Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Poznejte symptomy oslabení jater

Poznejte symptomy oslabení jater Játra jsou naším největším vnitřním orgánem a mezi symptomy jejich onemocnění patří zápach z úst, tmavé kruhy pod očima, hnědé skvrny na kůži nebo zvýšená únava.
Pavlína Klaudová
5,0 5
9

Přejít na sekci článku:

Jídlo a pití vhodné při onemocnění jater

Poznejte symptomy oslabení jater zdroj: pixabay.com

Pokud chcete pomoct svým játrům, jezte co nejvíce raw zeleniny. Důležitým pomocníkem je také kořen zázvoru. Pokud jste ještě nezkusili sladké brambory - batáty, určitě je to dobrá cesta, jak si je zamilovat. Můžete je používat porůznu, k masu, v různých zeleninových pyré, fantazii se meze nekladou. Jediná jejich nevýhoda je, že se musí při vaření více hlídat, protože se snadno rozvaří. Jeden sladký brambor obsahuje téměř 700 miligramů draslíku! Sladké brambory jsou také bohaté na na vitaminy B6, C, D, hořčík a železo. Batáty mohou být dobrou obměnou v jídelníčku diabetiků, protože přes játra pomalu uvolňují cukry do krevního řečiště, takže nemají za následek zvyšování cukru v krvi. Dejte si také banány, ty mají v sobě hodně draslíku a vlákniny, napomáhají lepším funkcím střev a jsou mírně detoxikační.

Do svého jídelníčku můžete zařadit i olej z ostropestřce a další bylinu, která posílí vaše játra – pampelišku. Respektive její kořen, který seženete v každém bylinkářství a můžete si ho přimíchat do vlastní čajové směsi. Při onemocnění jater pomůže i kurkuma, která snižuje zánětlivé reakce v těle. Pokud máte rádi kysané zelí, děláte dobře. V lidovém léčitelství je doporučované právě při jaterních obtížích. Stejně tak kvašená zelenina, takže je to dobrý důvod, proč si dát pickles.

Říká se, že pokud máte zdravá játra, nemůžete nikdy dostat rakovinu, která je spojována s překyselením organismu. Kyselé potraviny působí na opačném principu a vyvažují prostředí kolem našich jater. Je také dobré si jednou za čas koupit zásaditou minerálku. Chcete-li se starat o svá játra a jste masožravci, zkuste si udělat jednou do měsíce třídenní půst, kdy budete jíst pouze veganská nebo vegetariánská jídla. Zelenina, která je ideální pro jaterní detox: kapusta, květák, listové saláty, brokolice, růžičková kapusta, chřest, řepa a celer.

Velmi dobrého výsledku při onemocnění jater docílíte konzumací jater z mladého, dobře živeného dobytka. Pokud si koupíte kvalitní bio játra, najdete v nich velké množství vitaminu A a B, kyseliny listové, cholinu, železa, mědi, zinku, chrómu a koenzymu Q10. Určitě ale neočekávejte, že stejné benefity budou mít játra z dobytka, chovaného průmyslově, živeného antibiotiky a hormony. Důležitý je také zvýšený příjem vitaminu E a omega mastných kyselin. Játrům prospívá také lékořice.

Abychom pomohli játrům, můžeme si připravit lehké tonikum. Játra pomáhá očišťovat citronová voda, která by se měla pít ráno na lačný žaludek. Stačí přidat plátek citronu do sklenice vody v pokojové teplotě nebo pokud chcete, můžete do ní citron vymačkat. Voda se pak pije po celý den a přidávají se do ní 2-4 kapky heřmánkového hydrolátu.

Co vaše játra zatěžuje? Samozřejmě alkohol, průmyslové polotovary, v kterých jsou používaná zahušťovadla a stabilizátory, potraviny z bílé mouky, sladké a energetické nápoje, je v nich mnoho cukrů a umělá sladidla. Obzvláště aspartam není pro vaše játra zrovna ideálním společníkem. Při zánětech jater se vyvarujte mléka a mléčných výrobků.

V tomto článku jsme si řekli, jak pomoct svým játrům, aby se dokázaly obnovovat a sloužily nám a našemu zdraví tak, jak mají. Celé povídání zakončíme receptem na šťávu pro zdravá a šťastná játra.

Recept na detoxikační šťávu pro vaše játra

Ingredience:

  • 1 řepa (střední velikost)
  • 6 stonků řapíkatého celeru
  • 1 šálek čerstvých lístků koriandru
  • 1/2 citronu
  • 1 kolečko zázvoru

 

Přidejte všechny ingredience do odšťavňovače. Jemně promíchejte šťávu a ihned konzumujte.

Související produkt
Kubra, kapsle 60 ks, 30 g
Ecce Vita / 368 Kč
s kurkumou a dalšími bylinkami přispívá k normální činnosti jater a trávicí soustavy.
Detail produktu