Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

7 tipů jak zmírnit celulitidu

zdroj: Shutterstock

S celulitidou se potýká mnoho žen bez ohledu na věk nebo typ postavy a jedná se hlavně o estetický problém. Projevuje se hrbolatou kůží v oblasti stehen, zadečku či boků a je častou překážkou, která nám brání vysvléct se do plavek. Co stojí za vznikem celulitidy a jak proti ní bojovat?

Jak celulitida vzniká?

Celulitida lidově pomerančová kůže není sama o sobě zdravotním rizikem a je definována jako lokální metabolická porucha podkožní tkáně. Dochází ke změnám podkožního tukového vaziva nejčastěji v kombinaci s lymfatickou nedostatečností, v postiženém místě je omezen průtok krve a lymfy. Projevem je vznik nechvalně známých dolíčků a hrbolků na povrchu kůže. 

Jaké faktory hrají hlavní roli při vzniku celulitidy?

 • životní styl (stravování, kouření, alkohol)
 • dehydratace
 • genetické predispozice
 • změna hormonů v krvi
 • nedostatek pohybu
 • ochabování vazivové tkáně
 • špatná činnost jater
 • nedostatečná funkce krevního a lymfatického systému
 • těhotenství

Na jakých místech se celulitida nejčastěji objevuje?

Pomerančová kůže vzniká nejčastěji na stehnech, hýždích, na spodní části břicha nebo na bocích, někdy i na pažích. Celulitidu v menší či větší míře zaznamená až 9 z 10 žen. Výjimečně se může projevovat i u mužů s přebytkem estrogenu.

4 stupně celulitidy

Celulitida není jen jedna. Můžeme ji rozdělit do 4 kategorií, které se rozdělují podle stupně závažnosti.

 1. Nejmírnější stupeň celulitidy je viditelný pouze když kůži stisknete případně na ni zatlačíte. 
 2. Celulitida se projevuje při zatnutí svalstva, při sezení nebo ve stoje. 
 3. Hrbolky a prohlubně jsou viditelné pořád, bez ohledu na to, zda stojíme či sedíme.
 4. Hrubé nerovnosti jsou důsledkem neléčené celulitidy, tento stupeň je již nevratný.

Můžu s pomerančovou kůží nějak bojovat?

Ano. Nejvíce ovlivnitelným faktorem při léčbě celulitidy je úprava životního stylu, která by měla být trvalá. Koneckonců, životní styl a životospráva

 jsou klíčem k rozuzlení mnoha potíží. Kromě toho existuje i mnoho kosmetických procedur k udržení zdravější a hezčí pokožky.

ZDRAVÁ A VYVÁŽENÁ STRAVA

Uzdravte svůj jídelníček a osvojte si zdravé stravovací návyky. Konzumujte dostatek vlákniny, ovoce, zeleninu, zaměřte se na potraviny s vysokým obsahem antioxidantů (jahody, borůvky, maliny, kustovnice čínská, pekanové ořechy, červené zelí, špenát, hořká čokoláda, ...) a dopřejte tělu dostatek bílkovin pro obnovu pojivových tkání. 

Naopak omezte konzumaci potravin s vysokým obsahem cukrů, tuků a soli, které organismus zatěžují a zavodňují.

PITNÝ REŽIM

Naprostým základem je také dostatečný pitný režim. A to nejen v boji s celulitidou. Už jste z jídelníčku odbourala cukry? Pak odsuňte na vedlejší kolej i veškeré slazené limonády, čaje i kávu, případně nahraďte bílý cukr zdravější alternativou

Základem pitného režimu by měla být voda v množství 2 - 3 litry za den. Dostatečné množství vody dodává pokožce potřebnou hydrataci, podporuje krevní oběh a průtok lymfy a tím i odplavování škodlivých látek z těla. 

PRAVIDELNÝ POHYB

Mít hezký pevný zadek a stehna není zadarmo. Zařaďte do svého denního programu silový trénink v kombinaci s kardio cvičením. I pár minut cvičení denně vám pomůže s cirkulací lymfy, rozproudit krevní oběh a tím okysličit celé tělo. Svaly se dají do práce a vám se tak zpevní postava. Zkrátka pohyb je nejlepší prevencí proti celulitidě nebo alespoň prostředkem k jejímu zmírnění. Cvičte ideálně denně alespoň 20 minut.

Vyzkoušejte jednoduché cviky, které zvládnete kdykoli a kdekoli:

 • výpady
 • dřepy
 • zanožování
 • chůze
 • běh na místě

MASÁŽE A PÉČE O POKOŽKU

Hydrataci pokožky podpořte také pravidelnou péčí pomocí tělových olejů, které potřebnou vlhkost v pokožce uzamykají. Díky přírodnímu složení plného aktivních látek jako vitamíny, minerály či antioxidanty zůstane vaše pokožka po jejich použití příjemně vláčná, měkká, vyživená a rozzářená. Péči podpořte pravidelným peelingem alespoň 2x týdně. Odstraní odumřelé buňky z povrchu kůže a krásně ji vyhladí.

Důležité jsou i masáže problematických partií, které zvládnete v pohodlí domova. Masáž pomáhá stimulovat průtok lymfy, zlepšuje cirkulaci krve a podobně jako peeling napomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky. S masáží můžete začít už ve sprše či vaně pomocí masážního kartáče s dřevěnou rukojetí a jemnými přírodními štětinkami.

MODERNÍ ESTETICKÁ MEDICÍNA

Někdy ale snaha o zdravější životní styl a veškeré úsilí zkrátka nepomáhají nebo ne dostatečně, neboť celulitida je i genetická záležitost a nenaděláte nic, i kdybyste se zbláznila. Naštěstí moderní doba nabízí spoustu řešení pomocí neinvazivních zákroků k redukci celulitidy a získání dokonalého těla. K takovým patří například přístrojová lymfodrenáž, patentovaná radiofrekvence s ultrazvukem, laser či kryolipolýza.

BABSKÉ RADY A BYLINKY PROTI POMERANČOVÉ KŮŽI

Celulitida tady byla, je a bude, bojovaly s ní už naše babičky. Ty sázely na sílu kofeinu z kávové sedliny, která stimuluje krevní oběh, masáže jablečným octem nebo na skořicové či březové zábaly.

Proti celulitidě pomáhá také pití bylinných odvarů, čajů nebo užívání bylinných tinktur pro celkovou detoxikaci a odvodnění organismu.

SAUNOVÁNÍ

Hrdinou v boji proti celulitidě je i saunování, které našemu tělu přináší hned několik benefitů. Posiluje imunitu, uvolňuje mysl i zatuhlé svaly. Během saunování se také vyplavují endorfiny, známé jako hormony štěstí a dobré nálady. Jedná se o přírodní analgosedativum, které navozuje relaxovaný pocit pro tělo i mysl.

Svůj důvod má následné zchlazení po saunování - povzbuzuje lymfatický systém a pomáhá k detoxikaci organismu, kdy se tělo zbavuje nečistot, část jich odchází při samotném pocení během saunování.