zdroj: Shutterstock
Začátek nového roku. Kromě užité noci a následné kocoviny je to také čas, kdy si většina lidí vytyčí nějaké novoroční předsevzetí - a většinou ne jedno. A buďme k sobě upřímní, zpravidla se totiž stává, že se nám nepodaří je dodržet. Pak následuje proces naštvání se na sebe sama, protože se nám to už zase nepovedlo a čekání na další Nový rok, kdy si budeme moci další ambiciózní cíle vytyčit. Co ale s tím, aby se už tohle neopakovalo?
Trocha historie
I když bereme předsevzetí k začátku nového kalendářního roku jako něco logického - jelikož něco skončilo a něco nového začíná, i tato tradice má svůj historický původ. A možná Vás překvapí, před jak dávnou dobou si lidé takovéto přísliby dávali. Dostáváme se totiž až do antického Říma, kde tradice Novoročních předsevzetí byla spojena s bohem Janusem. V antické římské mytologii byl totiž Janus bohem dvou tváří, který symbolizoval začátek a konec, minulost a budoucnost. Jeho sochy měly dvě tváře - jedna se dívala zpět do minulosti a druhá do budoucnosti. V souvislosti s Novým rokem byl Janus vnímán jako vhodný symbol pro přechod od starého roku k novému. Lidé byli inspirováni touto "dvojtvářností" k zamyšlení se nad minulým rokem a přemýšlení o budoucnosti. Římané si v tomto kontextu ukládali předsevzetí a slibovali, že se budou snažit zlepšit a napravit své chyby v nadcházejícím roce. Navíc s prvním dnem nového roku byla i spojována přísaha nejvyšších představitelů Říma, kteří obnovovali své předsevzetí, svůj slib zachování věrnosti vůči republice a císaři.
Vysoké ambice
Spousta lidí si koncem prosince s kilem cukroví před sebou, zapnutou televizí a velkýma očima sepíše přemrštěně ambiciózní seznam věcí, které by chtěli změnit. Copak o to, úmysl je to šlechetný, ale nebude to mít ve finále naopak odrazující účinek? Pojďme se nad tím společně zamyslet. Když se člověk, který není zvyklý chodit do posilovny nebo vykonávat nějakou konzistentní fyzickou aktivitu, rozhodne, že bude pětkrát týdně navštěvovat fitko, jak to asi může dopadnout. První týden se nejspíš tak odrovná, že další týden už nepůjde ani jednou a pohyb si dost možná znechutí tak, že až do dalšího ledna do posilovny nezavítá. Nebo třeba předsevzetí z oblasti diet a dalších drastických úprav jídelníčku a životního stylu. Pokud je totiž člověk zvyklý stravovat se v rychlém občerstvení a dopřávat si častěji nezdravé pochutiny, asi pro něj nebude dlouhodobě udržitelné z čista jasna všechno vyřadit a začít jíst pouze saláty. Protože ať už je to pohyb, jídlo nebo cokoliv jiného, pokud si člověk, i když s dobrým úmyslem, nastaví laťku už na začátku příliš vysoko, většinou to nedopadá dobře.
Co tedy s tím?
Když jsme Vám tady zhanili ambiciózní cíle tak se možná ptáte, jak se tedy zařídit, když jste opravdu ke změně odhodlaní. A naše odpověď je, krok po kroku. Pokud Vám totiž opravdu jde o dlouhodobou změnu a ne o nárazovou záležitost, je potřeba, aby Vás Vaše cesta bavila, motivovala a viděli jste v ní smysl. Proto je potřeba začít pozvolna. Pokud tedy chcete začít více cvičit nebo vůbec začít se nějak hýbat, je naprosto v pořádku začít s rychlou chůzí, která je efektivní a "nenásilná". Pokud budete cítit, že snesete víc, přidejte k tomu třeba dvakrát týdně něco dalšího, co Vás bude bavit a nabije Vás to energií. Stejně tak s jídlem. Pokud chcete změnit jídelníček, rozhodně není dobrý nápad si ze dne na den zakázat všechno, co jste do té doby jedli. To by totiž akorát vedlo k tomu, že byste to po pár dnech nevydrželi a snědli na co přijdete. Takže spíš než dělit jídlo na zakázané a povolené, spíše se soustřeďte na množství a celkový poměr kalorií a živin, které do sebe dostáváte. No a poslední připomínka, kterou je potřeba zmínit - nemusíte čekat na prvního ledna, abyste udělali ve svém životě změnu.