zdroj: unsplash.com
Přívětivé a přátelské keře vřesu, kvetoucího jemnými bílými nebo růžovofialovými kvítky jsou potěchou nejen pro oči, ale silnou podporou pro celý náš organismus. Pojďme se teď trochu vydat po jeho stopách a uvidíme, k čemu všemu je dobrý.
Vřes dobře vypadá a zároveň je i velmi účinnou bylinou, která prospívá při lecjakém zdravotním neduhu. Stal se neoddělitelnou součástí čajových směsí působících na ledviny, močový měchýř a prostatu. Je protizánětlivý, takže pokud trpíte na občasné záněty močových cest, provázené řezavou bolestí, nebo máte dokonce písek či močové kameny, zkuste najít nějakou směs s vřesem a uvidíte, že se vám za nějakou dobu uleví.
Pokud si budete pro léčebné účely sbírat vřes sami, dejte si pozor, abyste ho nezaměnili s vřesovcem, který má podobné účinky. Ten však kvete na jaře a vyskytuje se poměrně zřídka, navíc patří k chráněným rostlinám. Když si vřes začnete pěstovat na zahradě, určitě neprohloupíte.
Jak vřes vypadá a jaké obsahuje účinné látky?
Vřes obecný, latinsky Calluna vulgaris je stálezelený, vytrvalý, bohatě větvený keř z čeledi vřesovcovitých, Ericaceae, který dorůstá výšky 15-50 centimetrů. Má často vřetenovitě ztlustlé, provazcovité kořeny. Přízemní větve vřesu jsou poléhavé či vystoupavé, horní přímé, lysé až hustě pýřité. Listy má úzce kopinaté, střídavé a květy krátce stopkaté v barvách od bílé, přes růžovou až po fialovou. Vřes kvete od poloviny července až do září. Plodem je chlupatá, kulovitá tobolka s hnědými semeny. Vřes téměř nevoní a má trpkou, nahořklou chuť.
Ve vřesu obecném jsou obsaženy katechinové třísloviny - asi 7 %, flavonoidy quercetin a myricetin, sliz, saponiny, silice, pryskyřice, hořčiny. Dále jsou přítomny glykosid arbutin, kyselina křemičitá, organické kyseliny, např. kyselina citronová, alkaloid ericolin, minerály a další látky. Nemá žádné vedlejší účinky ani kontraindikace. Vřes se hodí k dlouhodobému užívání, ve slabší koncentraci ho mohou brát i těhotné a kojící ženy. Přesto je třeba dodržovat doporučené dávkování a pak lze vřes i přípravky z něho vyrobené používat i pro děti či seniory. Každopádně bych vám nejdřív doporučila konzultaci s odborníkem.
Vřes jako léčivka i kosmetická složka
Vřes je bylinou se širokospektrálním využitím, ovšem dosud je velmi nedoceněný. Například ve středověku se bral proti chorobám sleziny. Dnes se uplatňuje zejména v oblasti urologie, protože má močopudné a svíravé vlastnosti a dezinfikuje močové cesty. Blahodárně působí při zánětu močového měchýře, ulevuje od řezavé bolesti během močení a pomáhá při zbytnění prostaty. Může vám pomoci i pokud jste dostali zánět ledvinové pánvičky nebo odstranit močové kameny. Vřes má vynikající odvodňovací schopnosti, čehož je využíváno ke zmenšení otoků. Tato bylinka pomáhá při dně tím, že z organismu odplavuje soli kyseliny močové.
Vřes má silné protizánětlivé účinky a je tedy využíván v případě gynekologických potíží, příznivě ovlivňuje ženské orgány. Jako nejvhodnější čaj v tomto případě je vřes v kombinaci s kontryhelem a měsíčkem. Vřes se dá použít i při bolestech kloubů a revmatismu či pro lepší látkovou výměnu. Tato víceúčelová bylina uklidňuje nervovou soustavu, zlepšuje spánek a taktéž příznivě působí na trávení a proti průjmu. Vřes rovněž zvyšuje pocení a pomáhá při horečce či chorobách z prochlazení. V čajových směsích se mnohdy kombinuje s přesličkou, řepíkem a šalvějí.
Vřes je bylinou s antiseptickými vlastnostmi, čehož je využíváno k zevním účelům, hlavně k přípravě odvaru, kterým se omývají rány, opary, ekzémy nebo se vyplachují oči při zánětech. Přidává se též do mastí, které ulevují bolestem kloubů např. při revmatu. Rovněž je součástí bioinformačního přípravku Renol od české značky Energy, který se nasazuje k detoxikaci a regeneraci organismu. Také preparát Diocel od firmy Diochi, určený k posílení obranyschopnosti, působící na ledviny a močový měchýř obsahuje mj. vřes.
Vřes je též velkým přínosem v oblasti přírodní kosmetiky. Tak vidíte, že je stále magickou rostlinou! Francouzská společnost Coslys pro vás připravila jedinečné zmatňující tonikum pro mastnou pleť, v němž jsou obsaženy výtažky z vřesu, myrhy, šalvěje a břečťanu, které napomáhají snižovat produkci kožního mazu, působí antibakteriálně a pokožku spolu s dalšími obsaženými složkami harmonizují. Dalším zázrakem z přírodní laboratoře Coslysu je lehký, denní a noční krém pro mastnou pleť se stejnými bylinnými extrakty jako zmatňující tonikum. Kombinace obsažených účinných látek zabraňuje nadměrnému maštění pokožky a pleť čistí, vyživuje a chrání. Oba přípravky od Coslysu jsou určeny pro mastnou a problematickou pleť se sklonem k akné.
Co tedy vřes obecný všechno umí?
1. Příznivě působí při onemocnění ledvin a močových cest.
2. Je využíván při zvětšené prostatě.
3. Má močopudné a dezinfekční účinky.
4. Rozpouští ledvinové či močové kameny.
5. Odvodňuje. Snižuje otoky nohou.
6. Odplavuje kyselinu močovou. Zabírá při dně.
7. Zvyšuje pocení. Pomáhá při nachlazení a horečce.
8. Čistí krev. Působí protizánětlivě.
9. Užívá se při gynekologických potížích.
10. Reguluje trávení. Působí proti průjmu.
11. Zlepšuje látkovou přeměnu a metabolismus.
12. Zabírá při nespavosti u dospělých i dětí.
13. Uklidňuje nervovou soustavu.
14. Pomáhá při revmatismu i revmatoidní artritidě.
15. Zevně se používá k omývání ran, ekzémů apod.