Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jehličnany pro zdraví, nejen jako vánoční dekorace

zdroj:

Jsou nejen nádherné, vznešené a monumentální, ale mají v sobě životní sílu. Své o tom věděli už ve starém Řecku, kde je uctívali jako svaté stromy. Asijským mnichům sloužily jako potrava a zároveň jako lék. Jejich léčivé účinky můžeme využívat i my. 

Jaké máme štěstí, že si při procházce lesem můžeme vychutnávat to nejlepší z jehličnanů. Objímat je, nechat se okouzlovat jejich krásou, vnímat jejich vůni. Dokáží toho však daleko víc. 

Borovice

I když v záplavě mnoha druhů jehličnanů patří mezi nejmenší, mnohé z nich předčí ohromným množstvím zdraví prospěšných účinků. Najdeme v ní vitamíny A, C, K, ale také chlorofyl.

Jehličí je přímo nabité vonnými silicemi, které slouží jako zdroj éterického oleje. Oceníte je pro jejich dezinfekční a antiseptické vlastnosti. Skvěle fungují i v aromaterapii, protože umí vyčistit vzduch, osvěžit mysl a uvolnit od nashromážděného stresu. Jen pár kapek vás přenese do vzrostlého lesa. A co to s vámi udělá? Borová vůně vás zklidní a protáhne vaše dýchací cesty.

Velkou sílu v sobě mají pupeny, jehličí a hlavně mladé výhonky. Najdeme v nich vitamín C, karoten, minerální látky, antioxidanty. Pomáhají při dýchacích potížích, astmatu, zahlenění či nemocných průduškách. Zdraví prospěšná je však i pryskyřice či olej. 

Zkrátka borovice je zázračný strom, který dezinfikuje, ulevuje při revmatizmu, působí dobře na kožní potíže. Borovicový olej účinně bojuje s bolestmi hlavy. Podporuje nervovou soustavu, činnost štítné žlázy, trávení, dále také detoxikuje a ulevuje při potížích s močovým měchýřem. Čaj navozuje dobrý spánek, pomáhá při ledvinových potížích, migrénách, depresích a únavě. A borovicová lázeň vás dokonale zrelaxuje. Co lepšího si v zimě dopřát?

Jedle

O Vánocích se stává součástí našeho bytu, obdivujeme její krásu. Ale nezapomínejme ani na její účinky. Roste až 800 let a tuto dlouhověkost přenáší i na nás. Z pryskyřice se získáváme různé látky, který dobře působí na pacienty s astmatem či zánětem průdušek.

Z pupenů si můžete uvařit čaj, éterický olej z jedle je ale také vhodný do koupelí. Jedle dezinfikuje močové cesty, působí močopudně a pomáhá při zánětech. Zevně ulevuje od bolestí svalů, hojí pohmožděniny, prokrvuje pokožku a inhaluje se při zánětech dutin

Modřín

Jako jeden z mála jehličnanu opadá. To však nic nemění na tom, jak je blahodárný. I on překypuje léčivými účinky. Užívá se při nachlazení, ale také při zácpě. Podporuje činnost střev. Působí protizánětlivě a antibakteriálně. Na podzim oceníte, že posiluje imunitu. Zklidňuje a vy se lépe vyrovnáte se stresem. Modřín má vliv na zrak, podporuje trávení, posiluje žlučník, játra a ledviny. Dobře působí na bolesti kloubů, svalů.

Hlavní sílu hledejme v pryskyřici, výhoncích, ale i v kůře. Mastička z pryskyřice uvolňuje hleny při zánětech průdušek, ulevuje od bolestí kloubů a svalů. Mladé výhonky jsou skvělé pro přípravu čaje, který se užívá při nachlazení. Připravit si nich můžete sirup, který zatočí s kašlem. Odvar z kůry pomáhá při revmatizmu. Ideální je se v něm vykoupat. 

Smrk

Smrk působí majestátně. Je oblíbený jako vánoční stromeček, ale umí ovlivnit naše zdraví. Hlavní zdravotní benefity smrkového oleje jsou vylučování hlenu, prokrvování pokožky i celého těla, je také protizánětlivý. Zevně ulevuje při revmatických potížích a ulevuje od bolestí svalů. Chutný je sirup ze smrkových výhonků, výtečný je také čaj, který pomůže při nachlazení, bolavých průduškách, stresu a nervozitě. Zlepší paměť a koncentraci. Bolí vás svaly? Smrk je uvolní a uleví od bolestí kloubů. Výluh z jehličí zatočí s lupy. Má skvělé účinky i na pleť, proto se používá i v kosmetice. Tonikum čistí pleť, prokrvuje a dezinfikuje. Dokonce podporuje růst vlasů.

Chcete-li se doma přenést myšlenkami do lesa, nakapejte trochu směsi vybraných éterických olejů do aromalampy nebo do zřeďte do koupele s koupelovou solí. Uvidíte, že se budete cítit jako znovuzrození.