Jsou nejen nádherné, vznešené a monumentální, ale mají v sobě životní sílu. Své o tom věděli už ve starém Řecku, kde je uctívali jako svaté stromy. Asijským mnichům sloužily jako potrava a zároveň jako lék. Jejich léčivé účinky můžeme využívat i my.
Jaké máme štěstí, že si při procházce lesem můžeme vychutnávat to nejlepší z jehličnanů. Objímat je, nechat se okouzlovat jejich krásou, vnímat jejich vůni. Dokáží toho však daleko víc.
Borovice
I když v záplavě mnoha druhů jehličnanů patří mezi nejmenší, mnohé z nich předčí ohromným množstvím zdraví prospěšných účinků. Najdeme v ní vitamíny A, C, K, ale také chlorofyl.
Jehličí je přímo nabité vonnými silicemi, které slouží jako zdroj éterického oleje. Oceníte je pro jejich dezinfekční a antiseptické vlastnosti. Skvěle fungují i v aromaterapii, protože umí vyčistit vzduch, osvěžit mysl a uvolnit od nashromážděného stresu. Jen pár kapek vás přenese do vzrostlého lesa. A co to s vámi udělá? Borová vůně vás zklidní a protáhne vaše dýchací cesty.
Velkou sílu v sobě mají pupeny, jehličí a hlavně mladé výhonky. Najdeme v nich vitamín C, karoten, minerální látky, antioxidanty. Pomáhají při dýchacích potížích, astmatu, zahlenění či nemocných průduškách. Zdraví prospěšná je však i pryskyřice či olej.
Zkrátka borovice je zázračný strom, který dezinfikuje, ulevuje při revmatizmu, působí dobře na kožní potíže. Borovicový olej účinně bojuje s bolestmi hlavy. Podporuje nervovou soustavu, činnost štítné žlázy, trávení, dále také detoxikuje a ulevuje při potížích s močovým měchýřem. Čaj navozuje dobrý spánek, pomáhá při ledvinových potížích, migrénách, depresích a únavě. A borovicová lázeň vás dokonale zrelaxuje. Co lepšího si v zimě dopřát?
Jedle
O Vánocích se stává součástí našeho bytu, obdivujeme její krásu. Ale nezapomínejme ani na její účinky. Roste až 800 let a tuto dlouhověkost přenáší i na nás. Z pryskyřice se získáváme různé látky, který dobře působí na pacienty s astmatem či zánětem průdušek.
Z pupenů si můžete uvařit čaj, éterický olej z jedle je ale také vhodný do koupelí. Jedle dezinfikuje močové cesty, působí močopudně a pomáhá při zánětech. Zevně ulevuje od bolestí svalů, hojí pohmožděniny, prokrvuje pokožku a inhaluje se při zánětech dutin.
Modřín
Jako jeden z mála jehličnanu opadá. To však nic nemění na tom, jak je blahodárný. I on překypuje léčivými účinky. Užívá se při nachlazení, ale také při zácpě. Podporuje činnost střev. Působí protizánětlivě a antibakteriálně. Na podzim oceníte, že posiluje imunitu. Zklidňuje a vy se lépe vyrovnáte se stresem. Modřín má vliv na zrak, podporuje trávení, posiluje žlučník, játra a ledviny. Dobře působí na bolesti kloubů, svalů.
Hlavní sílu hledejme v pryskyřici, výhoncích, ale i v kůře. Mastička z pryskyřice uvolňuje hleny při zánětech průdušek, ulevuje od bolestí kloubů a svalů. Mladé výhonky jsou skvělé pro přípravu čaje, který se užívá při nachlazení. Připravit si nich můžete sirup, který zatočí s kašlem. Odvar z kůry pomáhá při revmatizmu. Ideální je se v něm vykoupat.
Smrk
Smrk působí majestátně. Je oblíbený jako vánoční stromeček, ale umí ovlivnit naše zdraví. Hlavní zdravotní benefity smrkového oleje jsou vylučování hlenu, prokrvování pokožky i celého těla, je také protizánětlivý. Zevně ulevuje při revmatických potížích a ulevuje od bolestí svalů. Chutný je sirup ze smrkových výhonků, výtečný je také čaj, který pomůže při nachlazení, bolavých průduškách, stresu a nervozitě. Zlepší paměť a koncentraci. Bolí vás svaly? Smrk je uvolní a uleví od bolestí kloubů. Výluh z jehličí zatočí s lupy. Má skvělé účinky i na pleť, proto se používá i v kosmetice. Tonikum čistí pleť, prokrvuje a dezinfikuje. Dokonce podporuje růst vlasů.
Chcete-li se doma přenést myšlenkami do lesa, nakapejte trochu směsi vybraných éterických olejů do aromalampy nebo do zřeďte do koupele s koupelovou solí. Uvidíte, že se budete cítit jako znovuzrození.