zdroj: Shutterstock
Ano, o tomhle tématu se veřejně moc nemluví. I když se spousta lidí snaží být o spoustě tabuizovaných tématech otevření, do hemeroidů se nikomu moc nechce. Ale proč? Hemeroidy trápí opravdu velké procento naší populace - muže i ženy, nejčastěji po 50. roce věku, ale objevit se mohou i u lidí mnohem mladších. Takže dnes se společně podíváme na to, co jsou hemeroidy zač, kdo k nim může mít větší skony a jak se jim můžeme snažit předcházet.
Co jsou hemeroidy zač
Hemoroidy jsou nateklé, často zvětšené a zanícené žíly v oblasti konečníku. Mohou se vyskytovat uvnitř rektu nebo zvenku a jsou zbarvené do modra až ruda. Obvykle mají velikost hrášku, ale mohou být i mnohonásobně větší. Doprovází je také nepříjemné příznaky, jako je svědění, pálení, bolestivost, či krvácení. Onemocnění hemoroidální žilní pleteně vzniká z různých příčin. Mezi ty nejčastější však patří zácpa. Při obtížném vyprazdňování dochází k většímu tlaku na konečník, zvyšuje se také samotný žilní tlak a může dojít k jejich zduření, podráždění a popraskání. Další příčiny způsobující hemoroidy mají většinou společného jmenovatele, tím je právě zvýšený tlak na konečník. Ženy na hemoroidy trpí často v období těhotenství a po porodu, kdy dochází ke změnám v pánevní oblasti a zvyšuje se také nitrobřišní tlak. Zvýšený výskyt hemoroidů je také u lidí obézních, se sedavým zaměstnáním a jednostrannou, na živiny a vlákninu chudou stravou. Tvorbu hemoroidů může negativně ovlivňovat i kouření či zvýšená konzumace alkoholu. Stres je v tomto směru také významným činitelem – často je zodpovědný za zácpu, zvýšenou spotřebu vitaminu C a dalších mikroživin. I pokud se Vás žádné z výše zmíněných příkladů netýká, neznamená to, že se Vám hemeroidy vyhnou. Někteří lidé mají, bohužel, dědičné predispozice ke křehčím žilním a cévním stěnám. Tito lidé často trpí i na rozšířené žilky v obličeji, nebo nepříjemné křečové žíly.
Jak jim předejít vyváženou stravou
Pokud trpíte zácpou, je nutné ji co nejdříve řešit, dokud se k ní nepřidají i hemoroidy. Pokud už se tak stalo, je potřeba tento problém řešit obzvlášť intenzivně a nejlépe nasadit do boje více různých zbraní. Vrozené křehké žíly a cévy je třeba posilovat užíváním bylin, doplňků obsahujících rutin a křemík.
Vláknina – zvyšte přísun zeleniny a ovoce přirozeně bohatých na vlákninu. Z počátku můžete vlákninu doplňovat i za pomocí psyllia nebo jablečné vlákniny.
Lněné semínko – má vysoký obsah vlákniny, pročišťuje stěny střev a zároveň Vám dodá potřebné omega-3 nenasycené mastné kyseliny. Abyste z něj však získali maximum, je důležité ho konzumovat rozemleté, jinak projde trávicím traktem prakticky bez povšimnutí.
Probiotika a prebiotika – probiotika pomůžou osídlit střeva prospěšnými bakteriemi, které přispějí k pravidelnému a snadnému vyprazdňování a také vám zvýší imunitu. Prebiotika slouží těmto prospěšným bakteriím jako potrava.
Bylinné čaje – střeva pomáhají rozpohybovat také pampeliška a kopřivy. Můžete si z nich připravit čerstvý čaj, či je přidat do salátů, polévek, smoothie, nebo si udělat takový kopřivový špenát. Při dlouhodobých problémech se zácpou sáhněte po ajurvédské čajové směsi. Pomáhá nejen při problémech se zažíváním, ale urychluje také odplavování škodlivých látek z těla. Čaj z ostropestřce mariánského reguluje trávení a napomáhá regeneraci jater, zabraňuje městnání krve a posiluje jejich detoxikační funkci. Pro jednorázovou pomoc se zácpou si uvařte čaj ze seny. Působí jako účinné projímadlo. Nepoužívejte ale dlouhodobě - střeva by si na něj příliš zvykla a nechtěla by potom správně fungovat. Čaje z třezalky a pohanky jsou bohaté na křemík i rutin, které se starají o křehké žilní a cévní stěny. Zkuste zařadit i pohanku samotnou.
Jak pomoci zvenčí
Nejen vnitřně můžete hledat úlevu v časech utrpení, nýbrž i zvenku si můžete pomoci. To zní téměř jak nějaké starodávné rčení, ale je to pravda. Úlevu Vám totiž mohou přinést i různé masti, gely, krémy a další přípravky aplikované na kůži z vnějšku. A od teď na našem BiOOO eshopu najdete speciální kategorii produktů, které Vám právě s hemeroidy pomohou.
Z mastí jsou výborné především ty, které obsahují účinné látky z vilínu viržinského, orseje, kaštanu, jitrocele, kostivalu, či žebříčku. Tyto byliny přináší chladivou úlevu, stahují žíly a zmírňují tak případný otok a zároveň poškozené cévy přirozeně posilují. Zelený jíl pak dokáže ulevit od otoků a bolesti. Smíchejte ho s vodou a vzniklou pastu aplikujte na postižená místa.
Další věc, o které si v rámci vnější pomoci povíme, jsou koupele. Je totiž několik druhů koupelí, které Vám mohou přinést v podstatě okamžitou úlevu. První je sedací bylinná koupel z najemno rozmělněné dubové kůry. Kůru nechte louhovat nejlépe přes noc v jednom litru vody, poté zhruba patnáct minut povařte a opět nechejte louhovat, tentokrát však už jen zhruba dvacet minut. V koupeli si poseďte patnáct až dvacet minut. Studená koupel – možná se vám to bude zpočátku zdát jako drastické řešení, ale ledová voda působí jako rychlá první pomoc při akutní bolesti a nepříjemných pocitech tlaku. Znecitliví totiž postiženou tkáň a zároveň zmírní otok. Aromaterapeutická sedací koupel si můžete připravit s pár kapkami esenciálního oleje. Blahodárné účinky na hemoroidy mají především cypřišový, heřmánkový,jalovcový, kadidlový a myrhový. V koupeli vydržte zhruba deset minut.