Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Antibiotika z přírody, 1. část

Antibiotika z přírody, 1. část I v přírodě můžeme najít mnoho bylinek, které účinkují podobně jako antibiotika a jsou mnohem šetrnější k našemu organismu.
Iva Lhotská
4,3 5
7

Antibiotika z přírody, 1. část zdroj: shutterstock.com

Antibiotika jsou látky, jejichž základní dělení je na antibiotika s účinky bakteriostatickými, která zamezují množení mikroorganismů a na antibiotika s účinky baktericidními, tj. že bakterie usmrcují. To je velmi suchá a zjednodušená definice pojmu antibiotika. Musím přiznat, že uznávám, že antibiotika zachránila miliony lidí na celém světě, ale poslední dobou bohužel dochází k jejich nadužívání. Jen tak na okraj: Věda začala antibiotika používat před necelými sto lety.

Lidstvo se setkává s bakteriálními infekcemi už po celá staletí a snaží se před nimi chránit. Jenže si vezměte kupříkladu národy, které žijí v souladu s přírodou - třeba v pralese a podobně. To jsou ti, které naše civilizace nazývá divochy nebo primitivy. Myslíte si to rovněž? Tito lidé, kdyby jim nebyla zabírána půda a káceny právě deštné pralesy, by v tomto souladu žili dál a obešli by se i bez naší medicíny. Ostatně po celá dlouhá staletí tomu tak bylo. Pokud se v "divočině" zranili, řešili to na místě prostřednictvím přírodní medicíny - u nich v pralese. Naučili se rozeznávat různé byliny, stromy a jiné přírodní dary. A navíc měli a mají šamany, kteří je léčí a vyhánějí z nich "zlé duchy".

Přejít na sekci článku:

Co patří mezi přírodní antibiotika?

Co patří mezi přírodní antibiotika? zdroj: shutterstock.com

Mezi osvědčená přírodní antibiotika patří například česnek medvědí i setý, cibule, lichořešišnice, med, propolis, skořice, kurkuma, zázvor, kardamom, hřebíček, šalvěj, tea tree olej, echinacea, bergenie, lišejník islandský, třezalka, žampion polní, dračí krev, eleuterina cibulovitá, březovník obecný. Z některých bylin se připravují esenciální oleje, které mají též antibiotické a antimikrobiální účinky. Jsou to, například oregánový, tymiánový, bazalkový či levandulový, olej z černého kmínu, ... Dalšími skvělými pomocníky z přírody mohou být třeba manukový med, Pau d'Arco, extrakt z olivového listí, extrakt z grapefruitových jader, vodilka kanadská, koloidní stříbro a další.

To je docela slušný seznam, že? Naši předkové používali však i takové látky, které jim život mohly bohužel i zkrátit. Byl to např. arzenik, strychnin či sloučeniny rtuti. To už bylo lepší zvolit sloučeniny stříbra. Ostatně i v dnešní době se léčitelství a přírodní medicína vrací ke koloidnímu stříbru. Naštěstí o pár řádek výše uvedená přírodní léčiva skutečně fungují jako velmi účinná přírodní antibiotika. Pokud budou tyto "léky" správně připraveny a dávkovány, nemusíme se obávat nežádoucích vedlejších účinků, jako je tomu v případě léků chemických.

Související produkt
Lichořeřišnicová tinktura 50 ml
Nobilis Tilia / 198 Kč
Lichořeřišnicová tinktura se snadno používá a je vhodná pro celou rodinu. Kromě velkého podílu glykosidů v ní najdete také vitamin C, železo, fosfor či draslík.
Detail produktu