Rutin

4,8 5
6

Rutinzdroj: shutterstock.com

Rutin se řadí mezi skupinu účinných látek, které se souhrnně označují jako vitamin P. Většina z těchto látek jsou přírodní barviva, která mají na lidské tělo velice pozitivní účinky – fungují jako antioxidanty a pomáhají organismu se vyrovnat s působením stresových faktorů a nepříznivých vnějších vlivů. Konkrétně rutin pak kromě boje proti volným radikálům zvládá i pečovat o cévní systém.

Přejít na sekci článku:

Posílí žíly a cévy

Posílí žíly a cévyzdroj: shutterstock.com

Vzhledem k tomu, že rutin posiluje celý cévní systém, logicky po něm tedy sáhneme, pokud nás trápí třeba křečové žíly. Pomáhá tak předcházet i vzniku bércových vředů, k jejichž tvorbě mají lidé s poruchami žil sklony. Jestli se vám často spouští krev z nosu nebo vám krvácejí dásně při čištění zubů či vám znepříjemňují život hemoroidy, nedostatek rutinu může být jednou z možných příčin. Rutin dále snižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, krev tím ozdravuje a čistí a jako bonus snižuje i vysoký krevní tlak a riziko vzniku infarktu.

Užitečný rutin můžeme najít v plodech aronie, v chřestu, třezalce tečkované, listech jerlínu japonského (z něj se připravuje výborný bylinkový čaj), v citrusových plodech – s těmi je to trochu ošemetné, rutin se zde totiž nachází konkrétně v blance mezi dužinou a citrusovou kůrou, která je poměrně hořká, a proto ji většina lidí z citrusových měsíčků pečlivě sloupává a bez dalšího využití vyhazuje. Nicméně asi nejznámějším a největším zdrojem rutinu je pohanka. Tato skromná rostlinka je rutinu plná doslova od kořene až po stonek, nejčastěji se z ní však využívají její semena ve formě pohankových krup, nebo se z nich také připravuje čaj.

Nedostatek rutinu v těle může způsobit kouření cigaret či užívání hormonální antikoncepce nebo léků na spaní. Tyto látky totiž zhoršují vstřebávání rutinu nebo naopak urychlují jeho odbourávání a následné vyplavování z těla ven. Zatímco nedostatek rutinu může naše tělo hůře snášet, jeho nadbytku se bát nemusíme. Tělo se s ním umí výborně vypořádat samo. Jednoduše přebytek rutinu vyloučí močí, takže žádné předávkování tímto pseudovitaminem nehrozí.