zdroj: unsplash.com
Bylinky proti bolestem hlavy a migrénám
- Pokud je bolest hlavy způsobena špatným zažíváním, doporučuje se popíjet mátový čaj. Pokud jste nerozeznali příčinu bolesti, zkuste si připravit čaj z dobromysli, rozrazilu, meduňky, mateřídoušky či nějakou z vhodných směsí. Většina odvarů z bylin se připravuje klasickým způsobem: Použije se jedna vrchovatá čajová lžička nebo zarovnaná polévková lžíce na hrnek s obsahem čtvrt litru.
- Také borůvkový čaj, který si můžete připravit tím, že rozmačkáte borůvky, nebo použijte sušené, zalijete je šálkem vroucí vody a necháte asi deset minut louhovat. Pak přeceďte a vypijte. Pití tohoto čaje vám pomůže uvolnit napětí v hlavě.
- Devětsil lékařský či lopuch, jehož léčivou moc znali už středověcí bylinkáři, uvolňuje křeče, uklidňuje a tlumí bolest. Buďte však v jeho užívání opatrní, neboť některé jeho části obsahují alkaloidy, které při předávkování mohou být pro člověka jedovaté. Ovšem to byste museli zkonzumovat tolik devětsilu, kolik byste nasbírali podél téměř celého toku řeky!
- Podobně účinné jsou tinktura a čaj z vrbové kůry. Obsahují totiž sloučeniny kyseliny salicylové, které tlumí bolesti.
- Z dalších bylin, které ulevují při nepříjemných bolestech hlavy, vám může pomoci třezalka, která je skvělou pomocnicí při pouhé bolesti hlavy ale i při migréně. Působí dokonce v případě revmatických bolestí. Jak si ji lze připravit? Nejlépe v podobě čaje, tak, že spaříte 1-2 lžičky sušené třezalky asi 250 ml horké vody a necháte asi čtvrt hodiny odstát. Poté slijete přes sítko a můžete odvar popíjet vlažný 2-3x denně.
- Pokud potřebujete vyzkoušet jinou bylinku, nebo už vám při bolestech ta stávající nezabírá, zkuste pít čaj z měsíčku lékařského, nebo si namíchejte směs z těchto bylin: po 20 gramech sušené natě meduňky, listu jitrocele, květu lípy a 10 gramů kořene kozlíku. Odvar z této směsi připravíte obvyklým způsobem a popíjejte dvakrát denně.
- Další výborně působící bylinnou směsí na uklidnění či při bolestech hlavy je tato kombinace: směs meduňky, bazalky, tymiánu a smetanky nebo směs levandule, máty, majoránky a heřmánku. Pokud navštívíte prodejnu bylin, určitě vám tam ochotně poradí s dávkováním.
Tinktury na bolesti hlavy a migrény
Vynikajícím prostředkem při migréně či bolesti hlavy jsou tinktury. Zejména proto, že jsou to bylinky macerované v alkoholu a jejich účinek je mnohem rychlejší než působení čaje, protože jdou hned do krve.
- Nejčastěji užívanou tinkturou na bolesti hlavy je macerát z kopretiny řimbaby, jež působí i jako analgetikum při migréně. Způsobuje rozšíření cév, čímž zlepšuje prokrvení a kromě menstruačních potíží a zánětů tlustého střeva se dá používat též k léčbě při hučení v uších. Zpočátku se užívá 7 kapek každou půlhodinu až do odeznění bolestí, maximálně však 90 kapek za den. Po dobu dalších čtrnácti dnů se podává 15 kapek třikrát denně do vody nebo čaje. Tato tinktura není vhodná pro těhotné a kojící ženy.
- Na migrénu, pro kterou je typická bolest pouze jedné poloviny hlavy a jde o bolest pulzující, přetrvávající dvě hodiny až tři dny, se též nasazuje směsná tinktura, jež obsahuje tužebník jilmový, guaranu a kopretinu řimbabu. Dávkování je totožné jako v případě tinktury z kopretiny řimbaby.
- Pokud pociťujete únavu z přepracovanosti a jejím následkem je bolest hlavy, zkuste užívat tinkturu z kozlíku lékařského. Kozlíkové kapky doporučovala už svatá Hildegarda ve 12. století k celkovému zklidnění a ke zlepšení spánku. Dávkuje se 20 kapek třikrát denně a zapije se vlažnou vodou nebo čajem. Odborníci na byliny doporučují užívání po dobu jednoho měsíce a poté si dát jeden měsíc pauzu.Tuto tinkturu lze brát i při nervových problémech, úzkosti a při duševním vyčerpání.
Doposavad jsme se v tématu bolesti hlavy a migrén zabývali takzvanou klasikou. Nyní se konečně více zaměříme na stránku psychosomatickou a náhled tradiční čínské medicíny (TČM).
Psychosomatický pohled na migrénu a bolest hlavy
Z psychosomatického hlediska je většina nemocí, včetně bolestí hlavy a migrén z devadesáti procent psychogenního původu. To znamená, že příčiny jsou psychicky podmíněny. Ve většině případů to bývá stres, vztahy s nejbližšími lidmi doma i v zaměstnání, silné emotivní prožívání, vypětí a pak uvolnění při dovolené a podobně. Lidé trpící migrénami jsou často velmi precizní až puntičkářští a bývají zaměřeni na výkon. Jejich další obvyklou vlastností je potlačování emocí, kupříkladu hněvu a zlosti.
Podle významného psychosomatika Ruedigera Dahlkeho znamená hemikranie neboli migréna vlastně stav, že člověk ztratil schopnost vnímat střed věcí, tudíž že se jedinec přestal soustředit na to hlavní ve svém životě. Nejspíše příliš odbíhal a zbytečně se rozptyloval a ke všem životním záležitostem přistupoval až moc cílevědomě.
Přesto, že rozklíčujete příčinu svých bolestí i migrény, bych doporučila absolvovat hloubkové vyšetření a vyloučit těžkou nemoc, například nádor na mozku. Teprve poté bych zkusila alternativní léčbu současně s nějakým druhem psychoterapie.
Co o bolesti hlavy a migréně říká TČM
V tradiční čínské medicíně se bolest hlavy nebo migréna rozlišují podle doby, kdy se objevily, podle nástupu, charakteru bolesti, lokalizace a okolností. Pokud se vám objevila migréna v nočních hodinách, může jít o nedostatečnost jin nebo krve a když na vás skočila během dne, jedná se o nedostatečnost jangu nebo energie čchi. Rychlý nástup s krátkou dobou trvání odpovídá zevnímu napadení chladným větrem a pomalý nástup v podobě záchvatů odpovídá vnitřní příčině.
Podle původu vnějšího - jedná se o takzvané napadení chladným větrem - bolesti v zátylku se zhoršují v chladném prostředí a jsou provázeny horečkou s odporem k chladnu. Může dojít též k napadení horkým větrem - to se projevuje rozpínavými bolestmi a horečkami se současným odporem k horku. Třetí vnější příčinou je napadení vlhkým větrem, při němž se bolesti projevují jako pocity tíhy v hlavě.
Vnitřní podněty jsou z nedostatečnosti krve, čchi a dokonce z důvodu nedostatečnosti ledvin. V případě nedostatečnosti krve se jedná o bolesti objevující se odpoledne a jsou doprovázeny závratěmi, bušením srdce, bledostí pleti a bledými rty, pocitem horka na ploskách a v dlaních, tep je prázdný a rychlý nebo prázdný a hluboký. Nedostatečnost čchi se projevuje přetrvávajícími bolestmi, jež jsou provázeny slabostí, lehkou závratí či spontánním pocením a zhoršují se při fyzické námaze. Tep je prázdný. V případě nedostatečnosti ledvin jsou bolesti charakterizovány slabostí v kolenou a bedrech, pocitem prázdnoty. Tep je v tomto případě prázdný a hluboký.
Dalšími vnitřními příčinami jsou z pohledu TČM nadbytek stoupajícího jangu jater - bolesti jsou rozpínavé s pocitem, že se vám hlava rozskočí a jsou doprovázeny pískotem v uších, závratěmi, zarudlým obličejem, nespavostí, puls je rychlý a plný. Při stagnaci krve bolesti rovněž přetrvávají, jsou bodavé na jednom místě hlavy a tep je pomalý. Tato příčina se objevuje u lidí, kteří mohli prodělat úraz hlavy. Ještě jednou vnitřní příčinou z pohledu nadbytku je vlhký hlen, který blokuje energetické dráhy. Bolest se při tom projevuje pocitem tíhy v hlavě, je rozpínavá, objevují se tlaky v žaludku s nutkáním ke zvracení, tep je rychlý a plný.
Podle lokalizace odpovídá týl a šíje zevnímu napadení chladným větrem nebo nedostatečnosti ledvin. Čelo souvisí s horkem v žaludku nebo nedostatečností krve. Spánky jsou spojeny rovněž s napadením chladným větrem, ale i větrem horkým či vnitřnímu ohni ve žlučníku a játrech. Bolesti na vrcholu hlavy odpovídají nedostatečnosti krve jater a bolení celé hlavy ukazuje opět na napadení chladným větrem.
Pokud cítíte tíži, charakter bolesti odpovídá vlhku nebo hlenu. Když má člověk uvnitř hlavy pocit bolesti, která jako by zraňovala mozek, jedná se o nedostatečnost ledvin. Pulzující a tepající bolest, jež působí, jako by se chtěla hlava rozskočit, znamená vzestup jaterního jang. Jestliže máte dojem, že vám v hlavě vrtá tisíce jehliček, došlo nejspíše ke stagnaci krve.
Z pohledu okolností odpovídá odpor k větru, popřípadě chladu vnějšímu napadení. Logicky pokud dojde ke zhoršení chladem, má na to vliv chladno a když se bolest zhoršuje horkem odpovídá to stavu horka. Jestliže se vaše bolest prohlubuje při únavě, je třeba více odpočívat, neboť máte nedostatek energie čchi.
Jaká si myslíte, že může být v případě bolestí hlavy a migrény příčina duchovní?
Duchovní příčiny bolestí hlavy a migrény
Bolest je z fyzického hlediska způsobena nadměrnou tenzí, tedy přílišným napětím cév v hlavě, které podnítilo psychické napětí. Ve většině případů to znamená, že migrénami nebo úpornými bolestmi hlavy trpívají lidé, kteří sami sebe zrovna moc nemilují a ubližují si. Proč by si jinak způsobovali takové bolesti skoro někdy až k nevydržení!
Tímto způsobem rovněž strádají jedinci s přílišným analytickým myšlením, kteří vše nadměrně rozebírají a dlouho o všem přemítají. Nekonečné pitvání jim zahlcuje mozek a působí přílišný tlak v hlavě. Pak už to napětí nemohou zvládat a bouchnou jako papiňák! Takoví lidé by se měli postupně naučit většímu intuitivnímu vnímání.
Člověk, který má často migrénu, je štvancem sebe sama, a může za to poděkovat svým myšlenkám. Dost často pochybuje o sobě i o celém okolním světě. Trpí pocitem, že ho ostatní nechápou a potlačuje v sobě agresi.
Psychickou příčinou bolestí hlavy a migrén může být též nevyváženost v sexuální oblasti. Buď máte sexu příliš nebo jste na něj úplně zanevřeli. Co s tím hodláte učinit?
Pokuste se někdy zpomalit a vypnout mozek, nemyslete na banality a neprobírejte se vším stále dokola. Pokud to jde, nevracejte se do minulosti, ani ze sebe nedělejte v žádném případě oběť. Zkuste se naučit více odpočívat, vypínat a relaxovat. Také je možné začít cvičit jógu či tai chi a meditovat. Celkově svůj život odlehčete.
A nejlepším doporučením na závěr je zvládnout žít TADY a TEĎ! Pokuste se prožívat každý okamžik svého života naplno.