zdroj: Shutterstock
I když počasí venku je ještě ošemetné, jaro se nám už opravdu blíží. No a protože většina lidí dělá generální úklid před Vánoci, je na čase zase trochu pokročit, trošku se do toho opřít a poklidit naše příbytky. Pojďte se tedy s námi podívat na naše tipy a triky, jak efektivně a šetrně vysmýčit Vaši domácnost!
Proč se zamyslet nad složením
Po mnoho let jsme byli zvyklí na používání chemických přípravků, které sice účinně odstraňují nečistoty, ale ohleduplnost k naší pokožce, zdraví a životnímu prostředí byla spíše vedlejší záležitostí. Moderní doba však přináší změnu, protože výrobci nyní začínají klást důraz na ekologické hledisko a snaží se nabízet čisticí produkty, které jsou nejen účinné, ale také šetrné. Jaký je vlastně rozdíl mezi chemickými a přírodními čisticími prostředky? Klíčovým rozdílem je absence rozjasňovačů, ropných derivátů, chlorů, barviv a geneticky modifikovaných enzymů v přírodních čisticích prostředcích. Jinými slovy, tyto přírodní produkty nezpůsobují zátěž pro životní prostředí, ani nepřinášejí rizika pro naši pokožku a dýchací cesty. Vzhledem k tomu, že se mnoho čisticích prostředků dostává do kontaktu s naší pokožkou a vdechujeme je během úklidu (pokud právě nenosíme roušku), stává se důležitým rozhodnutím, v čem čistíme oblečení, které nosíme, nebo jakým způsobem čistíme nádobí a co nakonec spláchneme do odpadních vod. No a u nás máte jistotu, že cokoliv si vyberete bude šetrné jak k přírodě tak k Vašemu zdraví.
Předsudky o přírodních produktech
Možná často máme dojem, že čisticí prostředky, které jsou šetrné k životní prostředí, nejsou schopny odvést stejně kvalitní práci jako ty s chemickými látkami. Někdy se nám může zdát, že není důležité, zda odpad správně třídíme či nikoli. Nicméně, když si uvědomíme, kolik dětí trpí ekzémem a astmatem a kolik zbytečných biocidních prostředků běžně používáme, není překvapující, že naše citlivost k různým chemickým látkám roste. V přírodě existuje přirozená rovnováha, kterou lidé systematicky narušují, aniž by si byli vědomi toho, že tím ohrožují i vlastní rovnováhu. Přírodní čisticí prostředky využívají éterické oleje namísto chemických parfémů a barviv, na něž může mít spousta lidí alergii. Při úklidu s takovými prostředky můžete dezinfikovat povrchy a zároveň přirozeně provonět prostor, aniž byste museli používat agresivní biocidy, které ničí vše živé. Například takový tea tree olej dokáže hotové zázraky a stačí jen pár kapek. Biologicky certifikované prací prášky používají šetrnější tenzidy a vyhýbají se alergenním parfemacím a barvivům, které mohou způsobovat podrážděnost pokožky. Alternativou jsou prací prášky a gely obsahující mýdlové ořechy, sodu, sůl, jíl a další bezpečné látky - prostě šetrné prostředky, které opravdu fungují, aniž by negativně ovlivnily životní prostředí a nás samotné.
Udělej si sám
No a protože někteří lidé jsou více kreativní, mají o přesném složení rádi přehled nebo jednoduše zrovna žádný kupovaný přípravek doma nemají, máme pro Vás pár tipů, jak si účinný a šetrný prostředek vyrobit doma, pravděpodobně z toho, co všichni máme. Protože to, že si něco vyrobíme sami neznamená, že to musí být horší nebo méně účinné než produkty, co si koupíme v obchodě.
Univerzální čistič na všechno
- ½ hrnku octa
- 1 hrnek vody
- 1 - 2 lžíce jedlé sody
- 10 - 20 kapek esenciálního oleje
Všechny ingredience jednoduše smícháme v nádobce (praktická je šroubovací s rozprašovačem) a během pár vteřin máte super jednoduchý čisticí prostředek na světě. Uplatnění najde při mytí podlahy, koupelny, kuchyně, zkrátka všeho, na co si vzpomenete.
Čistič odpadů
- 2 hrnky jedlé sody
- 4 hrnky vařící vody
- 1 hrnek octa
V tomto případě se dopředu nic nemíchá, ale do odpadu nasypete uvedené množství jedlé sody a zalijte 2 hrnky vařící vody. Necháte několik minut působit a poté nasypete další hrnek sody a zalijte octem (opatrně, směs může prskat). Opět chvíli počkáte a zalijte zbytkem vařící vody.