zdroj: shutterstock.com
Letní počasí už je v plném proudu – slunce svítí a hřeje jako o závod, voda už je skoro na koupání a dny se příjemně prodlužují. Počasí přímo vybízí k dlouhým večerním procházkám, opalování u vody, posezení na zahrádce nebo k výpravě do lesa na lesní jahůdky. Ve večerním čase se však probouzí k aktivitě také komáři, kteří by rádi něco dobrého zakousli. V lese, u vody a na dalších chladnějších místech jsou aktivní povětšinou celý den. Navíc si odtud můžete domů přinést i pár nechtěných suvenýrů – klíšťat.
Pokud nechcete těmto malým upírům naservírovat dobrovolně sami sebe jako hlavní chod, je třeba si pořídit kvalitní obranu. Tito trapiči totiž nedisponují jen velmi silným bodacím a sacím instinktem, ale mohou na vás přenést i nebezpečné nemoci. Klíšťata jsou přenašeči lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy, komáři mají zase na svědomí šíření malárie a dalších horečnatých onemocnění.
Přejít na sekci článku:
Proč nepoužívat chemické repelenty?
zdroj: shutterstock.com
Na trhu je poměrně velký výběr klasických chemických repelentů od různých výrobců s vyšší či nižší účinností. Jednu věc však mají společnou – většina z nich obsahuje chemickou látku diethyl-toluamid jinak známou také jako DEET. Podle toxikologických testů je tato látka pro člověka málo toxická. Ale chceme si vůbec na sebe stříkat něco, co je i jen trochu toxické? Určitě dobře víte, že kůže není nepropustná a veškeré látky z kosmetických a jiných přípravků, které na ni používáme, se dostává dovnitř a tělo se s nimi musí nějakým způsobem vypořádat. Já osobně se snažím řídit pravidlem, že co bych nejedla, to si nedávám ani na pleť. A napít se jen tak chemického repelentu si dovede představit snad jen málokdo. Ani samotní výrobci to rozhodně nedoporučují. Podle návodů je v případě požití nebo zasažení očí nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.
Repelenty obsahující látku DEET navíc nejsou kvůli své dráždivosti vhodné ani pro těhotné anebo kojící ženy a malé děti do tří let. Kromě toho, pokud je pokožka po použití repelentu vystavena slunečnímu záření, může dojít k nepěkné kožní reakci. Chemické repelenty tak znesnadňují život nejen obtížnému hmyzu, ale mohou jej znepříjemnit i vám.
Chemické repelenty:
- Zatěžují životní prostředí
- Dráždí pokožku a sliznice
- Mohou způsobit i otravu
- Jsou absolutně nevhodné pro citlivou pleť