Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Můžete po předávkování koloidním stříbrem skutečně zmodrat?

Můžete po předávkování koloidním stříbrem skutečně zmodrat? zdroj: unsplash.com

To, že koloidní stříbro neboli nanostříbro patří mezi nejsilnější přírodní antibiotika, která neškodí lidem, zvířatům ani rostlinám, už asi víte. Ale co se děje, když se tímto léčivým zázrakem předávkujete, vám asi nikdo neřekl. Musím se vám přiznat k jednomu tajemství: Mně také ne. :-)

Možná jste už zkusili projít 21 denní očistnou a posilující kúrou koloidním stříbrem. Doporučuje se každý den ráno na lačno vypít 20-50 ml koloidu a zapít ho větším množstvím vody, aby se roztok dostal až do částí tlustého střeva. Dalšími způsoby aplikace jsou vstřikování do nosu, kapání do očí při zánětech a alergiích, eventuelně potírání či stříkání pokožky v případě pořezání, popálení, zbavení se bradavic, při svědění, ekzémech nebo akné. Je známo, že se koloidní stříbro může využít i k eliminaci pachů či k úpravě pitné vody. Jestli jste ho ovšem použili ve všech těchto případech a najednou, potom se nedivím, že jste zmodrali... Ale modrá je přece dobrá, ne? To byl, samozřejmě jenom žert...

Odpůrci koloidního stříbra tvrdí, že vnitřní užívání koloidního stříbra způsobuje tzv. argýrii. Co je to tedy za onemocnění? Jedná se o trvalé šedomodré zabarvení kůže, sliznice, sítnice či vnitřních orgánů vlivem dlouhodobého vnitřního působení stříbrnými solemi. Ale pozor! Jde o předávkování stříbrem, které není určeno k vnitřnímu užívání! Tělo ho pak nedokáže v dostatečné míře vyloučit, stříbro se v něm ukládá a výsledkem může být modré zabarvení pokožky. A to zvláště v případech, kdy se člověk během léčebné kúry nanostříbrem vystavoval intenzivnímu slunečnímu záření. V organismu se totiž začnou vytvářet nerozpustné sulfidy a selenidy stříbra a činí tak hlavně ve vnitřních vrstvách kůže.

Existují 2 formy argýrie - celková a místní. Celková se objevuje právě v místech, které byly vystaveny slunečním paprskům, kdy dochází ke zvýšení množství melaninu. V tomto případě se to týká ústní sliznice a očních spojivek. A lokální argýrie se objevuje, když pokožka absorbuje stříbro přímo z vnějšího zdroje, např. z náušnic. V každém případě se vždy jedná o nevratný proces v pigmentaci kůže. Prostě když to s dávkováním nezodpovědně přeženete, můžete zůstat modrými kráskami a krasavci až do smrti. Už se pak alespoň nemusíte dívat na film Chobotničky ve 2. patře, ale na sebe do zrcadla. V ČR však nebyl žádný případ argýrie zaznamenán, tak nemusíte mít obavu! Stalo se to jednomu muži v Americe, kterému se pak už jinak neřeklo než "taťka Šmoula". Tento člověk si sám provedl diagnostiku - měl dermatitidu a na jejím základě začal užívat koloidní stříbro. Bral ho 1-2x denně v množství cca 30 ml, ale po dobu 12 let! K tomu se ještě mazal krémem s obsahem stříbra a přidával do roztoku jedlou sodu či sůl. Vypil za tu dobu takové množství doma vyrobeného koloidního stříbra (200 litrů!), že by se za následné zabarvení nemusel stydět ani skutečný taťka Šmoula.

Je důležité ještě zmínit, že se mu do organismu pravděpodobně nedostávalo čisté koloidní stříbro, nýbrž roztok stříbrných solí. Tento pán trpěl možná dokonce vzácným genetickým onemocněním - snížením schopnosti vázat kyslík na hemoglobin, což se projevovalo modravou kůží. Navíc si prý slabého modravého nádechu své kůže všiml už před prvním užitím stříbra. Zajímavé rozhodně je, že Paul Karason zemřel v roce 2013 následkem těžkého infarktu a ne na otravu koloidním stříbrem.

Měli byste tedy znát původ nanostříbra, které chcete užívat. Navíc je třeba, abyste věděli, že koloidní stříbro není u nás schváleným léčivem. Takže pokud ho nějakým způsobem užíváte, měli byste být obezřetní. Je potřeba, abyste se pořádně seznámili s jeho koncentrací a s tím, jakou hodnotu ppm lze na vaše problémy zvolit.