Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Na co se soustředit v období podzimu?

Na co se soustředit v období podzimu? zdroj: shutterstock.com

V našich zeměpisných šířkách nastala podzimní rovnodennost 23. září. Tedy už měsíc tady máme podzim. Dovolte mi tedy o tomto fenoménu napsat z pohledu astronomie, našich předků či z hlediska tradiční čínské medicíny. A také pár návodů, jak si zpříjemnit podzimní chvíle...

Podzimní rovnodennost je okamžik, kdy Slunce vstoupí do znamení Vah. Celkově vstupem Slunce do čtyř kardinálních znamení zvěrokruhu, což jsou Beran, Rak, Váhy a Kozoroh, začínají ostatní rovnodennosti a slunovraty. Rovnodennost je astronomický termín pro okamžik, kdy je Slunce v rovině zemského rovníku, takže jeho paprsky dopadají na Zemi kolmo k její ose. Rovnodennost nastává dvakrát do roka, a to 19. - 21. března, kdy střed obrazu Slunce na nebeské sféře prochází jarním bodem a 20. - 24. září, kdy prochází podzimním bodem. Březnovou rovnodenností je na severní polokouli přechod z astronomické zimy do jara (jarní rovnodennost). Když v září přechází léto v podzim, nastává rovnodennost podzimní. Naproti tomu na jižní polokouli začíná jaro v září a podzim v březnu.

Přejít na sekci článku:

Podzim z pohledu TČM

Podzim z pohledu TČM zdroj: shutterstock.com

I z hlediska tradiční čínské medicíny přišel ve stejný den podzim a s ním prvek Kov. Tento prvek je spojen se západem. V lidském těle působí především na orgány plic a tlustého střeva, dále ve spojení s nimi pak na nosní dutiny, pokožku a vlasy. Mezi přednosti tohoto elementu patří smysl pro čest a spravedlnost. Každý člověk, který je narozen pod vlivem tohoto prvku, touží po láskyplném světě a životě, soucitu a něžnosti. Energii čerpá z přírody. Kov je ztělesněním síly ukázněnosti, osamocenosti a dokonalosti. Na podzim nastalo období uvadání a zániku. Spadané listí se rozkládá a vrací se zemi. Míza ve stromech se začíná stahovat dovnitř a klesá ke kořenům.

Tedy: přišel čas zbavit se všeho nepotřebného a naopak potřebné uskladnit na zimu. Plíce jako orgán náležející prvku kov mají povahu odpovídající podzimu. Nabírají čchi (životní energii), zjemňují a posílají ji dolů, aby vyživovalo naše kořeny čistou esencí. Plíce mají vliv na pokožku, která je v podstatě největším "dýchacím" orgánem našeho těla. Plíce kůži chrání před vnějšími vlivy a chrání vnitřní zdroje.

Podle orgánových hodin dochází k největší intenzitě fungování toho kterého orgánu, a tím k hloubkové očistě. Plíce se čistí mezi 3. a 5. hodinou a tlusté střevo od 5. do 7. hodiny ranní. Optimální doba pro člověka, který je narozen ve znamení kovu, je mezi 3. a 5. hodinou odpolední.

Související produkt
Chryzantémový čaj, sypaný 40 g
Guangyao / 139 Kč
Osvěžující nápoj z květů chryzantémy si vás získá svou lahodnou chutí. Můžete ho také kombinovat například s kustovnicí.
Detail produktu