Přejít na sekci článku:
Co jíst a pít, aby se vám PMS vyhnul
zdroj: shutterstock.com
A jak si tedy pomoct, když přijde na nejhorší? Nejlepší je se na něj dopředu připravit. Ideální je vést si menstruační kalendář a zaznamenávat si do něj začátek PMS i jeho jednotlivé příznaky, podle toho, jak přicházejí v určité dny. Pomůže vám to jednak lépe poznat vlastní tělo a také můžete začít podpůrné prostředky používat ještě předtím, než PMS vypukne a nedovolit mu tak se naplno projevit.
Bylinkové čaje
Z následujících bylin si můžete připravit podpůrné čaje, které vám pomůžou s rozházenými hormony i s jednotlivými příznaky PMS.
- Kontryhel obecný – pro ženy je nepostradatelným pomocníkem ve většině jejich životních období. V pubertě pomáhá ustálit nepravidelnou menstruaci, bojuje proti PMS, v těhotenství minimalizuje riziko samovolného potratu a usnadňuje také průběh porodu, podporuje tvorbu mateřského mléka, harmonizuje hormonální nerovnováhu a ulehčuje i průběh menopauzy. Kontryhel je prostě výborná ženská bylinka, po které můžete sáhnout nejen v období PMS.
- Drmek obecný – stabilizuje hladinu hormonů a navíc pomáhá ulevit nepříjemnému pnutí v prsou.
- Andělika lékařská – uvolňuje křeče, zmírňuje psychickou podrážděnost a zvyšuje odolnost těla proti stresu.
- Lékořice – působí proti nadměrnému zadržování vody v těle a následnému otékání končetin.
- Kalina obecná – reguluje bolesti v podbřišku, tonizuje a upravuje menstruační cyklus.
- Jetel – obsahuje přírodní fytoestrogeny, které pomáhají zatočit s hormonální nerovnováhou.
Zdravé tuky
- Pupalkový olej – je bohatý na vitamin E, který reguluje hormonální výkyvy a zabraňuje tak fyzickým příznakům PMS. Je také bohatý na esenciální mastné kyseliny, které tělo před a při menstruaci spotřebovává ve velkém množství.
- Lněná nebo konopná semínka – kromě nenasycených mastných kyselin jsou také bohatá na vlákninu. Díky tomu upravují zažívání a přinášejí úlevu při nafouklém a bolestivém břiše.
Minerály
- Hořčík – při jakékoliv stresové situaci tělo velmi rychle spotřebovává zásoby hořčíku. Stejně tak i v období kolem menstruace. Jeho nedostatek může mít za následek výrazný pokles nálady, bolesti hlavy, křeče a neovladatelné chutě na sladké. Výborným zdrojem hořčíku jsou například mandle a špenát.
- Zinek – pomáhá vyrovnat hladinu hormonů a také zmírnit výsev předmenstruačních pupínků. Zdrojem zinku jsou ořechy a semínka, zejména slunečnicová a dýňová.
Vitaminy
Zvyšte také příjem vitaminů z řady B, zejména vitaminu B6. Jejich nedostatek může zhoršit křeče v břiše, zvýšit bolestivost prsou a vyvolat i silnější krvácení.
Doplňky stravy
Mezi nejznámější a nejúčinnější doplňky stravy při ženských problémech patří jednoznačně Gynex od firmy Energy. Navrací ztracenou hormonální nerovnováhu a díky tomu upravuje i nepravidelný menstruační cyklus a zmírňuje PMS.
Čemu se naopak vyhýbat
Pár dní před očekáváným příchodem PMS se snažte omezit nasycené tuky, sůl a mléčné výrobky.