Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Jaká je skutečná síla léčivého doteku?

Jaká je skutečná síla léčivého doteku? Správně prováděná masáž uvolní naše svaly a zlepší náš emocionální stav.
Iva Lhotská
5,0 5
1

Jaká je skutečná síla léčivého doteku? zdroj: unsplash.com

Cítíte se poslední dobou jakoby bez příčiny stále unaveni? Nejraději byste prospali nejen noc, ale i celé dny? V zimním období je to takřka přirozené, vždyť i zvířata zalezou do svých nor a prospí většinu temných dní během zimy.

Měli bychom si z nich vzít příklad, abychom načerpali novou sílu na jaro. Když přesto neustále pracujeme, což je v naprostém rozporu s přírodními cykly, o to více a častěji potřebujeme odpočívat. A pokud vás po příchodu z práce bolí za krkem a máte ztuhlé zádové svalstvo, určitě bych vám doporučila masáž. Že ji potřebujete a nemáte čas? Tak si ho udělejte a hurá do toho! Vždyť je to jeden z nejprospěšnějších druhů úlevy a odpočinku.

Při masáži se totiž ulehčí nejen vašim ztuhlým svalům, ale také dojde k odstranění všudypřítomného stresu, který se v těle v podobě různých "zatvrdlin" průběžně ukládá. Správně prováděná masáž uvolní svaly a rovněž zlepší váš celkový emocionální stav. Hmat a léčivé doteky při masáži jsou totiž odnepaměti lidskou potřebou. Kromě toho je hmat jako jeden z našich pěti smyslů značně opomíjen.

Jak moc je důležitý dotek?

Za posledních třicet let se velká část různých výzkumů věnovala tomu, jak je nesmírně důležité pro každého z nás dotýkání. Jedna ze studií se zabývala vlivem doteku na nedonošené děti. Miminka, která byla jemně každý den pravidelně tak tři čtvrtě hodiny masírována, velice dobře nadále prospívala. Dokonce už po deseti dnech, na rozdíl od dítek, která masírována nebyla, přibyla na váze o 50 %.

Systematické, léčivé doteky při masáži prokazatelně uvolňují endorfiny, což jsou látky působící pozitivně na pocit blaha a emocionální harmonii, a to nejen u dětí. Studie prokázala, že lidé, jež jsou častěji dotýkáni, se dožívají vyššího věku a mívají mnohem menší zdravotní potíže. Jsou pocitově vyrovnanější a lépe si dokáží poradit se stresem a různými náročnými životními situacemi.

Jestliže jdete na masáž ke kvalifikovanému a zkušenému odborníkovi, uleví se vám nejen na těle, ale i na duši. Naše tělo zaznamenává veškeré prožívání, a když něco není v souladu, upozorňuje nás na to zpočátku jemným způsobem. Pokud na to "neslyšíme", své signály zintenzivní. Při odborně vedené masáži se zbavíte nejednoho fyzického problému, ale současně s tím se i nádherně uvolníte, zklidníte či naopak nabudíte a následně zotavíte.

Přejít na sekci článku:

Něco málo z historie masáží

Něco málo z historie masáží zdroj: unsplash.com

Vlastní termín masáž pochází z řeckého "massó", což znamená mačkat, hníst. Nejstarším známým dokladem o tom, že se masáže praktikovaly odnepaměti, je Ebersův papyrus, který vznikl kolem roku 1500 před Kristem. Ve staré Číně se kupříkladu masáž chodidel praktikovala současně s akupunkturou. Nejdříve se stimulovalo celé tělo, přičemž se nalezly nerovnováhy a poruchy a nato byly použity akupunkturní jehly pro jemné doladění. Konfucius žijící v 5. stol.př.n.l. kromě svých rozsáhlých prací vypracoval též metodiku masáže. V 6. stol.n.l. v Číně existovala vysoká lékařská škola, kde se masáži jako léčebné metodě vyučovalo. Masáž byla známa i ve starověké Indii a dodnes je jednou ze součástí indické ajurvédy. Masážím se též věnovali sumerští, babylonští či asyrští lékaři, toto léčebné umění se rovněž pěstovalo v Indonésii či mezi původními obyvateli Ameriky. Pro ně bylo hlavním předpokladem to, že se chodidla dotýkají země, čímž vlastně dochází k masáži a ke kontaktu s energií Matky Země.

Řecký lékař Hippokrates třeba doporučoval masáž v případě onemocnění páteře, kloubů a při bolestech svalů. Na léčebné metody antického světa, včetně masáží navázal v 10. - 11. stol. Avicenna, který se ve svém "Kánonu medicíny" zmiňuje o tom, že hlavním úkolem masáže je urychlit odplavení látek, které v těle působí únavu či bolest. V tomto případě se jedná o kyselinu mléčnou, máselnou či oxid uhličitý. Arabové do masáže zavedli některé pro nás neobvyklé hmaty, např. práci nohama a od nich se umění léčivé masáže dostalo k Turkům či Peršanům.

Doba středověku byla z pohledu masáží obdobím úpadku. Teprve v 16. stol. se opět dostává do popředí antický lékařský vzor a je věnována pozornost fyzické i psychické stránce člověka. Takže i masáž znovu zaujímá své místo, i když oproti antice poněkud zaostává. V 18. stol. začínají vznikat masérské školy v Německu, Francii a Švédsku. Ovšem evropská moderní masáž vznikla až v 19. století. Je spojena se švédským teologem a literátem Peerem Lingem, jenž objevil blahodárný vliv masáže při svých misijních cestách. Po svém návratu do Švédska založil Ústav švédské gymnastiky, kde se jako jedné z léčebných metod učilo i masáži. V té době se stala vzorem pro mnohou evropskou masérskou školu.

A co u nás v Čechách? My jsme v tomto oboru byli ovlivněni masérskou školou Isidora Zabludowského působícího v Petrohradě a Berlíně. Za zakladatele moderní masáže u nás lze považovat ortopeda Vítězslava Chlumského, který žil v letech 1867-1943. A považte, v Čechách byla masérská činnost povolena až v roce 1934!