zdroj: wikipedia.org
Kontryhel je léčivka s nenápadnými žlutozelenými květy. Listy kontryhelu tvoří mělkou misku a po ránu se v nich sráží rosa. Listy kontryhelu jsou pokryty jemnými chloupky a díky tomu kapky rosy nestečou, ale drží se na listu a slévají se doprostřed v jednu větší krůpěj. Jedna kapka rosy vprostřed listu je pro kontryhel charakteristická, v dřívějších dobách se říkalo, že takto kontryhel „pláče“. Kontryhelu se daří především na místech s dostatečnou vlhkostí. Nejčastěji jej tak můžete najít na okrajích lesů, cest a roste i v horských oblastech. Pro léčivé využití se sbírají jeho listy a květy v období od května až do září.
Tato bylinka má široké spektrum účinků, ale nejvíce působí na ženský organismus. Pomáhá s širokým spektrem ženských potíží a mohou jej užívat ženy prakticky jakéhokoliv věku. Na to odkazuje i jeho německé jméno – frauenmantel, v překladu ženský plášť. Křesťané pak tuto bylinku spojují s tradiční ženskou ikonou – Pannou Marií. Zdaleka však není jen ženskou léčivou bylinkou, má mnoho dalších účinků, které působí na obě pohlaví, a využití si našel v podobě výtažku i v kosmetickém průmyslu.
Přejít na sekci článku:
Kontryhel pro ženy
zdroj: shutterstock.com
Jak už jsem na úvod zmiňovala, kontryhel je vhodný pro ženy jakéhokoliv věku. S jeho užíváním mohou začít prakticky už od první menstruace. Kontryhel také patří mezi jednu z mála bylin, které mohou užívat i ženy v těhotenství. V čem tedy kontryhel dovede ženám pomoct? Upravuje problémovou menstruaci a to už u mladých žen, které teprve menstruovat začaly, jejich menstruace je nepravidelná, šíleně bolestivá a jsou s ní spojeny další problémy. Podobně vypomáhá i v období po vysazení antikoncepce, kdy se měsíčky často ani nedostavují a celý menstruační cyklus je příšerně rozházený.
Kontryhel je taktéž vhodné využívat jako prevenci nebo už přímo jako podporu při léčení různých gynekologických onemocněních, jako jsou různé výtoky či záněty. Posilující účinky kontryhelu ocení i ženy, které mají potíže s otěhotněním. Navíc od 3. měsíce u již probíhajícího těhotenství se doporučuje ženám pít kontryhelový čaj jako prevenci potratu. Pravidelné užívání kontryhelu navíc výrazně usnadňuje porod a pomáhá s případným zotavováním po těžkém porodu či porodních poraněních. Kontryhel celkově upevňuje vaziva dělohy a tím zabraňuje vzniku onemocnění, jako je pokles nebo vyhřeznutí dělohy z pochvy, či tříselná kýla.
Kontryhel je také vhodný pro ženy v období klimakteria. Pomáhá se totiž vyrovnat se všemi problémy, které s sebou menopauza přináší, ať už se jedná o prudké změny nálad, návaly, nepravidelnou menstruaci či přibírání na váze. Kontryhel je tedy skutečně vhodný pro ženy v jakémkoliv věku a může být jejích bylinným ochráncem po celý život. Na ženské problémy je vhodné jej dále kombinovat s kokoškou pastuší tobolkou, červeným jetelem, řebříčkem nebo listy jahodníku či maliníku. Můžete si tak namíchat vlastní bylinnou čajovou směs přímo na míru svým potřebám.