Přejít na sekci článku:
Použití kurkumy v kosmetice
zdroj: shutterstock.com
Jelikož kurkuma prokrvuje a napomáhá cirkulaci krve, podporuje tím dobrý stav a vzhled pokožky. Rovněž ji vyživuje, čistí a hydratuje. V některých částech Indie si dokonce dívky a ženy oplachují tvář vodou s kurkumou. Dodává pleti zlatavý nádech, chrání ji před kožními problémy, akné, vráskami a má omlazující účinek. Tím, že podporuje tvorbu kolagenu, napomáhá regeneraci kůže. Docela silný je éterický olej z kurkumy, jenž má protizánětlivé, antioxidační, analgetické a stimulační účinky. Může však dráždit a je mírně toxický. Dá se dobře míchat s esenciálními oleji ze zázvoru, šalvěje muškátové, ylang-ylang nebo kadidla. Bývá používán jako vonná přísada do některých parfémů s nádechem exotiky. Kurkuma se přidává i do krémů, nebo zubních past a je součástí pleťových masek.
Recept na domácí zubní pastu s kurkumou
V hmoždíři rozdrťte na jemný prášek hřebíček, anýz nebo fenykl. Vše se dávkuje po špetkách. Může se použít i skořice nebo různé bylinky (např. šalvěj, máta apod., nejlépe v podobě silice). Ale méně je někdy více. Přisypte kurkumu, jedlou sodu a rozmíchejte v kokosovém oleji, rozpuštěném předtím ve vodní lázni. Poměr sody a kokosového oleje je zhruba stejný. Některé zdroje raději doporučují místo sody použít jíl. Akorát dávkování se trochu liší: na 6 polévkových lžic oleje se dávají 2 polévkové lžíce jílu.
Ačkoli má kurkuma žlutou barvu, nádherně vám vybělí zuby. Myslíte si, že je to paradox? Nestačí však použít jen prášek z kurkumy a ústa si vypláchnout vodou, protože kurkuma není ve vodě rozpustná a zuby by tak zůstaly žluté. Když však použijete tuk, v tomto případě nejlépe kokosový olej, kurkuma se na něj naváže. Navíc stejně jako kurkuma, má i kokosový olej antibakteriální a protizánětlivé účinky. Takže si můžete kurkumovou pastou zuby nejen vybělit, ale také uzdravit celou svou dutinu ústní a předejít kazům a paradontóze.