Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Strašidelné složky v kosmetice – halloweenský speciál!

Strašidelné složky v kosmetice – halloweenský speciál! Některé složky v kosmetických přípravcích mohou být opravdu strašidelné. Pojďte si o nich přečíst víc v našem halloweenském speciálu.
Redakce BIOOO.CZ
5,0 5
10

zdroj: unsplash.com

Hadí jed, kousek sušené žížaly, sliz ze šneka, oko z čolka…zní Vám to jako přísady do čarodějného kotlíku? Tyto ingredience však můžete klidně najít i v kosmetických přípravcích, a to hlavně těch pořádně luxusních. Dobře, s čolčím okem jsme si dělali trochu srandu, ale s tím ostatním ne. Je tu halloweenský speciál, ve kterém se dozvíte o podivných složkách, které se přidávají do kosmetických přípravků.

Žížaly

Naskakuje Vám při představě kroutících se žížal husí kůže? Věřte nebo ne, ale žížaly můžete objevit i v některých kosmetických produktech. Konkrétně extrakt z žížal. Ten má silně hojivé a regenerační účinky. Hodí se proto nejen na různá kožní onemocnění, jako jsou ekzémy, lupénka a podobně, ale také působí proti vráskám, na rozšířené žilky, proti strijím a na rychlejší hojení jizev. Používá se extrakt z nám dobře známých žížal hnojních i těch méně známých, kalifornských.

Hadí jed

Účinky hadího jedu byly lidem známy už ve starověku. Přidával se především do mastí proti revmatismu. V současnosti je známo mnohem širší spektrum jeho účinků, a to i těch kosmetických. V dnešní době navíc používáme jeho bezpečnější, syntetickou formu. Syntetický hadí jed téměř přesně napodobuje strukturu toho pravého bez rizika otravy. S čím vším (syntetický) hadí jed dokáže pomoct? Jeho účinků využijete při bolestech kloubů a svalů, ale i při různých kožních onemocněních. Do kosmetických přípravků se napodobenina hadího jedu přidává hlavně jako instantní botox. Dokáže totiž s téměř okamžitým efektem vyhladit vrásky. Vrásky však nedokáže odstranit napořád. Efekt za určitou dobu odezní, a proto je potřeba přípravky s hadím jedem používat neustále.

Šneci

Přijdou Vám šneci či hlemýždi roztomilí nebo se jich a jejich slizových cestiček štítíte? Tak si představte, že třeba v Thajsku jsou populární kosmetickou novinkou takzvané hlemýždí masáže, kdy jsou lidem na obličej přikládáni obří šneci. Už samotné lezení šneků po obličeji má mít relaxační i zkrášlující efekt - uvolňují obličejové svaly podobně jako prsty maséra. Šnečí sliz pak obsahuje i účinné látky, jako je kyselina hyaluronová či peptidy. Sliz ze šneků působí nejen proti vráskám, ale také pleť hydratuje a zmírňuje strije, jizvy či bradavice. Pro své účinky se sliz přidává i do kosmetických výrobků.

Kohoutí hřebínky

Kohouti měli v oblasti čarodějnictví vždy své místo a koluje o nich mnoho legend. Zejména o těch černých. Ať už bylo potřeba probudit čarodějku ke sbírání bylin za rozbřesku nebo vysedět baziliščí vejce, kohouti se vždycky hodili. A co teprve takový sušený kohoutí hřebínek. Ten dodal obsahu čarodějného kotlíku jiný ráz. A právě kohoutí hřebínky se používaly i v kosmetickém průmyslu. Konkrétně pro extrakci kyseliny hyaluronové, která má hydratační účinky a vyhlazuje vrásky. Od zbavování kohoutů jejich symbolů mužnosti se naštěstí už upouští a stále více se používá kyselina hyaluronová z rostlinných zdrojů.

Představa živočišných složek v kosmetických produktech není děsivá jen pro koncové spotřebitele, ale také pro ty, kteří stojí na začátku celého výrobního procesu - zvířata. Asi žádné se totiž nechce dobrovolně stát součástí krému proti vráskám nebo hydratačního séra. Pokud si chcete být jistí, že při výrobě kosmetického produktu nebylo ublíženo žádnému zvířeti (a to i těm méně roztomilým), hledejte výrobky s Vegan certifikátem. Nebo si produkty na BiOOO eshopu vyhledejte podle štítku “vhodné pro vegany”, pod kterým se skrývají produkty s veganským složením bez certifikátu. Naopak o složkách, kterých byste se měli bát nejen v předvečer všech svatých, si můžete přečíst v jiných článcích nebo se mrkněte do BiOOO encyklopedie ☺.