Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Symbolický význam nemocí

Symbolický význam nemocí Nemoc k nám nikdy nepřichází jen tak, je to řeč duše, která se projevuje prostřednictvím těla.
Viktorie Kalinová
4,8 5
12

Symbolický význam nemocí zdroj: shutterstock.com

Nic, co se nám děje, není náhoda. A nemoc už vůbec. Virům, bakteriím, stresu jsme vystaveni neustále a stejně onemocníme v jeden konkrétní okamžik. Příčina tedy nemůže být pouze venku, ale také – a hlavně – uvnitř. Nemoc má svůj symbolický psychologický rozměr, je to řeč duše, která se projeví prostřednictvím těla. Naučíme-li se vnímat, co nám duše prostřednictvím nemoci sděluje, dokážeme se daleko efektivněji léčit a vyléčit. A to často i bez pomoci konvenčních léků.

Co nám tedy chce duše říct, pokud se podíváme na nejběžnější neduhy?

Chřipkav případě chřipek a viróz hovoří duše skutečně velmi jasně, vlastně celé tělo doslova křičí „zpomal a lehni si!“. Je to stav, kdy máme všeho po krk (ve kterém nás škrábe, ale bez zánětu), jsme našnupnutí na všechno (máme plný nos nebo nám z něj teče), třeští nám ze všeho hlava.

Zatuhlé a bolavé klouby – nedokážeme se zvednout a pokračovat v cestě. Takováto chřipka jednou za rok nám naznačí, že jedeme příliš rychle a nemyslíme na odpočinek, ovšem pokud se objevuje opakovaně, tak to hovoří on celém našem způsobu života, kdy se nedokážeme zastavit a začít dělat věci tak, abychom si jimi neubližovali.

Angína – bolestivý zánět mandlí. Zánět kdekoliv v těle naznačuje konflikt. Uvažovali jste o tom, co všechno musíte ve svém životě spolknout? Třeba se vám to až tak úplně nelíbí. Mandle jsou vstupní brána do těla, obranné mechanismy. Polykáme často věci, které se nám příčí, zhusta o tom ani nevíme. Angína nám naznačí, že je čas po tom začít pátrat.

Symbolický význam nemocí

Kašel – a nechcete se náhodou na něco vykašlat? Někomu nakašlat? Říct něco, co se tak úplně neodvažujete a tak slova zaniknou v záchvatu kašle? Kašel je jako hlasový projev dost agresivní, je slyšet a málokdy jde zadržet. Najděte oblast, ve které se projevujete méně výrazně, než byste rádi a zapracujte na svojí nesmělosti v komunikaci.

Bolesti zad – občas si toho naložíme víc, než dokážeme unést a bolavá záda nám to důrazně připomenou. Snažíme se udržet postoj, který nám není vlastní a čím urputněji se o to snažíme, tím více to bolí. Záda jsou naše opora a jestliže bolí, naznačují, že si nestojíme tak, jak bychom ve skutečnosti chtěli. Bolesti v kříži pak ukazují na existenční tíži, ramena a šíje pak emocionální zátěž.

Bolesti hlavy – často se snažíme v hlavě vypořádat s tématy, které jí nepřísluší. Přemýšlíme stále dokola o něčem, co nemůžeme změnit, o minulosti, o budoucnosti…Na místo prožitků postavíme myšlenky, na místo vlastní aktivity přemýšlení. Máme pak všeho plnou hlavu, těžkou hlavu, máme pocit, že se nám hlava rozskočí. Hledáme řešení v situaci, kterou bychom měli buď nechat být nebo prožít na úrovni emocí.