Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přineslo si Vaše dítě ze školky podivnou vyrážku? Mohly by to být molusky!

zdroj: Shutterstock

Každý druhý článek nabízí rady, jak na rýmu, jak si poradit s tím, když je dítě ve školkovém věku pořád nemocné nebo jak podpořit imunitu. Samozřejmě i u nás takové rady najdete, nicméně o čem se ne všichni zmiňují jsou mnohdy mnohem nepříjemnější kožní nemoci, které se v dětských kolektivech přenáší také rychlostí větru. Proto jsme se dnes rozhodli Vám představit molusky - co jsou zač i co s nimi, pokud si je Vaše dítě přinese domů.

Co jsou molusky zač

Molusky neboli pravým latinským názvem Molluscum contagiosum je virové onemocnění kůže, které je způsobeno virem MCV. Je to onemocnění poměrně nakažlivé a šíří se především přímým fyzickým kontaktem, jako jsou doteky a sdílení osobních předmětů, včetně ručníků, nebo v případě dětí hraček. Takže je jasné, že v dětských kolektivech je téměř nemožné zabránit šíření. Rodičům nebude hrát do karet ani fakt, že je to nemoc postihující spíše děti, případně dospělé s oslabenou imunitou. Molusky se projevují malými, perleťovými nebo růžovými pupínky na kůži. Tyto pupínky mají zakulacený vršek, což jim dává charakteristický vzhled malých perliček. I když se mohou objevit kdekoliv na těle, nejčastěji se vyskytují na obličeji, krku, trupu, pažích a nohách. Molusky je tedy možné diagnostikovat i doma, ale vždy je na místě si pro stoprocentní diagnózu zajít k dermatologovi.

Na co si dát pozor

Jako i u spousty jiných dermatologických onemocnění a potíží, i v případě molusků pupínky často svědí a vytváří se kolem nich zarudlé místo. Důležité ale je, neškrábat je. Molusky totiž mohou vytvářet drobné jizvy samy o sobě a určitě si nechceme přivodit zbytečně další. Je jasné, že děti mají ručičky nenechavé a že to pro ně bude těžké, ale čím víc se drbání podaří podchytit, tím menší viditelné následky bude děťátko mít. Kromě radikálního vyříznutí nebo vypálení přímý lék na molusky bohužel není. Existují pouze přípravky a možnosti, které mohou trochu pomoct nebo ulevit od svědění. Mezi těmi bychom našli například zinkovou mast, betadine mast nebo tekutý pudr. Útěchou ale může být fakt, že toto onemocnění se většinou vyléčí samovolně, běžně během několika týdnů. Prevence molusků zahrnuje podporu imunity, zabránění fyzickému kontaktu s infikovanými jedinci a pravidelnou hygienu. Takže ať už se jedná o domov, školu nebo školku, vždy je dobré dávat si pozor na to, čeho se jedinec s molusky dotýkal.

Může pomoci přírodní kosmetika?

Přírodní kosmetika může v některých případech pomoci zmírnit příznaky molusků nebo snížit podráždění kůže, ale není příliš pravděpodobné, že by v tomto případě mohla onemocnění vyléčit. Molusky jsou totiž virové onemocnění, které postihuje hlubší vrstvy kůže, a proto bude vyžadovat specifickou léčbu zaměřenou na odstranění infikovaných pupínků. Přírodní kosmetika, která je šetrná k pokožce, ale může být užitečná při péči o postiženou pokožku. Může například pomoci udržet pokožku čistou a hydratovanou, což může zmírnit svědění a podráždění spojené s tímto onemocněním. Přírodní krémy nebo gely s obsahem aloe vera, měsíčku nebo extraktu z ovsa mohou být v tomto případě užitečné. Je však důležité si uvědomit, že přírodní kosmetika nemá antivirové vlastnosti, které by byly schopné molusky účinně léčit. Vždy je ale na místě konzultovat nové produkty s lékařem nebo přímo dermatologem.