Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Základy tradiční čínské medicíny

Základy tradiční čínské medicíny Tradiční čínská medicína pro celkové zdraví.
Michaela Kaplanová
5,0 5
5

Základy tradiční čínské medicíny zdroj: shutterstock.com

Tradiční čínská medicína je starodávným učením o zdraví a rovnováze organismu. Pokud je totiž vnitřní prostředí v člověku mimo rovnováhu, projeví se to v celkovém stavu organismu. Může se objevit nemoc nebo jiné fyzické potíže, nebo může být problém zatím pouze vnitřní, ale dříve nebo později se objeví počínající symptomy, kterých je možné si povšimnout. Pokud se vnitřní stav organismu ještě více vychýlí z rovnováhy, symptomy přibývají či se zdůrazňují.

Západní medicína si většinou všímá až měřitelných projevů vnitřní disharmonie, jako je například horečka, vysoký a nízký tlak, přítomnost bakterií a podobně. Naproti tomu učení tradiční čínské medicíny zahrnuje do posouzení zdravotního stavu jakékoliv symptomy, kterých si je člověk vědom včetně pocitových a viditelných. Tradiční čínská medicína tak posuzuje tělesnou stavbu nebo změnu barvy a tonusu kůže a mnohé další.

Přejít na sekci článku:

Yin a yang

Yin a yang zdroj: shutterstock.com

Koncept yin / yang patří mezi základní koncepty tradiční čínské medicíny. Yin a yang mají původ ve starodávné čínské filozofii a popisují vzájemně se doplňující opačné síly. Často se můžeme setkat se skupinou věcí a vlastností, které jsou přiřazené do množin yinu nebo yangu. To ale neodpovídá originální filozofii konceptu. Yin a yang totiž není skupina věcí, vždy jde o poměr mezi dvěma póly s odlišnými vlastnostmi. Jsou popisem doplňujících se znaků a nejsou absolutní, je nutné vzít v úvahu i neustálý pohyb.

Bez yinu není yangu, stejně jako bez horka není chlad. Protože když nedokážeme zaznamenat jeden pól, neuvědomujeme si ani druhý. Také je důležité zmínit měřítko, to co nám přijde jako horké, například čaj, tak proti slunci je velice studené. Správný náhled na koncept yinu a yangu je tedy takový, že musíme vzít v úvahu, co je více yinové a co je více yangové ze dvou možností. Led je více yin než voda, voda je více yin než pára. Pára je více yang než voda, voda je více yang než led. Každá věc či vlastnost se tak dá popsat jako yin i yang v závislosti právě na pohybu a měřítku.

V pojetí tradiční čínské medicíny tento koncept zjednodušujeme opravdu na skupinu přídavných a podstatných jmen a také je posouváme dál do dalšího významu. Důležitý je zaprvé poměr yinu a yangu ve smyslu chladu/vlhka a tepla/sucha v těle, který se může vychýlit z rovnováhy vlivem šesti narušení. A zadruhé je tento koncept přenesen na plné orgány, kde reprezentuje energii, vitalitu a plnost. Tělesné orgány by ideálně měly mít yin i yang v rovnováze a v plném potenciálu. Pokud yin nebo yang nebo oba poklesnou jeho vyčerpáním, třeba v důsledku genetiky nebo okolních vlivů, pak se jejich hladina musí doplnit. Chronické symptomy tak mohou symbolizovat, že yin či yang jsou zasaženy, že jich postupně ubývá.

Související produkt
Čaga sibiřská, kapsle 90 ks, 45 g
Superionherbs / 952 Kč
Čaga sibiřská je potravinovým doplňkem oblíbeným obzvláště v Rusku. Obsahuje přes 200 bioaktivních látek, především polysacharidy, a je bohatá také na minerální látky.
Detail produktu