Sdílejte článek z magazínu
Zadejte e-mailovou adresu toho, komu chcete článek poslat. Nakonec napište své jméno, ať dotyčný ví, kdo mu článek zasílá.
Článek už putuje dál, děkujeme za sdílení.

Přírodní repelenty

Přírodní repelenty Klíšťata a komáři jsou nejen nepříjemní, ale také nebezpeční, protože přenáší vážná onemocnění.
Jana Konečná
5,0 5
1

Přejít na sekci článku:

Přírodní repelenty ochrání vás i vaše čtyřnohé mazlíčky

Přírodní repelenty ochrání vás i vaše čtyřnohé mazlíčky zdroj: shutterstock.com

Komáři si dokáží svou oběť vystopovat i za naprosté tmy. Řídí se podle látek, které člověk vylučuje do okolí. Jedním z nejsilnějších lákadel komárů je oxid uhličitý, který vydechujeme a mezi další patří kyselina mléčná a čpavek, jež se nacházejí v našem potu. Klíště na svou kořist zase číhá nejčastěji na vysokém stéblu trávy a pomocí tzv. Hallerova smyslového orgánu detekuje pachy, teplotu, tlak a vlhkost. Repelenty tedy obecně fungují buď na principu zmatení pachových látek, jenž nechtěně posílají geolokační pozvánku k hostině nezvaným návštěvníkům, nebo přímo obsahují vonné látky, které jim nevoní ani nechutnají.

  • Éterický olej + rostlinný nosný olej = jednoduchý domácí repelent. Jako základ použijte nějaký kvalitní lehčí rostlinný olej například meruňkový nebo z hroznových semínek a jeho množství doplňte zhruba 3 % vybraného éterického oleje. Nejvíc obtížným hmyzákům smrdí levandule, meduňka, rozmarýn a eukalyptus. Vzniklou směsí si potřete zejména pulzní místa – zápěstí, kotníky a krk.
  • Nimbový olej – je často součástí přírodních repelentů. Účinně odpuzuje nejen komáry a klíšťata, ale zahání na útěk i blechy. To z něj dělá ideální ochranný prostředek nejen vás i pro vaše psy či kočky.
  • Universální tekutá mýdla – komáry i klíšťata přitahuje především váš pot, nejvíc jim voní po chvíli, kdy se do něj pustí bakterie a začnou jej rozkládat. Výsledkem je nepříjemný pach pro nás, pro hmyzí nepřátele neodolatelná vůně. Vyzkoušejte proto universální mýdla Dr. Bronner´s. To s obsahem tea tree oleje se může pochlubit vynikajícími antibakteriální účinky a díky tomu předchází vzniku zápachu z potu, jeho vůně navíc obtížný hmyz pořádně zmate. Mýdla s obsahem eukalyptu a levandule příjemně provoní vaši pokožku a zároveň vás zneviditelní před hmyzím detektorem pachu. Universální tekuté mýdlo lze navíc použít i jako šampon pro zvířata, vyžene z kožíšku nezvané hosty a jeho vůně vytvoří ochrannou bariéru před dalšími obtížnými návštěvníky. V naředěné podobě jej můžete použít i přímo jako repelent pro vás i milované chlupáče.
  • Obrňte se také vnitřně – pravidelné užívání vitaminů z řady B vám zajistí, že komárům a klíšťatům přestanete vonět.
  • Recept na domácí repelent. Přiveďte k varu jeden litr čisté vody, odstavte a přisypte sáček sušeného rozmarýnu. Nechejte louhovat až do vychladnutí. Poté přilejte lžíci bílého vinného octa. Skladujte v lednici. Před procházkou postříkejte repelentem celé tělo.
Související produkt
Tekuté universální mýdlo ALL-ONE!, Eukalyptus 240 ml
Dr. Bronner's / 355 Kč
Tekuté mýdlo ALL-ONE je báječný univerzální prostředek pro osobní hygienu i péči o domácnost. Má osvěžující vůni eukalyptu a nesmí chybět v žádné cestovní tašce.
Detail produktu