Zinek
zdroj: shutterstock.com
Zinek se výrazně podílí na obnově našeho těla. Je obsažen v každé buňce a podílí se i na buněčné obnově. Jeho přítomnost je nezbytná při hojení kůže a její celkové regeneraci. Zinek je také významným partnerem naší obranyschopnosti. Nedostatek zinku se jako první projevuje většinou na pleti v podobě akné, lupénky nebo různých ekzémů. Zaznamenat jej také můžete, pokud se vám špatně hojí různé drobné ranky či odřeniny nebo vám přijde, že jste v jednom kuse nemocní. Velkou zásobárnou zinku jsou především sezamová a dýňová semínka a samozřejmě i olej z nich. Tím si můžete třeba pokapat salát, nebo si s ním namazat obličej a podpořit tak jeho účinek i z vnějšku.
Železo
Železo plní v našem těle životně důležité funkce. Nejvíce ho je obsaženo v krvi, jako součást červeného barviva hemoglobinu, který nejen dává červeným krvinkám (a celé krvi) typickou červenou barvu, ale zároveň umožňuje dopravu kyslíku do celého těla. Dlouhodobý nedostatek železa může vést k chudokrevnosti – můžete se cítit vyčerpaně a mít zrychlený tep a dech. V některých případech se bohužel chudokrevnost nedá ovlivnit stravou. Někteří lidé mají geneticky dané horší vstřebávání železa. Proto se lidé s anémií vyskytují jak mezi karnivory, tak čistě rostlinnými strávníky. Jsou případy, kdy veganství anémii pomohlo výrazně zlepšit, ale i kdy se nic nezměnilo.
Každopádně koncentrace železa je téměř ve všech rostlinných potravinách vyšší než v mase, takže se jako vegan nebo vegetarián jeho nedostatku opravdu nemusíte obávat. Na jeho dostatečný příjem by se však měly zaměřit ženy v období menstruace nebo kojení. Na železo jsou mimořádně bohaté mořské řasy, kvasnice, melasa, luštěniny, obilniny, ořechy a spousta dalších. Prakticky každá potravina rostlinného původu v sobě železo v určitém poměru má. Pokud chcete zvýšit účinek železa, kombinujte jej spolu s vitaminem C, který jeho vstřebávání podporuje.