Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jak přestat kouřit

Jak přestat kouřit Kouření má špatný vliv na naše zdraví a je proto třeba s ním přestat co nejdřív.
Jana Konečná
5,0 5
3

Jak přestat kouřit zdroj: shutterstock.com

Snažíte se žít maximálně zdravě, jíte bio potraviny, používáte přírodní kosmetiku a přitom se marně snažíte zbavit kouření, zlozvyku, který vám ničí zdraví? V tomto článku si představíme pár přírodních tipů, které se při zbavování závislosti na nikotinu osvědčily. Každý člověk je jiný a na každého zabírá něco jiného, ale třeba tato přírodní doporučení sednou právě vám a pomohou vám zbavit se cigaret jednou pro vždy.

Přejít na sekci článku:

4 dopady užívání tabáku

4 dopady užívání tabáku zdroj: shutterstock.com

1Zdravotní – všichni víme, že cigarety jsou zlo a jsou špatné pro naše zdraví. Tabákový kouř obsahuje kolem 4 700 chemikálií, z toho minimálně 43 karcinogenů. Pro fajnšmekry – patří mezi ně například jedovaté kovy jako arsen, olovo, kadmium, polonium, nikl, formaldehydy a v neposlední řadě také supertoxický oxid uhelnatý. Kouření způsobuje rakovinu, srdeční a dýchací onemocnění. Zhorší se vám imunita, budou se vám pomalu hojit poranění i jizvy. Kouření snižuje plodnost a zvyšuje pravděpodobnost potratu. Všem těmto rizikům navíc vystavujete i své nejbližší prostřednictvím pasivního kouření.

2Estetický – cigarety vám zadělají na váčky pod očima. Kouření totiž oslabuje ledviny a to se projeví právě na černých opuchlých kruzích pod očima. Zežloutnou vám nejen zuby, ale i prsty na ruce, ve které držíte cigaretu. Budete stárnout mnohem rychleji než vaši nekuřáčtí kamarádi. Vdechování kouře zabraňuje krevnímu zásobování a ochuzuje tak kožní buňky o potřebnou výživu. Kvůli tomu se vám budou rychleji tvořit vrásky a kůže získá nezdravý, našedlý odstín. Začnou vám také více padat, lámat se a šednout vlasy.

3Ekologický – pěstování tabáku má na svědomí odlesňování deštných pralesů v Africe. Zhruba 90 % tabáku totiž pochází právě odtud. Deštné pralesy jsou káceny jednak, aby uvolnily místo pro tabáková pole, a také kvůli dřevu, které je nadměrné spotřebováno jako otop do pecí, nad kterými se tabákové listy suší. Pěstování tabáku dále pustoší půdu. Tabák má totiž vysokou spotřebu živin, jež ze zemědělské půdy rychlostí blesku vysává. Vytěžené živiny se musí nahrazovat chemickými hnojivy a pesticidy. Neustále se hledají nová úrodná místa, kam by se mohla přesunout výsadba tabáku. Po přesunutých tabákových plantážích pak zůstávají vyčerpané a holé pustiny.

4Etický – zcela nesmyslně se stále ještě testuje na zvířatech dopad pasivního i aktivního kouření na zdraví. Každoročně proto umírá tisíce psů, koček, morčat a dalších zvířat, aby se prokázalo to, co celá společnost už dávno ví – ano, kouření ohrožuje zdraví a zvyšuje pravděpodobnost, že dřív zemřete.

Související produkt
Levandule 5 ml
Nobilis Tilia / 182 Kč
Éterický olej z úzkolisté levandule pomáhá prohloubit relaxaci a zmírňuje svalové i nervové napětí. Je vhodný při nespavosti, má antibakteriální účinky a lze jej používat také v období po porodu.
Detail produktu