zdroj: unsplash.com
Pomocí potu se naše tělo ochlazuje i čistí od škodlivin. I tady ale platí, že všeho moc škodí. Pokud i vy patříte mezi ty, které svazuje přílišná činnost potních žláz, a stydíte se druhým při potkání podat ruku, je vhodné zaměřit se na jídelníček, protože některé potraviny pocení zvyšují. Naopak některé bylinky a určitá jídla zase mohou tvorbu potu výrazně omezit.
Pocení jako takové je naprosto přirozeným fyziologickým jevem. Je to cesta, kterou se tělo zbavuje nežádoucích látek neboli, jinak řečeno, se detoxikuje. Zdravý člověk denně vypotí asi 500 ml potu, který je z 99 % tvořen vodou, zbytek pak představují odpadní látky. Pocení také funguje jako regulace tělesné teploty, takže je naprosto přirozené, že se v horkých letních dnech, při sportování nebo během nemoci potíme více. Stejně tak platí, že tělo produkuje více potu, když jsme ve stresu. Pokud vás ale dlouhodobě trápí nadměrné pocení v oblasti podpaží, na dlaních, v tříslech či na chodidlech, může jít o známku vážné vnitřní choroby jako cukrovka nebo špatná funkce štítné žlázy, a navíc vám v důsledku toho hrozí dehydratace. Takový stav se nazývá hyperhidróza a je nutno konzultovat s lékařem.
Káva nejen zvýší tlak, ale i produkci potu
O účincích kávy bychom mohli dlouhosáhle diskutovat. Občasný šálek kávy, třeba té zelené, vám nejspíše neuškodí, ale trápí-li vás přílišné pocení, na odpolední kávičku po obědě raději zapomeňte. Kofein má tu nezanedbatelnou nevýhodu, že odvodňuje náš organismus a současně zvyšuje krevní tlak i srdeční tep. Z toho pak plyne, že tělo zvýší svoji teplotu, a tím pádem se i více potí, aby se opět ochladilo. Rozhodně to nepřehánějte ani s konzumací (tvrdého) alkoholu a energetických nápojů, které na naše tělo mají podobné účinky jako již zmíněný kofein.
Po ledovém osvěžení se překvapivě zapotíte
Máte v létě chuť dát si pořádně vychlazenou citronádu plnou ledu? Kdo by neměl, že. Avšak i ledové nápoje mají svá úskalí. Stejně jako se vám orosí čelo při pojídání horké polévky, můžete se pořádně zapotit také po sklenici limonády. Tělo se totiž rychle ochladí, a tak má potřebu teplotu zase vrátit do normálu. To ho stojí značné úsilí, v jehož důsledku pak začne produkovat více potu.
Koření, které dráždí potní žlázy
Přidáním bylinek do hotového pokrmu si rozhodně neuškodíte. Jste-li ale fanoušky indické nebo třeba thajské kuchyně, tak zpozorněte. Výrazné koření jako pepř, chilli nebo zázvor a kořenící směsi v podobě kari totiž podporují produkci potu. Stejně tak je vhodné omezit příjem potravin, které obsahuje glutamáty či chemické konzervanty, jež stejně jako ostré koření mohou způsobovat přílišnou činnost potních žláz.
Spásné bylinky proti pocení
Šalvěj je snad nejpoužívanější bylinkou v boji proti pocení. Její výtažky bývají proto velmi často součástí přírodních deodorantů. Šalvěj je také výborná v kombinaci s meduňkou nebo přesličkou, ale i lékořicí. Tato velice aromatická rostlinka je vhodná i u nadměrného pocení způsobeného hormonální nerovnováhou, takže je její užití velmi vhodné například v období menopauzy, kdy ženy trápí návaly horka a již zmíněné nadměrné pocení. Kromě aplikace deodorantu s obsahem šalvěje můžete vyzkoušet také éterický olej nebo čaje.
A kdo by neznal mátu. Tato svěže vonící bylinka je výborná nejen při nachlazení, žaludeční nevolnosti nebo problémech s mastnou pletí, ale také pomáhá omezovat pocení. Pokožku zároveň příjemně osvěží a tonizuje. Bojovníkem proti nadměrnému pocení je také ořešák královský, přesněji jeho listy. Ty totiž nabízejí výborné stahující a antibakteriální účinky, a tím pádem pomáhají pocení snižovat. Ořech můžete užívat jak vnitřně ve formě tinktury nebo čaje, tak si z něj připravit nálev, kterým stačí pokožku potírat.
Další potraviny, které s pocením zatočí
Zelený čaj je známým antioxidantem, který pomáhá bojovat proti předčasnému stárnutí organismu. Funguje ale také proti pocení, a navíc brání množení mikroorganismů, čímž bojuje proti nepříjemnému zápachu potu. Podobné účinky přináší také konzumace potravin bohatých na chlorofyl. Toto zelené barvivo bohatě zastoupené v salátech či mořských i sladkovodních řasách, jako je chlorella, a dále ho najdete třeba v mladém ječmenu. Má výborné čisticí či antibakteriální účinky a pomáhá snižovat činnost potních žláz.
Další možností, jak si poradit s přílišným pocení, je pravidelně zařadit do jídelníčku potraviny s obsahem tříslovin. Ty totiž nejenže působí pozitivně na krevní oběh, ale současně pomáhají snižovat pocení díky svým svíravým (adstringentním) účinkům. Na tyto látky jsou bohaté třeba plody léta jako borůvky, brusinky, ostružiny, ale také hroznové víno, granátové jablko nebo různé ořechy.
Stříbrem proti potu
Činnost potních žláz pomáhá také účinně snižovat koloidní stříbro. Je vhodné nejen jako doplněk stravy (pozor, aby bylo legislativně schválené jako potravina!), ale rovněž ho můžete použít namísto deodorantu a potírat jím pokožku na problematických místech. Díky svým antibakteriálním účinkům taktéž pomůže předejít nežádoucímu odéru potu.