Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Úpal nebo úžeh? A co s nimi?

zdroj: shutterstock

Letní měsíce nám přinášejí dlouhé dny zalité sluncem, ale právě i vyšší rizika ze strany nebezpečného slunečního záření. Minule jsme si řekli, co dělat, když se spálíme, ale během horkých dnů je důležité si dávat pozor i na přehřátí těla, které může vyústit v úpal nebo úžeh. Proto se podíváme na rozdíly mezi úpalem a úžehem a nabídneme vám několik užitečných tipů, jak se v takových situacích zachovat.

Kdo si má dát největší pozor

Než se podíváme na samotné rozdíly mezi těmito dvěma zaměňovanými stavy, pojďme se nejprve podívat na fakt, který oba dva stavy spojuje - skupiny lidí, co jsou nejvíce náchylné nebo spíše rizikové, když mluvíme o nebezpečích letních dní. Nikoho asi nepřekvapí, že mezi ně patří určitě miminka, batolata a malé děti. Ty by se přímému slunečnímu záření a vysokým teplotám měly obecně spíš vyhýbat. Dále z druhého konce - senioři. Ti také horko špatně snášejí a pro jejich organismus je až nebezpečné. Nicméně kromě našich nejmladších a nejstarších by si měli dát pozor i lidé, kteří mají například srdeční problémy, nebo ti jedinci, kteří jsou po prodělané nemoci. Ani takové faktory by se totiž neměly podceňovat, protože oslabený organismus může reagovat jinak, než jsme za normálních okolností zvyklí.

Úpal

Úpal je stav, kdy tělo trpí nadměrným teplem, což může být způsobeno dlouhodobým vystavením vysokým teplotám. V tom je právě úpal ošemetný. Není u něj totiž přímo potřebné vystavit se přímému slunečnímu záření. Jde totiž o celkové přehřátí organismu v důsledku dlouhého pobytu ve velmi teplém prostředí. Některé z hlavních příznaků úpalu zahrnují závratě, silné pocení, bledost, únavu, zmatenost a nevolnost.

Co dělat při úpalu:

  • Pryč z tepla: Přemístěte se do stínu nebo do chladné místnosti, kde můžete snížit teplotu svého těla.
  • Hydratace: Pijte dostatek vody, abyste nahradili ztracené tekutiny a tělo je mohlo v podobě potu přirozeně vylučovat.
  • Chlazení těla: Nanášejte studené obklady na tepelně namáhané části těla, jako jsou spánky, krk a zápěstí.
  • Uvolnění oděvu: Uvolněte nebo se zbavte těsných oděvů, aby se zvýšila cirkulace vzduchu a tělo se snáze ochladilo.
  • Sledování stavu: Pokud se příznaky nezlepší nebo se zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc.

Úžeh

Úžeh je vážnějším stavem než úpal a může vás postihnout, když se budete delší dobu vystavovat přímému slunečnímu záření. Při úžehu se tělesná teplota dramaticky zvýší, nicméně mnohem závažnější je, že se nám přehřeje hlava, respektive mozek. Proto je více než žádoucí nosit během horkých dní adekvátní pokrývku hlavy. Příznaky úžehu totiž mohou zahrnovat silnou bolest hlavy, zmatenost, malátnost, zvracení, rychlý tep a suchou, horkou kůži.

Co dělat při úžehu:

  • Volat pomoc: V případě podezření na úžeh je vždy jistější vyhledat lékařskou pomoc, nicméně první kroky „léčby“ můžete zahájit i bez ní.
  • Hydratovat: důležité je dostat do člověka s úžehem nějaké tekutiny, protože pokud nemá dost tekutin, nemůže tělo vylučovat pot, jehož účelem je mimo jiné ochlazování organismu.
  • Zvednout nohy: Pokud je oběť schopná to udělat, položte ji s vyvýšenýma nohama, aby se zvýšil její krevní oběh.
  • Chladit: Uveďte postiženého do stínu nebo do chladné místnosti a zahajte aktivní chlazení, například v podobě studených obkladů přikládaných na hlavu.
  • Nenechávat samotného: Ujistěte se, že osoba není sama, a udržujte ji v bdělém stavu, pokud to jde.