Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Nespavost

Nespavost Spánek je důležitý pro fyzické zdraví i psychickou pohodu.
Renata Ježková
5,0 5
3

Přejít na sekci článku:

Vůně pro sladký spánek

Vůně pro sladký spánek zdroj: shutterstock.com

Dalším skvělým pomocníkem při problémech se spánkem je aromaterapie. Navíc to je asi bezkonkurenčně nejpříjemnější způsob, protože doplňkové aktivity zahrnují voňavé koupele či masáže.

Esenciálních olejů je mnoho a úplně nejlepší způsob, jak si vybrat, je vyzkoušet a očichat. Naše tělo si dokáže poměrně spolehlivě vybrat takový, jaký zrovna potřebuje. Nejde totiž primárně o vůni. Esenciální oleje jsou velmi komplexní chemické látky, které při inhalaci působí přímo na mozek a dokáží vyrovnat nejen emocionální, ale i fyzický stav.

Pokud nemáte možnost vyzkoušet oleje osobně, můžete se inspirovat naším výběrem těch nejoblíbenějších éterických olejů pro navození klidného spánku.

Levandule

Myslíme, že není potřeba blíže představovat největší hvězdu mezi éterickými oleji. Levandule má skutečně mnoho úžasných vlastností, dokáže velmi dobře harmonizovat psychiku, zklidnit rozbouřené emoce a navodit klid, ale také snižuje krevní tlak, což ji činí nepoužitelnou pro osoby, které na nízký tlak trpí. Pokud patříte do skupiny lidí s nízkým tlakem, běžte si koupit rozmarýn, který je bylinkou s podobnými vlastnostmi, ale krevní tlak vám naopak zvýší.

Mandarinka

Vůně tohoto citrusového plodu je obzvlášť vhodná pro malé děti, včetně miminek. Malé děti se obejdou bez aromalampy, stačí kápnout olej na kapesníček nebo speciální keramickou destičku. Dokáže uvolnit napětí, rozptýlit smutek a uvolňuje psychické napětí. Pomáhá také při zažívacích problémech a je tím pádem skvělým pomocníkem před zkouškami, písemkami, pohovory.

Nard

Zemitá bylinná vůně s výrazně zklidňujícím efektem. Odstraňuje napětí a úzkost, harmonizuje srdeční činnost. Je vhodná při stavech velké nebo chronické úzkosti. Zklidňuje srdeční problémy, mezi které patří nadměrné bušení srdce nebo arytmie.

Pačuli

Tato dřevito-zemitá vůně je oblíbenou ingrediencí parfumérů, takže pokud vám bude příjemná, noste ji s klidem jako parfém. Tento olej bude mít v tomto případě i značnou přidanou hodnotu. Pačuli zklidňuje psychiku a působí výrazně antidepresivně. Rozptyluje pocity zklamání a mírní úzkost. Je také skvělým afrodisiakem.

Ylang-ylang

Sladká vůně tropického stromu, která se i se svými těžšími tóny dokázala probojovat na místo oblíbeného aromatu do parfémů. Výrazně zklidňuje a harmonizuje emoce, pomáhá odstranit napětí a klidní deprese. Je také skvělým pěstícím olejem, který je možné používat i neředěný. Lze si jím vylepšit celou kosmetickou péči, můžeme ho přidat do koupele, krémů i šamponů, protože působí povzbudivě na růst vlasů. Ale pozor - také působí jako afrodisiakum, takže dávkovat opatrně.