Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jmelí, čarovná keltská bylina nebo lék?

Jmelí, čarovná keltská bylina nebo lék? Jmelí není jenom ten jeden druh rostoucí u nás, ale vyskytuje se hlavně v tropických oblastech Afriky, Asie a Austrálie.
Iva Lhotská
5,0 5
7

Přejít na sekci článku:

Jmelí, lék na různé neduhy

Jmelí, lék na různé neduhy zdroj: wikipedia.org

Jmelí bílé obsahuje pryskyřice, jejichž složkou je např. viscotoxin, který je ve větší míře toxický. Dále jsou v něm přítomny lektiny (glykoproteiny neboli specifické bílkoviny, které jsou schopné mj. reagovat s izolovanými nádorovými buňkami), flavonoidy, cholinové deriváty (cholin, acetylcholin), histamin, triperteny, organické kyseliny, aminokyseliny, fenylové sloučeniny a další. Možná vás bude zajímat fakt, že sušené jmelí skladované déle než tři roky již neobsahuje téměř žádný viscotoxin.

Jmelí prokazatelně snižuje krevní tlak a působí močopudně. Tlumí závratě, některé bolesti hlavy a má antisklerotický účinek. Odstraňuje pocit návalů krve do hlavy, hlavně v menopauze, zastavuje krvácení a působí jako kardiosedativum. Jmelí harmonizuje vylučování žluči do střev a blahodárně působí na slinivku břišní. Pokud trpíte vy nebo někdo z vaší rodiny chronickým onemocněním látkové výměny, můžete pro léčbu alespoň po dobu půl roku pít čaj připravovaný ze jmelí. Množství jsou cca 2 šálky - jeden ráno a druhý večer. Při dlouhodobé čajové kúře ze jmelí zamezíte cukrovce.

Přírodní preparáty ze jmelí napomáhají vyrovnávat zvýšenou činnost štítné žlázy, působí protirevmaticky a léčí sennou rýmu. V tomto případě je nanejvýš vhodné zkombinovat léčbu s výplachy nosu mírně osoleným macerátem. Celkově má jmelí výborný vliv na funkci žláz, a je proto skvělým prostředkem na látkovou výměnu. Při křečových žilách a bércových vředech se doporučují koupele nohou, případně bolavá místa omývat.

Čaj nebo tinktura ze jmelí je vynikajícím preventivním prostředkem proti mrtvici. Respektive, vůbec by k ní nemuselo dojít, kdyby člověk popíjel čaj ze jmelí. Vím - kdyby, chyby... ale třeba si na to vzpomenete, když bude mít někdo z vašich blízkých podobné zdravotní problémy. Pokud už však někdo mrtvici měl, ať pije denně po dobu 6 týdnů tři šálky, 3 týdny dva šálky a 2 týdny jeden šálek čaje ze jmelí, a to první šálek z polovice před a po snídani, druhý před a po obědě a třetí před a po večeři. Přestože jsou bobulky ze jmelí jedovaté, pokud byste je užívali vnitřně, dají se však použít zevně, např. na omrzliny. Jednoduše se smíchají s vhodným tukem a maže se.