Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Včelí pyl jako potravina dlouhověkosti

Včelí pyl jako potravina dlouhověkosti Včelí pyl je bohatý na biologicky účinné látky a obsahuje všechny prvky nutné pro udržení zdraví. Má silné antibakteriální vlastnosti, posiluje imunitu a předchází předčasnému stárnutí.
Iva Lhotská
5,0 5
3

Včelí pyl jako potravina dlouhověkosti zdroj: unsplash.com

Včelí produkty jsou kapitola sama pro sebe. Jedná se o naprosto jedinečné prostředky sloužící k léčení celé řady chorob, ale pro svůj živočišný původ nejsou uznávány vegany, lidmi, kteří jsou si vědomi toho, že včelstev po celém světě radikálně ubývá, a alergiky na včelí produkty. Ať tak či tak, jsou to skutečné přírodní unikáty, kterých bychom si měli nadmíru cenit. 

Možná vás zaujme fakt, že pyl sbíraný včelami na pohlavních žlázách rostlin, což jsou tzv. prašnice, obsahuje látky podobající se mužským pohlavním hormonům. Z toho důvodu se dá pyl použít jako podpůrný prostředek při léčbě onemocnění prostaty u mužů, a to zejména ve vyšším věku, kdy u nich klesá hladina hormonů nebo si prodělali pár zánětů močových cest. A protože má včelí pyl neskutečně skvělé antibakteriální účinky a působí i jako přírodní antibiotikum, je při těchto potížích přímo ideální.

Je ale třeba, abyste s užíváním včelího pylu začali pozvolna a v malých dávkách, protože jedině tak můžete zjistit, zda jste na něj alergičtí či nikoli. Alergické reakce se mohou projevit v podobě bolesti hlavy, dušnosti, sípavého kašle, zarudnutí inkriminovaného místa, kopřivkou, vyrážkou apod. Když se u vás některý z těchto symptomů objeví a stav se ještě zhoršuje, okamžitě s užíváním pylu či jiného včelího přípravku přestaňte.

Jaké má včelí pyl zdravotní účinky?

Když jsme tak krásně začali zrovna u "silnějšího pohlaví", můžeme se teď vrhnout na včelí pyl a jeho blahodárné působení komplexněji. Včelí pyl má tak obdivuhodné složení, že může pomoci při bezpočtu problémů a nemocí. Má silně antibakteriální vlastnosti, podporuje lepší fyzickou výkonnost, posiluje přirozenou obranyschopnost, napomáhá hubnutí, zmírňuje nepříjemné alergické projevy i sennou rýmu, předchází předčasnému stárnutí a je prospěšný v případě onemocnění prostaty.

Ale pojďme se teď na chvíli zastavit: Považte, že včelí pyl zmírňuje alergické projevy! Zní to trochu zvláštně, že? Ale je to tak. Včelí pyl je totiž nápomocen při běžných projevech sezónní alergie, to znamená, že předchází kýchání, vylučování snad nekonečné sekrece z nosu apod. Pokud v těchto případech skutečně dodržíte velmi nízké dávkování, vaše vnímavost a citlivost k alergizujícím obsahovým složkám se může postupně snížit a ony potom fungují skoro jako očkování. Dá se to vysvětlit i tak, že váš imunitní systém si během pravidelného kontaktu s malou dávkou pylu pomalu zvyká a vytváří si protilákty.

Co dalšího umí včelí pyl?

Zrnka pylu, které nám příroda nabízí, jsou plná životodárných látek, které zlepšují chuť k jídlu, ulevují při střevních a jaterních problémech, průjmu, posilují zrak a psychiku. Též příznivě ovlivňují srdce a cévy, mozek, podporují intelekt, pomáhají při neurastenii a napomáhají doplnění energie, proto můžete pyl využívat jako vzpruhu namísto kávy, alkoholu či cigaret. Nezapomeňte na to, že včely jsou symbolem života a zdrojem mládí i pevného zdraví, které prostřednictvím svých produktů nabízejí i nám.

Včelí pyl rovněž urychluje metabolismus, což ocení lidé s nadměrnou hmotností, protože jim může pomoci zhubnout a dokonce i jedinci s podváhou, kteří mohou naopak nějaké to kilo přibrat. Pyl také urychluje růst a zlepšuje pevnost vlasů. Má antibiotické vlastnosti a při pravidelném užívání vám dopomůže třeba i k dlouhověkosti.

Pyl však pro včelstvo znamená hlavně bílkovinnou stravu s vysokým obsahem vitaminů. Umožňuje produkci včelího jedu, vosku a mateří kašičky, proto už časně zjara včely snášejí pyl v pylových rouscích, ukládají ho do buněk, stlačují a na závěr zalévají medem. Pyl je nositelem jemných, plnocenných a stravitelných bílkovin. Ty jsou trávením rozkládány na aminokyseliny a vitaminy, které se již před dávnými časy využívaly spolu s medem a mateří kašičkou jako mimořádný kosmetický prostředek.

Jaké účinné látky včelí pyl obsahuje?

Včelí pyl je velmi bohatý na biologicky účinné látky a obsahuje všechny vitaminy a prvky nezbytné pro člověka i zvířenu. Najdete v něm především vysoké množství enzymů a fytonutrientů jako jsou koenzymy, biflavonoidy, karotenoidy či fytosteroly. Rovněž jsou přítomny bílkoviny, globulíny, což jsou bílkoviny krevní plazmy, až 22 aminokyselin, peptony - enzymy štěpené v žaludku, sacharidy - glukóza, fruktóza a sacharóza, tuky a lipidy, např. lecitin a nenasycené mastné kyseliny.

Včelí pyl má v sobě také fermenty, antioxidanty, vitaminy skupiny B a rutin, vitamin C, karoten, minerály a stopové prvky, např. zinek, železo, měď, fosfor, vápník, mangan či hořčík. Obsahuje též éterické oleje a až 80 % volné kyseliny glutamové. V pylu je přítomno další nepřeberné množství látek, třeba hormonální a antibiotické povahy. Všechny substance však ještě nebyly odhaleny, ale vědci se činí a snaží se to dohnat dalšími výzkumy i klinickými studiemi a pokusy.

Jaké jsou druhy včelího pylu a jak se užívají?

Nejkvalitnější a nejúčinnější formou včelího pylu je pyl plástový, nazývaný Perga. Získává se z včelích plástů a je to to nejlepší, co můžete sehnat. Jde o květový pyl, jenž zpracovávají včelky přímo v úlu. Dalším druhem je pyl rouskový, který včely donášejí v rouskách, na zadním páru svých nohou jako svou základní potravu. Barva a tvar pylových zrnek se liší podle druhu rostliny.

Prostřednictvím rozborů bylo prokázáno, že plástový pyl obsahuje všechny potřebné živiny, aminokyseliny, vitaminy, minerály a stopové prvky, které jsou v dokonalé rovnováze a mají synergické působení. Tento druh pylu vám rychle pomůže nabrat zpět ztracenou fyzickou i psychickou sílu. Je nanejvýš účinný po komplikovaných onemocněních, operačních zákrocích, ale třeba i v případě deprese, kdy pomůže dodat pocit spokojenosti a chuti do života. Celkově je vhodný na posílení nervové soustavy. Napomáhá též detoxikaci jater a je prospěšný při syndromu chronické únavy, osteoporóze, neplodnosti, impotenci či v případě snížené sexuální aktivity. Je téměř dokonalý, takže může pomoci ženám s nepříjemnými problémy spojenými s menopauzou.