Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Zdravé oči

Zdravé oči zdroj: shutterstock.com

Dnešní doba, kdy bez počítačů, tabletů a dalších vymožeností nedáme ani ránu, dává naším očím pořádně zabrat. Hodně lidí tráví spoustu času za počítačovým monitorem v práci a pak u nich tráví i volný čas po pracovní době. Děti jsou schopné strávit sezením za počítačem enormní množství času místo toho, aby pobíhaly venku. Není potom divu, že se neustále zvyšuje počet lidí, kteří si stěžují na potíže se zrakem – rozmazané či dvojité vidění, suché a podrážděné oči, ale třeba i na bolest hlavy, která je často s problémy se zrakem spojená.

I když mohou být takto přetížené a unavené oči hodně nepříjemné, není to nic závažného. Pokud však budeme ignorovat symptomy, kterými nás oči na přepracování upozorňují, může syndrom suchých očí nebo syndrom počítačového vidění přerůst v závažnější problémy. Následující tipy se budou hodit těm, kteří na podráždění očí již trpí, ale i jako prevence pro ty, co mají oči v pořádku. Důkladná preventivní péče o oči je totiž velice důležitá, pokud chceme, aby nám ještě dlouho a na 100 % sloužily.

Přejít na sekci článku:

Co očím nesvědčí

Co očím nesvědčí zdroj: shutterstock.com

Jak už jsme si na úvod řekli, našim očím škodí, pokud trávíme dlouhý čas před počítačovým monitorem. Po celou tu dobu jsou totiž velmi jednostranně zaměstnávány a dostává se jim minimálního pohybu, takže nám leniví a ochabují okohybné svaly. Při práci s počítačem také méně mrkáme. Určitě to znají hlavně rodiče, kterým připadá, že jsou jejich děti schopné vydržet sedět před televizí nebo počítačem celé hodiny bez hnutí a jediného mrknutí. To je samozřejmě nadsazené, ale skutečně tak své oči o tolik potřebné mrkání dost ochuzujeme. Mrkání očím totiž dodává nezbytnou vlhkost tak, že roztírá drobné slzné kapičky po povrchu oka.

Abychom nesváděli všechno jen na moderní technologie, na kondici očí se dále negativně projevuje pobyt v nevětrané místnosti a/nebo klimatizované místnosti, tím hůř pokud je navíc ještě zakouřená. Kromě kouření mají na stav našich očí vliv i další aspekty životosprávy. Nedostatek vitaminů a minerálů se často jako první projeví právě na stavu očí. Lidské oči jsou na pravidelnou dodávku potřebných živin extrémně náročné. Až čtvrtina výživných látek, které tělu dáváme, jde totiž právě na výživu očí.

Stejně tak i pitný režim může zásadně ovlivnit i stav našich očí. Pokud toho navíc ani moc nenaspíte, okrádáte své oči o výbornou příležitost k pořádné zasloužené regeneraci. Při spánku si totiž oči nejen odpočinou od veškerých vizuálních vjemů, které musí celý den zpracovávat, ale také se v průběhu noci dokonale zvlhčí a očistí od prachu a dalších drobných nečistot, které se do nich během dne dostaly. Také se dostane odpočinku a uvolnění očním svalům. Je však důležité spát v opravdu dobře zatemnělé místnosti, protože i slabé světlo oči ruší a udržuje je v pohotovosti.