Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Způsoby odkyselení

Způsoby odkyselení Skvělým osvědčeným prostředkem na odkyselení je šťáva z brambor, dále různé druhy čajů a čajových směsí.
Iva Lhotská
3,0 5
5

Přejít na sekci článku:

Jaké nemoci se objevují při překyselení?

Jaké nemoci se objevují při překyselení? zdroj: unsplash.com

Každé chronické onemocnění začíná skrytým lokálním překyselením, které když dále pokračuje, stále více zatěžuje buňky a celý organismus, až už je "neštěstí" na světě! Veškeré nemoci, jako např. artróza, astma, migréna, bolesti v zádech, bronchitida, celulitida, cukrovka, deprese, dna, ekzémy, narušený endokrinní systém, zánět žaludku, hemoroidy, horečka, infarkt, příliš vysoký nebo nízký tlak, mrtvice, mykóza, náhlá ztráta sluchu, návaly, namožené svaly, neplodnost, narušení nervové soustavy, nesoustředěnost, nespavost, neuralgie, obezita, oční problémy, onemocnění jater, ledvin, oslabená imunita, osteoporóza, pálení žáhy, paradontóza, plísňové infekce, svědění pohlavních orgánů, potíže při menopauze, přílišná potivost nohou, premenstruační syndrom, průjem, předčasné stárnutí, rakovina, revma, roztroušená skleróza, senná rýma, potíže se střevy, studené končetiny, těhotenské problémy, zvýšený tělesný pach, tenisový loket, únava, zvýšený cholesterol, vřed na dvanáctníku, vyčerpanost, výkyvy nálad, vypadávání vlasů, zubní kazy, žlučové kameny - to všechno má svůj původ v překyselení organismu.

Bylinky na odkyselení

Bylinky, které pomáhají odkyselit organismus, jsou většinou bylinky čisticí, a to např. kopřiva, pampeliška, řepík, bříza, vřes, lopuch, černý bez, hřebíček, případně česnek. Další rostliny, které mimo jiné pomáhají se zvýšením imunity a rovněž se mohou k odstranění kyselosti použít, jsou tužebník, kopřiva, růže, bakopa neboli brahmi, ženšen, vinná réva, lapacho, měsíček, heřmánek či japonská houba shiitake.

Recept na přípravu bylinného nálevu, který si můžete čerstvý zjara sami připravit (v tomto období se dají využít sušené byliny):

Nasbírané bylinky si namícháte v poměru 3:3:1:1 - kopřiva, řebříček, pampeliška a jetel. Bylinky omyjte, rozmixujte s vodou a nechte asi 1 hodinu stát. Poté nálev slijte a užívejte půl až jedno deci 2x denně, ráno a večer po dobu 1 měsíce. Bylinný výluh nechávejte v lednici a vždy po 3 dnech si připravte nový.

Tato směs bylin byla zkoušena na tisíci těžce nemocných lidí na univerzitě v Kalifornii po dobu 1 měsíce. Jejich zdravotní stav se velmi rapidně zlepšil.

Vynikající je odkyselovací čaj, který obsahuje anděliku lékařskou, benedikt čubet, tužebník jilmový, puškvorec lékařský, fenykl obecný, jitrocel kopinatý, kopřivu dvoudomou, pampelišku lékařskou, řepík lékařský a lopuch větší.

Potraviny, které podporují zásaditost (zásadotvorné nebo neutrální): Ze zeleniny jsou to například artyčok, petržel, brokolice, dýně, mrkev, celer, cuketa, červená řepa, okurka, rajčata, řeřicha, ředkev, modrozelené řasy, špenát, pýr, vojtěška, hlávkové zelí, salát, ředkvičky, červené zelí, listy hořčice. Z ovoce neokyseluje citron, banány, borůvky, maliny, jablka, švestky, meruňky, broskve, meloun, k vhodným tukům patří panenské oleje lisované za studena - olivový, pupalkový, avokádový či olej ze semen hroznů. K dalším potravinám, jež neokyselují, patří čistý lecitin, probiotické kultury, zelený čaj, bylinné čaje, ze sladidel stévie nebo čekanka, šťáva z kyselého zelí a z koření skořice, zázvor, kurkuma, kari, chilli, hořčice, kajenský pepř aj.

Buďte, prosím, opatrní na okyselující neboli kyselinotvorné potraviny. Jsou to např. citrusové plody kromě citronu, papája, broskve v plechovce, černý čaj, obilniny - pšenice, rýže, amarant, ovesné vločky, všechny pekařské výrobky včetně dortů. Dále mléčné výrobky - sýry kravské i kozí, fermentované mléčné výrobky, kravské mléko, máslo apod., ořechy jsou rovněž kyselinotvorné a je jedno, zda se jedná o arašídy, para či pekanové ořechy, lískové i kešu. Okyselí vás též, když budete konzumovat živočišné bílkoviny, jako jsou všechny druhy masa ale také ryb a mořských darů. Váš organismus z vás nebude nadšený i v případě, pokud jíte často těstoviny z bílé mouky, vařené či smažené brambory, hranolky, luštěniny - čočku, černé fazole, boby, sladkosti, cukr, marcipán, perník nebo používáte opětovaně vinný ocet, alkohol - víno, pivo, lihoviny ale rovněž chemické léky a jiné chemické látky, včetně pesticidů.

Jak je nejlepší začít nový den? Dejte si každé ráno ovoce, zejména v období léta. Pokud už nastal podzim, je možné jíst třeba datle a fíky, které zároveň doplňují minerální látky do organismu. Při překyselení je skvělý vodní meloun. Zelená zelenina, syrová i vařená poskytuje našemu tělu nepostradatelné látky, zejména hodnotné zásady k nutnému fungování. Zeleninu je třeba jíst klidně i několikrát denně. Pojďme si zachovat zdraví a zásaditost. :-)

A na úplný závěr mi ještě dovolte krátký přehled vnějších znaků poukazujících na překyselení:

  1. Povlak na jazyku ukazující na plísně
  2. Suché a lámavé vlasy, popřípadě lupy
  3. Lámavé či ztluštělé a deformované nehty
  4. Neklidné vystupování, nervozita až podrážděnost
  5. Suchá, bledá, sinalá až popelavá pleť se sklonem k předčasné tvorbě vrásek