Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zdravotní benefity grepu

Zdravotní benefity grepu Grepy mají pozitivní účinky na naše zdraví, obsahují vitamin C a minerály a ve formě éterického oleje pomáhá při zažívacích problémech.
Pavlína Klaudová
4,1 5
17

Zdravotní benefity grepu zdroj: pixabay.com

Grepy můžete milovat nebo nenávidět, nic mezi tím. Ti, kteří jim dosud nepřišli na chuť, možná změní svůj postoj, když zjistí, jaké zdravotní benefity se v nich ukrývají. Pojďme se na ně spolu podívat v tomto článku. Sklenice čerstvě vymačkané grepové šťávy je ceněným zdrojem vitaminu C, takže nám pomůže se lépe vyrovnat s bacily. Grepy obsahují další prospěšné vitaminy a minerály, které mají na naše tělo blahodárný vliv: draslík, lykopen, vápník nebo fosfor. Jako všechny citrusy pomáhají mírné detoxikaci organismu.

Tohoto uvnitř růžového přítele oceníte, když potřebujete něco lehkého k snídani v parném letním dnu. Osvěží a nabudí vás energií. Má vysoký obsah vlákniny, ale málo kalorií, což je dobrou zprávou pro ty, kteří se zrovna pokouší zhubnout. V grepech najdeme také bioflavonoidy a další látky, bojující proti rakovinovému bujení nebo vzniku srdečních chorob. Díky němu se nám podaří zrychlit metabolické procesy v těle, pomáhá udržovat nízkou hladinu inzulinu v krvi, takže je vhodný pro diabetiky. Grepy mají vysoký obsah vody, takže pokud z nějakého důvodu nemůžete hlídat pitný režim, nic nezkazíte tím, když je budete mít po ruce. Další dobrá zpráva je, že díky množství vlákniny v nich obsažené snižují riziko rakoviny tlustého střeva. Grepy mají také další uplatnění. Říká se, že jejich vůně snižuje pocit hladu. Právě z tohoto důvodu jej tak často najdeme v hubnoucích plánech.

Éterický olej

Je další ze stimulantů dobré nálady. Lisuje se z kůry, v dřívějších dobách se získával parovodní destilací. K získání oleje je potřeba více plodů než u citronu nebo jiných citrusů, protože grep má tužší a tlustší dužinu. K lisování kvalitního éterického oleje je potřeba velkého tlaku, nelze tedy praktikovat jinak než strojově. Latinský název grepu je Citrus paradisii. Jeho vrchní tón je osvěžující, působí vyrovnaně, jeho svěží, sladká vůně je součástí energizujících směsí. Grapefruit esenciální olej se skládá z limonenu, alfa-pinenu, sabinenu, myrcenu, geraniolu, linaloolu, citronellalu, decyl-acetátu, neryl-acetátu a terpinenolu. Dvě horní složky oleje jsou limonen a myrcen.

Podporuje lidské tělo v boji s horečnatými stavy, vzpružuje při únavě, je vhodný při trávicích potížích, překyselení organismu a problémech s močovým ústrojím. Nejlépe je grep přidávat do masážních směsí, aby se co nejlépe a nejrychleji dostal do krevního oběhu. Lze jej využívat také jako účinné antiseptikum při externím poranění a jako jaterní tonikum. Při horečce snižuje pocit pálení, vyzraje i na chřipku, protože je silně antioxidační a má velmi dobré antibiotické, antimykotické a antibakteriální účinky. Je dobrým startérem imunitního systému. Pokud už ho máme zasažený, snaží se nám pomáhat, abychom se ze spárů virů dostali co nejdříve. Grep ocení také studenti, protože napomáhá lepší koncentraci při učení. Dodává sebedůvěru při zkouškách. Lze jej úspěšně použít i při problémech nervového systému, jako jsou bolesti hlavy, stresové přepětí, migrény, či deprese.

Pokud jste žena a už se nechcete měnit při čekání na periodu v zuřící fúrii, mějte grep ve své sbírce éterických olejů. Je totiž jedním z uklidňujících prostředků v době PMS, kdy ho můžete používat jako tonikum. Pomáhá vyrovnat psychiku u žen, které prodělaly potrat. V kosmetice se používá proti akné, do parfémů, povzbuzujících a kolínských vod.

Únava a detoxikace

Zdravotní benefity grepu zdroj: pixabay.com

Grepy ocení také ti, kteří bojují s únavou. Dodává energii unavené mysli i tělu, ve spojení s dalšími citrusy je výborným stimulantem dobré nálady. Pokud se z nějakého důvodu vyskytne problém se zažívacím traktem (většinou jsou tyto stavy zapříčiněny nějakou stresovou situací), sáhněte po grepu. Éterický olej pomůže nabít naši mysl a tělo si následně poradí s nepříjemným problémem, vzniklým z psychického tlaku, kterému jsme byli v poslední době vystaveni. Grapefruitový extrakt pomáhá také vnitřně, pro vnější použití volíme grepový éterický olej v masážní směsi s více druhy éterických olejů nebo smíchaný pouze s nosným olejem. Krouživými pohyby masírujeme břicho proti směru hodinových ručiček. Grepová šťáva má také velmi dobré účinky proti nadýmání.

Grepy, grepy a zase grepy. Není jich nikdy dost stejně jako jejich pozitivních účinků na naše zdraví. Kde ještě dokáží podat svoji pomocnou ruku? Položte si otázku, zda trpíte nespavostí. Pokud ano, máte další důvod k tomu si zamilovat grep, který obsahuje mimo již zmíněných složek i tryptofan (jedna z proteinových aminokyselin). Díky němu se vám podaří lépe usnout. Pokud procházíte detoxikačním procesem, ať už jíte chlorellu, pijete různé čisticí čaje nebo se čistíte éterickými oleji, určitě zařaďte do svého jídelníčku grepy, protože jimi nic nezkazíte. Ba právě naopak. Podpoříte detoxikační úsilí a pomůžete odkyselení zaneseného a namáhaného organismu.

Grep stimuluje činnost lymfatického a trávicího systému, endokrinních žláz, podporuje vylučování hormonů, působí také jako antiparazitikum. Ženy bude zajímat, že se dá velmi dobře využít při masážích proti celulitidě. Pro tyto účely se může v masážních směsích kombinovat s cypřišem. U grepu je dobré vědět, že se jedná o diuretikum. Pomáhá vylučovat z těla odpadní látky, přebytečnou vodu, tuk a sodík, kyselinu močovou i toxiny. Čistí ledviny a chrání je před infekcí.

Hyparaktivní potomek

Pokud máte doma hyperaktivní děti nebo děti, trpící mozkovou dysfunkcí, grepový éterický olej (ale také další citrusy v kombinaci s jehličnany), jim pomohou s ranním vstáváním do školy a také v tom, aby přežily celé vyučování bez ztráty kytičky. Můžete jim nakapat směs éterických olejů do malých inhalátorů, které lze koupit nenaplněné a dítko je může s sebou v pohodě nosit, protože jsou kdykoli připravené k použití, což je nadmíru praktické. Méně praktické je ale to, že se rády ztrácejí. :-)

Vhodné kombinace grepu s jinými éterickými oleji: bergamot, kardamom, kadidlo, zázvor, pomeranč, lemongrass, petitgrain, neroli, santal, nard, citron, jehličnany (jalovec, cypřiš), levandule, růžová palma, geránium.

Kontraindikace

Je pravdou, že pokud sáhneme po grepovém džusu, kapslích nebo éterickém oleji, je potřeba jisté opatrnosti při jeho kombinaci s klasickou léčbou. Měli bychom oddělovat doby, kdy užíváme léky a kdy si dopřejeme grep. Je to proto, že chemické složení grepu může mít kontraindikaci s běžnými léčivy a přivodili bychom si nepříjemné komplikace. Pozor si musíme dávat také na jeho fotosensibilitu.

Související produkt
Grapefruit 10 ml
Nobilis Tilia / 217 Kč
Grapefruit osvěžuje tělo i mysl, působí antidepresivně a navozuje pohodovou náladu. Ovocná vůně stimuluje psychické i fyzické síly. Také eliminuje otoky a uvolňuje namožené napjaté svaly.
Detail produktu