Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zázračné semínko

Zázračné semínko Semínka jsou zdrojem mnoha pro život nezbytných látek a mají velký výživový potenciál.
Viktorie Kalinová
4,0 5
5

Zázračné semínko zdroj: shutterstock.com

Je jaro, všechno klíčí a roste. Každého jistě v dětství fascinovala ta obrovská síla a vůle, se kterou se z maličkého semínka vyloupne klíček a vyroste celá rostlina. Že něco tak maličkého může mít tak obrovský potenciál. A že v sobě obsahuje zárodek všech dalších svých pokračování. A skutečně jsou jakákoliv semínka zásobárnou výživných látek, o kterých si většina běžných potravin může nechat jen zdát. Navíc v poměrně koncentrované podobě, takže nám pak postačí daleko menší množství, než bychom byli nuceni sníst normálně. Superpotraviny v pravém slova smyslu.

Ale samozřejmě jsou semínka, která jsou možná ještě zázračnější než jiná. V poslední době jsou velkým hitem chia semínka, ale pokud se snažíme si ve svém stravování vystačit převážně z lokálních zdrojů, máme v tomto případě smůlu. Nicméně i u nás lze vypěstovat rostlinu, jejíž semínka provází pověst, že i kdybychom jedli jen je, nebude našemu tělu už nic dalšího scházet. Nemusíte to samozřejmě hned zkoušet, ale tak či tak je dobré se seznámit - konopné semínko.

Konopí je v poslední době nejčastěji zmiňováno v souvislosti s alternativní medicínou, ale nemělo by se zapomínat právě na jeho nutriční potenciál. V tomto případě samozřejmě mluvíme o technickém konopí bez obsahu psychoaktivních látek, nicméně u semínek to je jedno, ta obsahují úplně jiné věci. Není tedy třeba se bát, konopné semínko je bezpečná potravina v každém případě, ať pochází odkudkoliv. Tam by nás spíš měl zajímat způsob pěstování a původ, nežli odrůda.

Co všechno v konopném semínku najdeme?

  • Aminokyseliny - tuk, který konopné semínko obsahuje, v sobě má všechny známé aminokyseliny, včetně těch, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit. Orosíte se při vzpomínce na rybí tuk na lžičce? Tak na něj zapomeňte, konopné semínko vám totiž nabídne daleko víc, navíc v chuťově velmi příjemné podobě.
  • Proteiny - ať už maso jíte nebo ne, budou pro vás v této podobě prospěšné, protože jsou mnohem lépe stravitelné nežli ty živočišného původu.
  • Vitaminy a minerály - ty tam najdeme skoro všechny, což dělá z konopného semínka úplně ideální alternativu všemožných průmyslově vyráběných multivitaminových přípravků.
  • Enzymy, chlorofyl, lecitin

 

 

Konopná jsou tím pádem skvělým doplňkem stravy pro všechny, kteří buď potřebují zvýšit nebo zajistit skutečně kvalitní a vyvážený přísun živin - děti, těhotné a kojící maminky, seniory, osoby dlouhodobě nemocné či v rekonvalescenci, sportovce či studenty před zkouškami… Navíc je chuťově velmi příjemné, jeho jemná oříšková chuť umožňuje jeho použití jak ve sladkých či slaných jídlech, lze z něj připravit rostlinné mléko nebo ho jíst jen tak…. Stačí hrst denně a vaše tělo dostane vše, co potřebuje.