličkového čaje můžete podpořit také zvnějšku pomocí sedacích bylinných koupelí z přesličky. Odvar z přesličky se doporučuje také, jestliže vás každý měsíc trápí bolestivá a silná menstruace.

Pravidelné pití jednoho šálku přesličkového čaje denně pomáhá zmírňovat revmatismus, dnu a další zánětlivé onemocnění kloubů. Pomáhá taktéž tlumit bolesti nervového původu. V poslední době se dostávají do popředí mimo vysoký obsah křemíku také výrazné dezinfekční účinky přesličky. Přidává se proto do kloktadel, které se používají při zánětech mandlí, nebo při zvýšené krvácivosti a zánětech dásní. Přeslička by však raději neměly užívat těhotné ženy, protože může stimulovat stěny dělohy a vyvolat tak předčasný porod.